آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
رسانه: دور دنیا
۸

ذره بین

شکایت ترامپ دوباره رد شد!

دادگاهی در شهر نیویورک شکایت خانواده ترامپ از مری ترامپ، برادرزاده رئیس جمهور آمریکا، برای جلوگیری از انتشار کتاب خاطرات جنجالی او را رد کرده است.

به گزارش بی بی سی، رابرت ترامپ، برادر کوچک دونالد ترامپ، سه شنبه این هفته (23 ژوئن) در دادگاهی در نیویورک مدعی شد کتاب مذکور یک توافق نامه عدم افشای اطلاعات را که مری ترامپ سال ها پیش در جریان تقسیم ارث با آنها امضا کرده است، نقض می کند.

اما قاضی پیتر کلی پنجشنبه (25 ژوئن) در حکم خود اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد. چارلز هاردر، وکیل رابرت ترامپ در واکنش گفت که از تصمیم قاضی به دیوان عالی ایالت نیویورک شکایت خواهد کرد .رابرت ترامپ پیشتر گفته بود که از تصمیم برادرزاده خود «بسیار ناامید شده» است زیرا «تلاش او برای مبالغه و تحریف در روابط خانوادگی ما پس از این همه سال و برای منافع مالی خودش، اهانت و بی عدالتی به یاد و خاطره برادرم، فرد و والدین عزیزمان است.»

قرار است کتاب خاطرات مری ترامپ با عنوان «بسیار زیاد و همیشه ناکافی» حدود یک ماه دیگر 28 جولای منتشر شود. دونالد ترامپ هرچند به طور مستقیم در این پرونده حضور ندارد،اما گفته است که برادرزاده اش «اجازه ندارد کتابی بنویسد.»

انتقال نظامیان آمریکایی از آلمان به لهستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در نشست خبری مشترک خود با آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان در واشنگتن اعلام کرد که شماری از نظامیان آمریکا را از آلمان به لهستان منتقل خواهد کرد. به گزارش رادیو فرانسه، رئیس جمهور آمریکا در این نشست خبری با تاکید بر روابط گرم خود با رئیس جمهور لهستان تصریح کرد: «ما شمار نظامیان خود را در آلمان کاهش می دهیم. تعدادی از این نظامیان به آمریکا باز خواهند گشت و تعدادی نیز به دیگر کشورها از جمله لهستان فرستاده خواهند شد.» هرچند دونالد ترامپ به طور مشخص درخصوص تعداد نیروهای آمریکایی  که از آلمان به لهستان اعزام خواهند شد چیزی نگفته، اما قرار است 10 هزار سرباز آمریکایی آلمان را در آینده نزدیک ترک کنند. در حال حاضر 35 هزار سرباز آمریکایی در کادر ناتو در آلمان حضور دارند. آندژی دودا نیز ضمن ابراز تمایل برای استقبال از تعداد بیشتر سربازان آمریکایی در لهستان اعلام کرد وی از دونالد ترامپ خواسته است ایالات متحده نیروهای نظامی خود را به منظور حفظ امنیت اروپا از این قاره خارج نکند. از سوی دیگر، تصمیم دونالد ترامپ برای کاستن از شمار نظامیان آمریکا در آلمان به تنش های موجود میان واشنگتن و متحدان اروپایی ایالات متحده در ناتو دامن زده است. رئیس جمهوری آمریکا خواستار افزایش بودجه دفاعی آلمان و دیگر کشورهای عضو ناتو است.

استرالیا برای کنترل کرونا به ارتش متوسل شد

استرالیا برای کنترل شیوع ویروس کرونا از نیروهای مسلح کمک می گیرد.

سربازان ارتش قرار است یک روز پس از ثبت بیشترین آمار 24 ساعته مبتلایان به کووید-19 در دو ماه گذشته، وارد ایالت ویکتوریا شوند. به گزارش ایندیپندنت، دومین ایالت پرجمعیت استرالیا قصد دارد پس از جهش ناگهانی موارد ابتلای کووید-19، یک عملیات قرنطینه را به کمک ارتش به مرحله اجرا بگذارد. ویکتوریا پنجشنبه 33 مورد جدید ابتلا را گزارش کرد که نهمین روزی است که تعداد موارد جدید دو رقمی هستند. از 270 نفر تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در استرالیا، 200 نفر در این ایالت قرار دارند و برای کنترل و توقف شیوع ویروس، آمبولانس و مراکز سیار آزمایش گیری کرونا در ایالت ویکتوریا شروع به کار کرده اند. دانیل اندروز، فرماندار ویکتوریا، گفته است مسوولان یک عملیات آزمایش گیری را در 10منطقه بیشتر آسیب دیده آغاز می کنند. او گفت: «ما با آمبولانس و سایر خودروهای بزرگ در همه معابر آماده هستیم. طی روزهای آینده شاهد افزایش تعداد مبتلایان خواهیم بود.»