آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۱
فرهنگ
۹

آمار و حرف های سینماداران، از استقبال مردمی از سینماها در همین چند روز بازگشایی می گویند

سلام به سینما

علی رستگار

  

هیچ هم بعید و دور از انتظار نبود؛ استقبال مردمی از فیلم ها در همین چند روز اندک بازگشایی سالن های سینما منظورمان است. البته نه این که فکر کنیم همه چیز گل و بلبل است و با استقبال فوق العاده ای از طرف مردم روبه رو هستیم، اما وقتی همه جنبه های کرونایی ماه ها و روزهای اخیر را درنظر می گیریم به ویژه سقف ظرفیت 50 درصدی فروش بلیت در هر سئانس، امیدواری هایی در این سرچراغی اکران یافت می شود.

مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی، روز گذشته در گفت وگویی که با برنامه نقد سینما داشت، با اشاره به آمار مخاطبان سینما بعد از بازگشایی گفت: 43 هزار و 961 نفر تا این لحظه مخاطب فیلم های روی پرده بودند که از این تعداد حدود 60 درصد به شنای پروانه، 25 درصد به فیلم خوب بد جلف 2 و 15 درصد به فیلم های دیگر اختصاص دارد.  حسین انتظامی، رئیس سازمان انتظامی هم با اشاره به اقبال خوب مردم به فیلم های سینمایی در روز جمعه توییت کرد: «امروز بالغ بر 18 هزار نفر به سینما رفتند؛ استقبالی دور از انتظار. این در حالی است که ناوگان نمایش کامل نبوده و تعداد زیادی از سینماها کار خود را در روزهای آینده شروع می کنند. فیلم دیدن در سینما یک آیین است. سپاس از مخاطبان و سینماداران به خاطر رعایت ضوابط بهداشتی.»

در گفت وگویی که با برخی سینماداران داشته ایم، آنها نیز بر این آمار منتشر شده از سوی سازمان سینمایی و صحت استقبال مردمی تاکید داشته اند.

استقبال نسبتا خوب

مدیر سینما سپیده درباره اقبال تماشاگران به فیلم ها در این چند روز بازگشایی سالن های سینما به جام جم گفت: استقبال تماشاگران در این چند روز نسبتا خوب بوده است، اما باید توجه داشته باشید این اقبال، بدون هیچ گونه تبلیغات تلویزیونی صورت گرفته است. تنها هر سالن سینما باتوجه به امکانات محدودی که داشته، اطلاع رسانی کرده است.  مهدی نیک آیین درباره دلیل این استقبال هم توضیح داد: ظرفیت خود فیلم ها مهم ترین دلیل استقبال مردم است. البته ولع برخی تماشاگران هم در این زمینه مطرح است که بعد از چهار ماه تعطیلی، دوباره امکان سینمارفتن دارند. هرچند این ولع بیشتر از سوی مخاطب سینماروست، آنها که از قبل هم این شور و اشتیاق سینما رفتن را داشتند. اینها مخاطبانی هستند که چندان به فیلم دیدن در تلفن همراه، لپ تاپ و رایانه علاقه ندارند.

وقتی از مدیر سینما سپیده درخصوص فعال نبودن سمفا (سامانه مدیریت فروش و اکران سینما) پرسیدیم هم گفت: سمفا یک ترمینال برای جمع آوری دیتاهای سایت های مختلف فروش بلیت است. سینمای ایران قرار است از این به بعد، چند سامانه فروش بلیت داشته باشد. به جز سینماتیکت که فعال بود سامانه هایی چون گیشه 7، ایرانتیک، آپ و سینمابلیت به زودی در این زمینه فعال خواهند شد و مردم می توانند برای خرید بلیت فیلم ها به آنها مراجعه کنند.  نیک آیین به بحث اعمال مالیات بر ارزش افزوده روی قیمت بلیت های سینما هم اشاره کرد و گفت: الان قیمت بلیت سینمای ممتاز ما 15 هزار تومان است که با 1350 تومان مالیات بر ارزش افزوده می شود 16350 تومان. قیمت بلیت نیم بهای این سینما هم می شود 8175تومان انگار نرخ تاکسی است!  

تعداد مخاطبان بیشتر هم می شود 

مدیر پردیس سینمایی بهمن درباره صحت آمار سازمان سینمایی به جام جم گفت: آن چیزی که سازمان سینمایی درباره استقبال مردم و آمار مخاطبان اعلام می کند براساس سمفاست و کسی نمی تواند آمار غیرواقع اعلام کند.

امیرهوشنگ پاسبانیان درباره میزان استقبال تماشاگران هم توضیح داد: استقبال مردم در این چندروز خیلی فوق العاده نبود؛ اما بد هم نیست و ما راضی هستیم. حتی سئانس هایی داشتیم که سالن های کوچکمان را با ظرفیت 50 درصد فروش پر رفتیم.

