آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۰
فرهنگ و هنر
۲۵

هنرمندان ایرانی باز هم در یک حراجی میدان داری کردند

دو سوم فروش کریستیز برای هنر ایران

منبع: هنرآنلاین

 حراج هنر جهان اسلام و هند کریستیز درحالی پنج شنبه شب 25 ژوئن (5 تیر) در لندن برگزار شد که این حراج با فروش کلی 13 میلیون و 361 هزار پوند به کار خود پایان داد.

در این حراج 66 اثر ایرانی شامل قرآن های خطی، آثار نگارگری و خوشنویسی، سفال، آبگینه و فرش عرضه شدند که تنها 41 اثر از آنها با فروش کلی 9 میلیون و 930 هزار و 750 پوند رکورد قابل توجهی برای هنر ایران در حراج های بین الملی به ثبت رساندند. اما رکورددار این حراج یک قرآن عصر تیموری متعلق به قرن 15 میلادی از ایران بود که رکوردی خیره کننده به جای گذاشت و با رقم فروش 7 میلیون و 16 هزار و 250 یورویی به تنهایی بیش از نیمی از رقم کل حراج جهان اسلام کریستیز را به خود اختصاص داد.

این اثر که روی کاغذ چینی، چاپ نقره شده با قیمت پایه 600 تا 900 هزار پوند عرضه شده بود که نزدیک به 10 برابر قیمت پایه خود به فروش رسید. در جایگاه دوم گران ترین آثار این حراج، پرتره ای از سلطان محمد دوم عثمانی متعلق به قرن 16 قرار گرفت که به قیمت 935هزار و 250 پوند فروخته شد. اما در جایگاه سوم ذی قیمت ترین آثار حراج کریستیز کتاب خطی «تحفه الاحرار» جامی متعلق به قرن 16 میلادی با امضای سلطان محمد نور تیموری به قیمت پوند به فروش رسید. این اثر نیز با قیمت پایه 200 تا 300 هزار پوند عرضه شد که بیش از سه برابر قیمت پایه به فروش رفت. همچنین گلاب پاش مطلای مصری به قیمت 791هزار و 250 پوند در جایگاه چهارم و کوزه ای کاشانی منقوش به رنگ آبی و سیاه و سفید متعلق به قرن 13 به مبلغ 401هزار و 250 پوند در جایگاه پنجم گران قیمت ترین آثار قرار گرفتند تا ایران بیشترین سهم را در میان رکورداران این حراج داشته باشد. در حراج هنر جهان اسلام و هند کریستیز به جز قرآن تیموری، نسخه ای از «تحفه الاحرار» (دیوان اشعار جامی) و کوزه قرن 13 کاشان در میان رکوردداران حراج قرار گرفتند و 38 اثر هنری دیگر از ایران به فروش رسید.