آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۸
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

استیصال ترامپ در مقابل ویروس کرونا

مترجم: زهرا هداوند میرزایی
منبع: وال استریت ژورنال

رئیس جمهور آمریکا اخیرا ایده تازه ای را برای کاهش مبتلایان کرونا در این کشور پیشنهاد داده است: این که با کاهش تعداد تست های کرونا و انکار وجود مبتلایان کووید19 در ایالات مختلف، تعداد اعلام شده مبتلایان کاهش یابد. این پیشنهاد مضحکانه در ابتدا به مثابه یک شوخی از سوی ترامپ تلقی می شد، اما کسانی که با روحیات و افکار رئیس جمهور آمریکا آشنا بودند، به خوبی متوجه شدند که وی با کسی شوخی ندارد.

ترامپ هفته گذشته به  خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «من شخصافکر می کنم که  مقدار تست  کرونا در آمریکا بیش از حد است.  باید تعداد تست های کرونا در آمریکا کاهش یابد تا پس از آن، تعداد مبتلایان هم کمتر شود!»

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می شود که مطابق اظهارنظر کارشناسان بهداشتی و متخصصین حوزه ویروس شناسی در آمریکا، «آزمایش»، «ردیابی»و «جداسازی» کلید شکست زنجیره انتقال ویروس کووید19 محسوب می شود. آنچه مسلم است این که برای ترامپ،مواجهه با شیوع کرونا در آمریکا کم ترین اهمیتی ندارد. رئیس جمهور آمریکا صرفا به انکار آمارهای وحشتناک منتشر شده در این کشور و جلوگیری از شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 فکر می کند. صورت بندی آنچه امروز در آمریکا می گذرد، به هیچ عنوان دشوار نیست.ترامپ و همراهانش در سال 2016 میلادی توانستند با جذب آرا سالمندان(که نسبت به جوانان حضور پررنگ تری در انتخابات ایفا می کنند) ، هیلاری کلینتون و حزب دموکرات را شکست دهند. با این حال در جریان شیوع ویروس کرونا، ترامپ این جمعیت رای دهنده را از خود رانده است. سالمندان آمریکایی که بسیاری از آن ها فاقد بیمه های درمانی هستند، خود را در برابر ویروس کرونا رها شده می بینند. بی دلیل نیست که طی نظرسنجی های عمومی صورت گرفته در آمریکا، سالمندان این کشور اقبال بیشتری به جو بایدن نامزد حزب دموکرات پیدا کرده اند. بایدن با شعار احیای بیمه های درمانی و اجتماعی(که در دوران ریاست جمهوری ترامپ از بین رفت) به جنگ کاخ سفید آمده است. مطابق آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، اختلاف آرای ترامپ و بایدن در میان سالمندان به حدود 14 درصد (به سود بایدن) رسیده است. این برای رئیس جمهور آمریکا حکم یک فاجعه را ندارد. 

برخی کارشناسان معتقدند که ترامپ عملا جامعه آمریکا را در دوران شیوع کرونا رها کرده است. او حتی عقیده ای به استفاده از ماسک در اماکن عمومی ندارد! حتی رئیس جمهور آمریکا زدن ماسک توسط شهروندان را در دوران شیوع کرونا به تمسخر گرفته است : «این ماسک یک شمشیر دو لبه است . مردم ساعت ها درحالی که ماسک بر دهان دارند با یکدیگر صحبت می کنند. با این حال آن ها ماسک های خود را تمیز نمی کنند.به نظر می رسد مردم بسیار زیاد به استفاده از ماسک اطمینان دارند!»

حتی رئیس جمهور آمریکا با برگزاری گردهمایی انتخاباتی خود در «اوکلاهاما»، بار دیگر بی توجهی خود نسبت به مواجهه با ویروس کرونا را عیان ساخت. حتی برای ترامپ اهمیتی ندارد که برخی طرفداران وی در انتخابات بر اثر ابتلا به کرونا در گردهمایی های سیاسی حزب جمهوری خواه ، جان خود را از دست بدهند. وی تنها به پیروزی در انتخابات می اندیشد و حاضر است برای رسیدن به این هدف، دست به هر اقدامی بزند. طی روزهای اخیر، برخی کارشناسان حوزه درمان و سلامت در آمریکا هشدار داده اند که این کشور نه تنها در فصل تابستان، بلکه طی ماه های آتی نیز با این ویروس درگیر خواهد بود. به عبارت بهتر، پیش بینی ترامپ مبنی بر محو شدن ویروس کرونا در تابستان امسال، به حقیقت نخواهد پیوست...