آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۷۹۸
بین الملل
۹

خبر

در مصاحبه با رسانه های اروپایی؛ مرکل: اروپا باید به جهانی بدون رهبری آمریکا فکر کند

صدراعظم آلمان می گوید: نشانه ها حاکی از عقب نشینی آمریکا از ادعای رهبری جهان است و با این اوصاف، اروپا هم باید در اولویت های خود تجدیدنظر کند.به گزارش یورونیوز، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به کشورهای اروپایی هشدار داد که به طورجدی درباره واقعیت جدیدی که جهان با آن مواجه است فکر کنند؛ اینکه احتمالا  ایالات متحده آمریکا دیگر نمی خواهد رهبر جهان باشد.او در جریان مصاحبه با خبرنگارانی از 6  روزنامه اروپایی ازجمله «لوموند» فرانسه و «گاردین» انگلیس، گفت که دیگر نمی توان این موضوع را تایید کرد که آمریکا همچنان خواستار رهبری جهان است و با توجه به این واقعیت، لازم است که کشورها اولویت های خود را اصلاح کنند.مرکل دراین باره گفت: ما با این طرز تفکر بزرگ شده ایم که آمریکا می خواهد یک قدرت جهانی باشد. اما ممکن است که این کشور اکنون تصمیم بگیرد که این نقش را کنار بگذارد؛ بنابراین ضروری است تا اروپا درباره جهانی بدون رهبری آمریکا عمیقا فکر کند.به نظر می رسد که فشارهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای افزایش سهم آلمان در تامین هزینه های نظامی ناتو و همچنین تصمیم او برای خروج 9500 نظامی آمریکایی از پایگاه های آلمان در تغییر دیدگاه مرکل بی تاثیر نبوده است. 

حکم قاضی لبنانی علیه سفیر آمریکا در بیروت

یک قاضی لبنانی  روز گذشته طی حکمی، سفیر آمریکا در لبنان را از هرگونه اظهارنظر مطبوعاتی منع کرد.به گزارش مهر به نقل از النشره، یک قاضی لبنانی روز گذشته  طی حکمی دورثی شیا سفیر آمریکا در لبنان را از هرگونه اظهارنظر مطبوعاتی منع کرد.محمد مازح قاضی لبنانی در شهر صور لبنان، طی حکمی، «دورثی شیا» سفیر آمریکا در لبنان را از هرگونه اظهارنظر رسانه ای منع کرد و همچنین طبق این حکم، رسانه های لبنانی نمی توانند با وی گفت وگو و مصاحبه ای انجام دهند.این در حالی است که سفیر آمریکا طی روزهای گذشته به مواضع خصمانه علیه حزب الله لبنان روی آورده است.وی مدعی شده بود: میلیاردها دلار به جای خزانه دولتی لبنان به حزب الله لبنان واریزشده است. ما بسیار نگران هستیم که حزب الله دولتی در داخل دولت ایجاد کرده است.

ترامپ، نظرسنجی ها را جعلی و بایدن را فاسد خواند

رئیس جمهور آمریکا در دو پیام توییتری به رسانه ها و رقیب دموکراتش در انتخابات ریاست جمهوری حمله لفظی کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دو پیام توییتری رویه نظرسنجی رسانه های آمریکایی را زیر سوال برد و نتایج نظرسنجی ها درباره افزایش بخت جو بایدن، نامزد دموکرات ها را باورنکردنی و جعلی خواند.ترامپ در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «اخبار رسانه های جعلی را باور نکنید. سخنرانی اکلاهما بالاترین جایگاه را در رتبه بندی های روز شنبه تلویزیون در تاریخ فاکس نیوز کسب کرد. شون هنیتی (مجری فاکس نیوز) پنج شنبه شب با مصاحبه من در جایگاهی بالاتر از مجموع CNN و ام اس دی ان سی، تلویزیون را تسخیر کرد. این ها نظرسنجی های واقعی هستند، اکثریت خاموش، نه نظرسنجی های جعلی. او سپس در توییت دیگری، بار دیگر جو بایدن، رقیب دموکرات خود در انتخابات آمریکا را هدف انتقاد قرارداد و او را فاسد توصیف کرد. ترامپ در این توییت نوشت: «ما انتخابات را در مقابل شومر، نانسی پلوسی و جو بایدن فاسد پیروز خواهیم شد. ما دادگاه عالی، متمم دوم شما، خسارت دائم ناشی از توافق جدید سبز مضحک (GREEN NEW DEAL) و شما را از افزایش عظیم مالیاتی و همچنین تاریخ و میراث ما، قانون و نظم نجات خواهیم داد.» نتایج جدیدترین نظرسنجی بنیاد کایزر فمیلی (KFF) نشان می دهد جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا، 13 امتیاز از رقیب انتخاباتی خود دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، جلوتر است.