آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
جامعه
۱۸

در اورژانس برخی بیمارستان ها عمل های جراحی غیر ضروری بدون تست کرونا انجام می شود

دور زدن اورژانسی کرونا

لیلا شوقی

پیرمرد آه می‎کشد. پیچ وتاب می‎خورد و بعد دوباره از درد می‎نالد. دکتر اورژانس می‎دود به سمتش، بلوزش را بالا می‎زند و بعد سر تکان می‏دهد به تاسف و قلم را می‎سراند روی کاغذ و دستور عمل جراحی اورژانسی فتق می‎دهد. پیرمرد که از اورژانس خارج می‎شود، آه و ناله‏اش محو می‏شود، لبخند می‏نشیند روی لبانش و بعد انگشتانش را بالا می‎گیرد به نشانه پیروزی. این صحنه این روزها، در اورژانس‎های بیمارستان های کشور زیاد تکرار می‎شود. بیمارانی که تظاهر می‎کنند، حالشان خراب است تا اورژانسی بروند زیر تیغ عمل. عمل جراحی ای که البته به خاطر اورژانسی بودنش لازم نیست که تست کرونایی برای آن انجام شود. پروتکل بهداشتی که این روزها، در بیمارستان‎ها و در روزهای کرونایی به راحتی زیر پا گذاشته می‎شود.

اسفند گذشته که ویروس کرونا، وارد کشور شد، عمل‎های جراحی غیراورژانسی، از فهرست درمان خارج شدند. این تصمیم تا یکی، دو ماه پیش پابرجا بود، بعد اما همه چیز به فراموشی سپرده شد و حالا حتی هر کسی می تواند بینی‎اش را عمل کند. گرفتن تاییدیه سلامت اما مهم‎ترین بخش ماجراست. در پروتکل‎های وزارت بهداشت، هر کسی که نیاز به عمل جراحی دارد، باید تست کرونا دهد. درصورتی که جواب آزمایش منفی باشد، می‎توان عمل جراحی را انجام داد. این روزها اما راه‎های زیادی برای زیرآبی رفتن و اجرایی نشدن پروتکل ها وجود دارد. اینها همه در حالی است که حرف های مدیران سلامت چیز دیگری است، آنها بارها، از اهمیت سلامت مردم و این که سلامت کادر درمان برایشان مهم است، گفته‎اند، در عمل نه توجه به جان سربازان سلامت که گویا، برگه‎های قرمزرنگ، با چهار صفر جلوی آن، مهم ‎است.

با تشخیص تب و عفونت

 محمودی، پرستار یکی از بیمارستان‎های پایتخت است. بیمارستانی که در آن جراحی های محدود انجام می‎شود. او اما این روزها با صحنه عجیبی روبه‎رو می‎شود؛ با بیمارانی که شبانه به نام اورژانسی بودن و با تظاهر به درد شدید، تحت عمل جراحی قرار می‎گیرند. این پرستار می گوید: «عمل‎های غیراورژانسی، مانند فتق و سنگ کیسه صفرا به اسم اورژانسی بودن شبانه در بیمارستان انجام می‎شود.» براساس پروتکل مراکز درمانی، اگر عمل جراحی، اورژانسی تشخیص داده شود، نیازی به تست کرونا نیست. تب گیری، تست عفونت و آزمایش سی ‎آرپی (آزمایش تشخیص التهاب در بدن) از جمله کارهای پیش از انجام عمل است. آزمایشی که به تنهایی، تست مناسبی برای تشخیص کرونا نیست. داستان غربالگری بیماران برای انجام عمل جراحی به این بیمارستان ختم نمی‎شود.

 تست کرونا تعطیل

 این داستان برای پسر جوانی که به خاطر مشکلات چشمی، عمل جراحی کرد، نه عمل اورژانسی، اتفاق افتاد. او می‎گوید که قبل از عمل جراحی، هیچ کار که مربوط به تشخیص بیماری کرونا باشد، انجام نداده است، نه آزمایشی و نه تب‎سنجی؛ او را به اتاق جراحی برده‏اند و با وجود مخاط چشمی که ممکن است با ویروس در ارتباط بوده یا خود منتقل‎کننده باشد، عمل شده است.

حسینی، کارشناس تصویربرداری یکی از بیمارستان‎های خصوصی هم درباره عمل های جراحی که در بیمارستانش انجام می‎شود، می گوید: «بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‎گیرند را سی‎تی اسکن می‎کنم، بسیاری از آنها بدون علامت‎اند و البته مبتلا به ویروس کرونا.»

او می گوید که برخی از پزشکان بیمارستانش، از آنها می خواهند که به بیمارانش نگویند که بیمارند تا بتوانند بیمار را عمل کنند، عمل های غیراورژانسی مانند، زانو یا جراحی های خاص قلبی که می‎تواند دو ماه دیگر انجام شود. برخی از پزشکان اما پا را از این هم فراتر گذاشته‎اند.

یکی از پزشکان خیلی معروف کشور، این روزها نامه مسوولیت امضا کرده تا اگر بیمارانش کرونا گرفتند، مسوولیتش با اوست، بیمارانی که قبل از عمل جراحی، تست کرونایی هم از آنها گرفته نمی شود.

 هنوز دو ماه هم نگذشته است که بسیاری از بیمارستان های خصوصی اعلام ورشکستگی کرده و برخی از نیروهای خود را اخراج کرده اند؛ این روند همچنان ادامه دارد. بسیاری از بیمارستان ها کج‎دار و مریز در حال کارند.

 وقتی درباره عدم نظارت به کار بیمارستان‎ها از ایرج حریرچی، معاون ارشد وزارت بهداشت می پرسیم، این حقیقت را انکار می کند و می‏گوید: «مستندات و نام بیمارستان‎های متخلف را برایم بفرستید تا جلوی آنها را بگیرم!»

او البته از عمل به شعار همیشگی وزارتخانه، یعنی از شعار سلامتی مردم و نظارت که همیشگی باید باشد، نمی گوید.