آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۷۸
صفحه آخر
۱۶
امروز در تاریخ

قتل در بوسنی

مرتضی میرحسینی

رابرت پالمر مورخ می گفت: «مصلحی که بتواند تشکیلات خود را طوری ترتیب دهد که نتیجه مطلوب از آن عاید شود، خطرناک ترین دشمن انقلابیون سرسخت است.» و گویا حداقل به ظاهر فرانسیس فردیناند ولیعهد پادشاهی اتریش مجارستان چنین کسی بود. به صلح تمایل داشت و به مجموعه ای از اصلاحات می اندیشید تا مسائل قومی در کشورش را- که بعد از عقب نشینی اجباری امپراتوری عثمانی از اروپا تشدید هم شده بود- تدبیر کند و از تنش موجود در روابط میان اتباعش بکاهد. اما نه فرصت اجرای برنامه هایش را پیدا کرد و نه حتی به سلطنت رسید.

 سال 1914 در چنین روزی در سارایوو که مرکز بوسنی و بخشی از قلمرو سلطنت اتریش بود، کشته شد. قاتل او گاوریلو پرنسیپ نام داشت و یکی از صرب های تبعه اتریش و عضو انجمنی مخفی موسوم به «اتحاد یا مرگ» (مشهور به «دست سیاه») بود. چون دست سیاه مدافع جدایی بوسنی از اتریش و پیوستن به صربستان بود و شواهدی هم برای اثبات حمایت دولت صربستان از این انجمن- و انجمن های مشابه- وجود داشت، روابط دو کشور از تیرگی به خصومت کشید.

 اتریشی ها این ترور را ضربه ای به حیثیت خودشان دیدند اما آن را فراتر از قتل ولیعهد تلقی و نشانه ای از گسترش توطئه های خطرناک تجزیه طلبانه تفسیر کردند. 

بعد از هماهنگی با مجارها و آلمانی ها به صربستان اولتیماتوم دادند و به عمد شرایطی را پیش کشیدند که پذیرش آن از طرف صرب ها ممکن نباشد. به نوشته هنری لیتل فیلد:«اولتیماتوم متعمدا به منظور برانگیختن جنگی با صربستان تنظیم شده بود چون دولت اتریش حس می کرد فقط با یک لشکرکشی ممکن است، آشوبگران را تنبیه و بلواهای ضداتریشی را در صربستان خاموش کرد.» 

دولت صربستان تا جایی که می شد، انعطاف نشان داد اما دو شرط از فهرست شرایط را که متضمن دخالت مستقیم ماموران اتریشی در تحقیقات و بازجویی از دولتمردان مشکوک به همدستی با انجمن «اتحاد یا مرگ» بود، نپذیرفت. صرب ها این دو شرط را نقض حاکمیت مستقل کشورشان می دیدند. بحران با قطع روابط بین دو کشور شدت گرفت و زمان حادثه بزرگی که تقریبا از اوایل قرن بیستم (یا شاید اواخر قرن نوزدهم) وقوع آن قطعی و اجتناب ناپذیر شده بود، فرارسید. 

در قاره ای با دولت های جاه طلب و متوهم و انباشت مجموعه ای از مسائل تدبیر نشده، این ماجرا تا درگیری های چندجانبه و بعد هم جنگی بزرگ که جنگ اول جهانی خوانده شد، پیش رفت. اما چه به سر گاوریلو پرنسیپ که ولیعهد اتریش و همسرش را به گلوله بسته بود، آمد؟ به حداکثر مجازات که 20 سال حبس بود، محکوم شد و تا بهار 1918 در زندانی با شرایط بسیار نامناسب زندانی ماند و در بیمارستانی نزدیک آنجا بر اثر ابتلا به بیماری سل از دنیا رفت.

 او زمان مرگ فقط 23 سال داشت. امروزه مردم ساکن آن نواحی، از صرب ها و بوسنیایی ها گرفته تا کروات ها (که سرنوشت شان از هم جدا شده است) در کتاب های تاریخ شان، روایت های متفاوتی از نقش او ارایه می کنند. برخی ها او را یک قاتل تروریست می دانند و برخی دیگر قهرمانی رمانتیک. 

باز به قول رابرت پالمر تاریخ مثل نقشه ای دقیق برای مسافرت نیست و- اگر هم باشد- ملل و اقوام مختلف، علایم جاده ها را مطابق میل و شرایط خودشان و متفاوت با ملل و اقوام دیگر می خوانند.