آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۹
اخبار کشور
۳

قالیباف: دغدغه اول و آخر ما باید معیشت مردم باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دغدغه اول ما در این مقطع باید معیشت و اقتصاد مردم باشد، گفت: مردم ما هرگز هیچ اختلاف، تنش و دعوای حیدری نعمتی را از کسی قبول نمی کنند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین بهره برداری از بزرگ ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور، گفت: دغدغه اول و آخر ما در این مقطع باید توجه به اقتصاد و معیشت مردم باشد.

به گزارش مهر، وی افزود: مردم ما هرگز هیچ اختلاف، تنش و دعوای حیدری نعمتی را از کسی قبول نمی کنند و از همه ما توقع دارند که کار صادقانه انجام دهیم و هم خوب کار کنیم و هم کار خوب کنیم.

قالیباف تصریح کرد: امروز مجموعه ای افتتاح می شود و مانند گذشته این مجموعه می تواند در کمترین زمان ممکن با بیشترین تاثیرگذاری و در همه جغرافیای کشور با شفافیت و عدالت و همچنین با کمترین زمان ممکن و با اقتصادی ترین روش، مسائل و نابسامانی های اقتصادی کشور را حل و فصل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که حرف از اقتصاد دیجیتالی می زنیم، به این معناست که یک فرصت بزرگ در اختیار ماست که عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم و راه بسیار کوتاهی را برای به دست آوردن بزرگ ترین دستاوردها طی کنیم.

وی اظهار داشت: البته اگر در این زمینه غفلت کنیم، فاصله ما نسبت به مابقی دنیا افزایش می یابد و شکاف آن هم دیجیتالی خواهد شد و عقب ماندگی مان نیز نسبت به بقیه کشورهای دنیا بیشتر خواهد شد.

قالیباف گفت: به این معنا که اقتصاد دیجیتالی هم یک فرصت بزرگ برای ماست تا گذشته خود را جبران کنیم و در مقابل یک خطر و تهدیدی است که اگر از آن غفلت کنیم، قطعا آسیب بزرگی از این ناحیه متوجه کشور می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دنیا لحظه شماری می کند که چنین ظرفیت و منابع انسانی داشته باشد که ایران در دارا بودن منابع انسانی جوان وضعیت خوبی دارد و در میان 5 یا 10 کشوری هستیم که چنین ظرفیت بزرگی دارند که باید از این فرصت حداکثر استفاده را ببریم.

وی گفت: نگاه مجلس یازدهم این است که به همه کسانی که در بخش دولتی، خصوصی، شرکت های کوچک و یا بزرگ و یا حتی در روستایی در زمینه صنایع دستی فعالیت می کنند، کمک شود و در خدمت همه آنان هستیم و در مجلس شورای اسلامی این مسیر را طی خواهیم کرد.

قالیباف بیان داشت: بنده به عنوان یک مدیر و خدمتگزار تا قبل از اینکه وارد مجلس شورای اسلامی شوم، واقعا این موضوع را حس کردم که اقتصاد دیجیتال در مدیریت، شفافیت، خدمت و کوچک سازی و کارآمدسازی اثر بسیار زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: زمانی که بنده در نیروی انتظامی خدمت می کردم، به این موضوع کاملا واقف بودیم که 110 و همچنین خدماتی که در زمینه الکترونیکی در پلیس+10 می تواند انجام شود، تاثیرات بسزایی در زندگی مردم خواهد داشت.

وی گفت: در آن مقطع مقاومت بسیار زیادی برای خدمات پلیس+10 وجود داشت اما تلاش ما به نتیجه رسید و می بینید که مردم چگونه در خانه و از طریق یک تلفن می توانند خدمات خود را دریافت کنند و سپس این خدمات را در شهرداری تهران هم ادامه دادیم.

قالیباف یادآور شد: تهران صرفا 70 کیلومتر فیبر نوری داشت اما امروز شهر تهران بیش از دو هزار کیلومتر فیبر نوری دارد که ظرفیت بزرگی در حوزه زیرساخت است و همه شهرها می توانند این مسیر را طی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این باور و نگاه باید وجود داشته باشد تا بتوانیم آسیب های جدی در حوزه اقتصاد را حل و فصل کنیم و خواهش بنده از همه این است که به این مسئله توجه داشته باشند که یک کار موفق زمانی اتفاق می افتد که همه همدل و همزبان شویم.

وی گفت: اعتقاد ما این است که هر اتفاقی در مجلس باید دارای چهار مولفه شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی باشد و تحول در مجلس یازدهم مبتنی بر این عوامل است.

