آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
جامعه
۱۸

برخی کشاورزان در آذربایجان غربی، آلونک هایشان را به مسافران کرایه می دهند

تغییر کاربری آلونک به اقامتگاه

المیرا نوری (استان ها)

دغدغه کشاورزان آذربایجان غربی بر سر قانونی بودن یا نبودن آلونک های کشاورزی شان همچنان ادامه دارد و برایشان دردسر ساز شده است. زمین های حاصلخیز و مناطق طبیعی غنی، مستعد کشاورزی و دامپروری و دشت های حاصلخیز و رودخانه های متعدد این استان که در همه بخش هایش پراکنده هستند، آن را به یکی از مراکز کشاورزی در کشور تبدیل کرده است؛ با این که این استان چیزی حدود 6/2 درصد از مساحت کشور را شامل می شود ولی اراضی کشاورزی آن بیشتر از 6/5 درصد کل اراضی مزروعی کشور است. اما آنچه به عنوان معضل در راستای تحقق و توسعه کشاورزی در آذربایجان غربی مطرح می شود، مساله ای در خصوص وجود یا عدم وجود خانه باغ ها در زمین های کشاورزی است که سردرگمی های قانونی را برای مردم و کشاورزان ایجاد کرده است.

وجود خانه باغ ها و تغییر کاربری اراضی و تبدیل شدن آن به محیط کاملا ویلایی و دور شدن از فعالیت کشاورزی، یکی از مسائلی است که وزارت جهاد کشاورزی آن را غیرقانونی می داند و سعی در تخریب آنها دارد. اما از طرف دیگر، عده ای از اهمیت وجود این خانه باغ ها می گویند و وجود آن را یکی از دلایل مهم رشد و توسعه کشاورزی از طریق ایجاد امنیت و نقطه قوت کشاورز در برابر مسائل و مشکلات حواشی کشت و زرع می دانند؛ همین مساله باعث شده است تا قوه قضاییه احداث آنها را به اندازه کلبه قانونی بداند. حالا دوسر ماجرا یک طرف وزارت جهاد کشاورزی ایستاده است و طرف دیگر قوه قضاییه. اما پای این ماجرای دو طرفه، بین اهالی و ساکنان روستاهای ارومیه هم کشیده شده است. حسین کاظمی، کشاورز ساکن شهر ارومیه است. او معتقد است این خانه ها، نیمی از نیازهای کشاورز را در مدت اقامت در روستا رفع می کند:«وجود خانه باغ ها در حداقل متراژ، امنیت لازم را برای گذران مدت کاشت، داشت و برداشت محصول فراهم می کند و خود این موضوع باعث می شود کشاورز وقت بیشتری را برای پرورش محصول صرف کند  و طبیعتا در نتیجه آن، محصولات بسیار متنوعی روانه بازار می شود.» اما هاله رحیمی، سرپرست خانوار ساکن در روستای کشتیبان ارومیه است که به طور سفت و سختی منتقد وجود این ویلاها و خانه باغ هاست: «این ویلاها و خانه باغ ها، آرامش را از ما گرفته اند. بعضی ها عکس این خانه باغ ها را که ظاهر آراسته و زیبایی دارند در فضای مجازی به اشتراک می گذارند و به شکل چندروزه و چندماهه به مسافران اجاره می دهند. این اتفاق باعث می شود پای افراد ناشناس به روستا باز شود که هیچ علاقه و سررشته ای از کشاورزی و پرورش محصول ندارند.» در واقع، در بسیاری از موارد، این خانه باغ ها با متراژهای بسیار بزرگ ساخته می شوند تا کاربری آن را از زراعی به مسکونی تبدیل کنند.

 ویلاها می مانند

سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی معتقد است این خانه باغ ها در توسعه و گسترش کشاورزی مفید هستند:«خانه باغ ها باعث افزایش امنیت بهداشتی و روانی در فضای کشاورزی می شود؛ خود این امر یکی از عوامل ترغیب مردم خصوصا نسل جدید به اشتغال در حوزه کشاورزی می شود.» اما این طور که سلمان ذاکر می گوید، بیشترین تخریب دولت درخصوص خانه باغ ها در ابعاد 15 تا 100 متر است و بحث خانه باغ ها کاملا از بحث زمین خواری و کوه خواری جداست. انگار در این ماجرا، مقصود ویلاهای چند صد متری نیست و آنچه مورد بحث است آلونک هایی است که با دستمزد ناچیز کشاورزان ساکن شهر، آن هم صرفا به جهت دسترسی آسان تر به امکانات استراحتی بنا می شود.

 اتاق کارگری

اما اکبر کرامتی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می گوید، احداث خانه باغ ها، بدون مجوز تغییر کاربری زمین براساس تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی ممنوع است. او درباره این قانون می گوید:«مطابق دستور العمل ابلاغی از سازمان امور اراضی کشور، برای متقاضیان تغییر کاربری زمین در متراژهای کوچک برای استفاده بهینه از باغ، مجوز تغییر کاربری زمین جهت اتاق کارگری با امکانات صادر می شود.» در واقع هرگونه تغییر کاربری زمین خارج از مجوز قانونی، غیر قانونی است و در صورت حکم قطعی از طرف دادگاه، مبنی بر قلع و قمع یا تخریب انجام می گیرد؛ نهایتا این که تغییر کاربری زمین در هر مساحتی بدون اخذ مجوز، غیر قانونی محسوب می شود.