مدیر پردیس سینمایی بهمن دلیل اصلی این اقبال را کیفیت و جذابیت خود فیلم ها دانست و افزود: توقع داریم در روزهای آینده، مردم استقبال بیشتری از فیلم ها داشته باشند. به نظرم از سه شنبه همین هفته، جهش خوبی در استقبال مخاطبان و میزان فروش فیلم ها خواهیم داشت.

پاسبانیان در ادامه نکته مهمی را عنوان کرد و گفت: خیلی از مردم هنوز نمی دانند سالن های سینما بازگشایی شده و اطلاع رسانی همچنان ضعیف است. اگر هم در این چند روز استقبالی بوده به خاطر تبلیغ و اطلاع رسانی خود سینماها یا صاحبان فیلم ها در فضای مجازی و اینستاگرام و... است. مخاطبان همیشگی سینما تا حدودی دراین زمینه اطلاع پیدا کرده اند، اما عامه مردم اطلاع چندانی از بازگشایی سالن های سینما ندارند. اگر تلویزیون، تیزرهایی پخش کند و اطلاع رسانی خوبی در این خصوص صورت گیرد، استقبال مردم از فیلم های سینمایی افزایش خواهد یافت.  

نبود تبلیغات

مدیر سینما آستارا درباره آمار منتشر شده درباره مخاطبان سینما به جام جم گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا با استقبال و فروش نسبتا مناسبی در این چند روز بازگشایی سالن های سینما مواجه بوده ایم. ولی تصورم این است مادامی که تبلیغات مناسب تلویزیونی وجود نداشته باشد و تبلیغات محیط خوبی هم از سوی شهرداری صورت نگیرد، سالن های سینما دچار ضرر بسیار زیادی خواهند شد. چون ما تنها برای 50 درصد ظرفیت سالن ها بلیت فروشی می کنیم.

اسماعیل هویدا افزود: به جز یکی دو سینمای مشخص در تهران که از استقبال همیشگی مردم برخوردارند، باقی سینماها حتی آن نیمه ظرفیت تعیین شده سالن ها را هم پر نمی کنند. دلیل اصلی آن هم به نبود تبلیغات مناسب برمی گردد. مردم باید متوجه بازگشایی سالن های سینما شوند تا از سینماها استفاده کنند.

مدیر سینما آستارا تاکید کرد: این میزان اقبال، امیدوارکننده است، اما به هیچ وجه راضی کننده نیست.

به اعتقاد بنده، همین آمار منتشر شده و تعداد حدودا 45 هزار مخاطب باتوجه به سینماهای فعال کشور و تعداد فیلم هایی که اکران شده، چندان عدد بالایی نیست و نمی توانیم از آن به عنوان استقبال چشمگیر یاد کنیم. هرچند دو فیلم شنای پروانه و خوب بد جلف 2؛ ارتش سری، فیلم های بسیار پرمخاطبی هستند و امیدواری های زیادی برای اقبال مخاطبان نسبت به آنها وجود دارد.

هویدا به رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن های سینما برای جلب اعتماد مردم هم اشاره کرد و گفت: فروش بلیت و نشستن تماشاگران در سالن های سینما با فاصله گذاری اجتماعی همراه است. دیگر این که به جز ضدعفونی کلی، در پایان هر سئانس هم سالن را ضدعفونی می کنیم. کارکنان سینما هم به خوبی نکات بهداشتی را رعایت و از ماسک و دستکش و حتی برخی از شیلد استفاده می کنند. امیدواریم باتوجه به این رعایت و اکران فیلم های خوب و حمایت خوب رسانه ها، مردم دوباره عادت سینمارفتن را پیدا کنند.

شکل دیگری از حمایت هم می تواند خرید بلیت فیلم ها از سوی نهادها و ارگان ها برای خانواده های مجموعه و کارکنان آنها باشد. این مورد به ویژه ظرفیت های خالی سالن های سینما در شهرستان ها را تکمیل خواهد کرد.     

اعلام رضایت 

مدیر پردیس سینمایی آزادی هم با ابراز رضایت از استقبال تماشاگران در این چند روز به جام جم گفت: حتی 30 درصد آن 50 درصد ظرفیت فروش هم برای ما کافی است و می توان از آن به عنوان استقبال مردمی یاد کرد.  

سجاد نوروزی درباره دلیل استقبال مردمی هم عنوان کرد: هم خود فیلم های اکران شده در این استقبال نقش مهمی دارند و به ویژه دو فیلم شنای پروانه و خوب بد جلف 2: ارتش سری، آثار شاخص و خوبی هستند و هم 4 ماه تعطیلی سالن های سینما.