قالیباف خاطرنشان کرد: این فرآیندها منجر به اصلاح ساختارها و شفاف سازی می شود و از سوی دیگر مدیریت را ارتقا می دهد و اثربخشی آن افزایش می یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمانی که ما از اقتصاد مقاومتی حرف می زنیم، در حقیقت به معنای مردمی سازی و اقتصاد دیجیتالی است، گفت: لازمه حرکت در این راستا آن است که بتوانیم از بخش خصوصی، دولت و شورای عالی فضای مجازی به خوبی استفاده کنیم و همه باید دست به دست هم دهند تا این مسیر را به خوبی پیش ببرند.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا باعث شد که در بخش های مختلف آسیب های جدی ببینیم اما واقعا کرونا برای فضای دیجیتالی فرصت بسیار بزرگی ایجاد کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف بیان داشت: موضوع استفاده از فضای مجازی در بخش آموزش کشور جزو موارد حائز اهمیت است که باید حتما آن را دنبال کنیم و عدالت آموزشی در این مسئله بسیار اهمیت دارد و خدماتی که از طریق سامانه شاد ارائه می شود، باید برای همه به صورت یکسان باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بسیاری از روستاها و همچنین حاشیه شهرها مردم حتی موبایل هوشمند ندارند و حتی اگر موبایل هوشمند هم در اختیار داشته باشند، ممکن است مشکلات دیگری داشته باشند که باید مرتفع شود. وی گفت: ما حتما نیازمند آن هستیم که در حوزه فضای مجازی یک حوزه صیانتی را برای خانواده، کودکان و نوجوانان فراهم کنیم.

بزرگ ترین مرکز داده غرب کشور در تبریز افتتاح شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افتتاح بزرگ ترین مرکز داده شمالغرب و غرب کشور در تبریز سبب تمرکززدایی از امکانات ارتباطی در پایتخت می شود.

به گزارش خبرنگار کیهان از تبریز؛ محمدجواد آذری جهرمی ،  در تماس ویدیوکنفرانسی با آئین افتتاح بزرگ ترین مرکز داده غرب و شمالغرب کشور در تبریز اظهار داشت: ایستگاه اول پروژه های مهم این وزارت در سال جاری مربوط به توسعه ارتباطات روستایی برای حدود هزار و 500 روستا به منظور ایجاد عدالت ارتباطی بوده است.

وی ادامه داد: در گام دوم، مرکز داده شماره یک به منظور ایجاد بستر حمایتی از کسب و کارهای موثر در این فضا ایجاد شد.

وی افزود: در حوزه بسط عدالت ارتباطی و با توجه به شیوع کرونا و تاکید برای ارتباطات روستاها و مراکز دوردست، پروژه ارتباطاتی بیش از هزار روستای سراسر کشور در دو هفته گذشته اجرایی شد.

وزیر ارتباطات با اشاره به چهارمین ایستگاه توسعه ارتباطی سال جاری گفت: امروز شاهد ایجاد مرکز داده شماره دو که بزرگ ترین مرکز داده شمال و شمالغرب کشور در شهر تبریز هستیم که با تمرکز زدایی از وجود تجهیزات و زیرساخت ها در تهران، کیفیت ارتباطات را برای استان های شمالغرب بهتر کرده و سبب ایجاد تسهیلات برای کسب و کارهای مربوطه و کاهش هزینه ها و پیشبرد فعالیت های اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید دستور رهبر مقام معظم رهبری برای تکمیل زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعاتی گفت: این امر مورد توجه ویژه دولت قرار گرفته و البته تخصیص اعتبارات در این راستا انجام شده است.

آذری جهرمی حمایت از پیام رسان ها و موتور جستجوهای ایرانی را از حوزه های مهم زیرساخت اطلاعاتی دانست و گفت: با وجود تنگناهای اقتصادی، سرمایه گذاری خوبی در این راستا شده و از مرداد ماه شاهد ورود این زیرساخت ها به فضای ارتباطی خواهیم بود.

وی همچنین بر ایجاد زیرساخت های لازم از سوی اپراتورهای همراه برای دسترسی بهتر دانش آموزان و دانشجویان برای آموزش در بستر فضای مجازی تاکید کرد.

وزیر ارتباطات همچنین از گزارش پلیس فتا در خصوص کاهش میزان جرایم سایبری با ایجاد رمزهای پویا خبر داده و جلوگیری از جرایم سایبری را نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم دانست.