آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
سیاسی
۳

دیگه چه خبر

کیفرخواست درباره بیانیه حزب اتحاد ملت

   خبر اول اینکه، روز چهارشنبه 4 تیرماه، دادگاه جمعی از فعالین اصلاح طلب به دلیل آنچه امضای نامه موسوم به 77 نفر خوانده می شود، برگزار شد. دادگاهی که بنابر خبرها تمام وقت آن به قرائت کیفرخواست گذشت. در همین رابطه علی شکوری راد در گفت وگو با «جماران»، توضیحاتی درباره دادگاه موازی خود با سایر فعالان اصلاح طلب ارائه کرد. ‎علی شکوری راد گفت: این دادگاه دارای دو موضوع مجزا از هم ولی راجع به یک «رخداد» بود. بیانیه 77 تن در همان روزهای نخست اتفاقات آبان ماه توسط جمعی از اصلاح طلبان تهیه و منتشر شد. امضاکنندگان این بیانیه، اعتراضاتی را نسبت به نحوه رفتار با معترضان بیان کرده بودند. او افزود: موضوع دوم این دادگاه مربوط به بیانیه ای بود که «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی» صادر کرده است.

طرح مقابله با ادعای دخالت ایران در انتخابات امریکا

  خبر دیگر اینکه، دو نماینده مجلس سنای امریکا طرحی ارائه کرده اند تا به زعم خود از آنچه دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات امریکا خوانده شده است، جلوگیری کنند. به گزارش تابناک، «مارکو روبیو» و «کریس ون هولن» که این طرح را تهیه کرده اند قصد دارند آن را به عنوان متمم به لایحه بودجه دفاعی امریکا در سال مالی 2021 اضافه کنند. مارکو روبیو در این باره مدعی شد: بازیگران متخاصم شامل روسیه، چین و ایران به تلاش برای تفرقه افکنی و تضعیف دموکراسی ما ادامه خواهند داد. مهم است که ایالات متحده، تبعات معناداری برای دخالت انتخاباتی در نظر بگیرند. «کریس ون هولن»، دیگر عضو مجلس سنا هم گفت: «می دانیم که دشمنان خارجی در حال برنامه ریزی برای دخالت در انتخابات آتی مان هستند بنابراین باید همین الان برای محافظت از تمامیت دموکراسی مان اقدام کنیم.»

مذاکره ایران و هند برای گسترش تجارت

  شنیدیم که،با وجود اقدامات امریکا برای افزایش فشار تحریم ها بر ایران، گزارش رسانه های هندی حاکی از آن است که بخش های اقتصادی این کشور، از جمله بانک «یوکو» هند در حال مذاکره با واردکنندگان هندی برای گسترش تجارت با ایران در بخش های غیرنفتی با استفاده از مکانیسم روپیه- ریال است. به گزارش ایرنا، «ای کی گویال» رئیس این بانک گفت: ما در حال مذاکره با واردکنندگان برای استفاده از این مکانیسم در تجارت غیرنفتی هستیم.

حکم مفسد فی الارض برای 8 پرونده مرتبط به آبان ماه در اصفهان

  دست آخر اینکه، محمدرضا حبیبی، رئیس کل دادگستری اصفهان از صدور حکم مفسد فی الارض برای 8 پرونده مربوط به اتفاقات آبان ماه در این استان خبرداد. به گزارش تابناک، حبیبی در نماز جمعه گذشته این شهر گفت: دست نشانده های منافقین بدانند، اگر خلافی صورت بگیرد، همانند آنچه در سال 88، 96 و آبان سال گذشته افتاد، یقینا قاطعانه با دست نشانده ها و آشوبگران برخورد خواهیم کرد، به گونه ای که امروز 8 پرونده مربوط به اتفاقات ذکر شده نهایی و حکم مفسد فی الارض برای آنها صادر شده است.