آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۸
ورزش
۱۴
لیگ برتر

پرسپولیس صدرنشین به دنبال قهرمانی زودهنگام

تب فوتبال بالا می رود

بعد از انجام دیدار معوقه فولاد و استقلال، امروز رقابت های لیگ برتر بعد از وقفه ای طولانی وارد هفته بیست ودوم می شود؛ لیگی که تنها با انجام یک بازی کوهی از حواشی را به وجود آورده و احتمالا با انجام بازی های امروز دوباره تب فوتبال بالاتر هم خواهد رفت. این در حالی است که هنوز گلایه هایی مبنی بر انجام مسابقات در شرایط فعلی به گوش می رسد. 

امروز و از ساعت 20: 15 در نخستین دیدار تراکتور در تبریز میزبان نساجی مازندران است. تراکتوری ها در شرایطی وارد این رقابت می شوند که مالک این باشگاه یکی از اصلی ترین مخالفان برگزاری لیگ در این مدت بوده. محمدرضا زنوزی در فاصله دو ماه اخیر با انواع و اقسام حربه ها تلاش کرد مانع از برگزاری لیگ شود. از مصاحبه های متعدد تا همراه کردن برخی تیم ها با خودش از جمله همین نساجی. جمع آوری امضا و تهدید به شکایت از فدراسیون و سازمان لیگ به AFC و فیفا دیگر تلاش های زنوزی برای تعطیلی مسابقات بود. همین سیاستگذاری باعث شده است بازیکنان تراکتور مدام در گرگ ومیشی تمرین یا تعطیلی مسابقات باقی بمانند و این روی آمادگی آنها تاثیرگذار بوده است. همچنین این تیم بازیکنان زیادی را در شروع مجدد مسابقات دراختیار ندارد. محمدرضا اخباری، رضا اسدی و اکبر ایمانی مصدومان تراکتور هستند که حضورشان در بازی مقابل نساجی در هاله ای از ابهام قرار دارد. اشکان دژاگه و حمزاوی هم بازیکنانی هستند که هنوز خود را به تبریز نرسانده اند.کاپیتان مسعود شجاعی نیز به علت محرومیت از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این بازی غایب خواهد بود. در طرف مقابل تیمی به میدان خواهد رفت که در میانه جدول قرار دارد و نه شانس کسب سهمیه دارد و نه خطر سقوط را احساس می کند. این می تواند کمک زیادی به شاگردان محمود فکری در بازی امروز کند. 

ساعت 20:30 دومین مسابقه از هفته بیست ودوم آغاز می شود که در آن دو تیم شهر خودرو و ذوب آهن در مشهد به مصاف هم خواهند رفت. شهر خودرو دیگر تیمی است که جزو مخالفان سرسخت لیگ بوده است. آنها با 35 امتیاز در رده هفتم قرار دارند و به شدت دنبال سهمیه آسیا می گردند. در سمت مقابل ذوب آهن در حالی استارت می زند که سرمربی این تیم به اصفهان بازنگشته و ذوبی ها بدون رادولوویچ به میدان خواهند رفت. سرمربی نسبتا موفق تیم اصفهانی چندی پیش اعلام کرده بود حاضر نیست به ایران بازگردد و به همین دلیل مدیران ذوب آهن به دنبال سرمربی جدید هستند. ذوب آهن با 22 امتیاز در رده یازدهم است. با اینکه این تیم فاصله ای نسبتا خوب با انتهای جدول دارد اما اگر حواسش را جمع نکند ممکن است وارد منطقه خطرناک شود. 

از ساعت 21 نیز دو بازی آغاز می شود. صنعت نفت در آبادان میزبان پارس جنوبی جم است و شاهین شهرداری بوشهر با نفت مسجدسلیمان بازی می کند. این بازی ها در شرایطی برگزار می شود که هر چهار تیم دارای انواع و اقسام مشکلات هستند. میشو سرمربی موفق شاهین هنوز به ایران برنگشته و گویا قرار هم نیست برگردد و این تیم با مهرداد کریمیان تمرین کرده است. تیمی که با 16 امتیاز در رده پانزدهم جدول است به شدت خطر سقوط را احساس می کند. پارس جنوبی جم یکی دیگر از مدعیان سقوط نیز از جمله تیم هایی است که در ماه گذشته مدام از نبود امکانات و نداشتن پول برای تست کرونا و تهیه مواد ضدعفونی گلایه کرده است. دو تیم نفتی نیز با قطع حمایت های وزارت نفت دچار دردسر شده اند و وضعیت خوبی ندارند. صنعت و نفت مسجدسلیمان در رده های هفتم و هشتم به سر می برند. 

اما در مهم ترین دیدار روز نخست هفته جاری دو تیم اول و آخر لیگ به مصاف هم می روند. پرسپولیس با 47 امتیاز به عنوان صدرنشین لیگ و مدافع اصلی ادامه مسابقات در حالی که 10 امتیاز با تیم دوم فاصله دارد با پیکانی روبه رو می شود که از 22 بازی تنها 15 امتیاز کسب کرده و اصلا شرایط خوبی ندارد. گرچه عبدالله ویسی، سرمربی جدید پیکان اعلام کرده شرایط تیم شان خوب است و این تیم به ماندن در لیگ امیدوار است. سرخ ها با هدایت یحیی گل محمدی در تمام بازی های دوستانه قبل از شروع مجدد لیگ عملکردی قابل قبول داشته اند و امیدوارند باتوجه به فاصله امتیازی خوبی که با حریفان دارند خیلی زود تکلیف قهرمانی را مشخص کنند. آنها می ترسند اتفاقات ناخواسته که مربوط به شیوع ویروس کرونا می شود دوباره لیگ را در سایه تعطیلی فرو ببرد. سایر رقابت های این هفته روز دوشنبه برگزار می شود.