آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

مصوبات ستاد ملی کرونا لازم الاجراست

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران از جزئیات تصمیم ستاد مقابله با کرونا درباره سقف افزایش اجاره بها خبر داد و گفت: در ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصمیماتی برای بازار اجاره اخذ کردیم. ستاد ملی مبارزه با کرونا در اردیبهشت امسال، مصوبه ای درباره افزایش زمان اجاره صادر کرد و امروز هم مصوبه دیگری در این زمینه اعلام شد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: طبق تصمیمات این ستاد مقرر شد همه قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از پایان شرایط کرونا و اعلام عادی شدن وضعیت سلامت کشور توسط وزارت بهداشت تمدید شود؛ همچنین حداکثر افزایش نرخ اجاره در تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 درصد و  سایر شهرها 15 درصد بوده و مالکان حق افزایش نرخ اجاره بیش از این میزان را ندارند.

وی ادامه داد: این مصوبه دارای چند تبصره است، به طوری که چنانچه مستاجران تکالیف خود را اجرا نکنند دادگاه ها حکم را صادر و مستاجر باید ظرف مدت دو ماه خانه را تخلیه کند و چنانچه مالک به صورت رسمی واحد خود را فروخته باشد مستاجر باید دو ماه بعد از اعلام رسمی،  واحد را تخلیه کند. سومین و مهم ترین تبصره این مصوبه این است که همه معاملات باید در سامانه ثبت اسناد املاک و مستغلات کشور ثبت شود، متقاضیان باید کد رهگیری دریافت کنند و اگر معامله ای خارج از بنگاه باشد باید حتما کد رهگیری اخذ شود.

اسلامی اضافه کرد: از امروز همه معاملات املاک و مستغلات باید ثبت رسمی شود و متقاضیان کد رهگیری دریافت کنند. وزیر راه وشهرسازی با اشاره به تعیین  بسته حمایتی دیگری در این باره گفت: در مرحله بعد در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیمی اخذ می شود که مربوط به تولید و عرضه مسکن است. اسلامی تاکید کرد: همه مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای همه بخش ها لازم الاجراست. با توجه به شرایط خاص کشور و تغییر قیمت ها در حوزه اجاره و معامله مسکن و از آنجا که برخی برخوردهای قضایی ممکن است التهاب آفرین باشد، بنابراین تنظیم مقررات در این بخش به گونه ای انجام شده که بتوانیم به جامعه آرامش داده و برخورد قضایی در این زمینه صورت نگیرد؛ در واقع دادگاه در شرایط فعلی به هیچ عنوان حکم به تخلیه مستاجرها  نمی دهد که خود این موضوع ابزاری برای اجرایی شدن این مصوبه است.

دلایل افزایش قیمت مسکن

ایرج رهبر، رئیس هیات مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: عرضه نادرست مصالح ساختمانی نظیر فولاد در بورس کالا از عوامل اصلی افزایش قیمت به شمار می رود، زیرا یک واسطه گر بین کارخانه تولید مصالح و انبوه ساز قرار گرفته و همین امر منجر به افزایش قیمت صددرصدی مشتقات فولادی نظیر میلگرد می شود که در قیمت تمام شده مسکن تاثیر دارد. وی افزود: متاسفانه موج افزایش قیمت ها به مصالح ساختمانی رسیده است و شاهد افزایش شدید قیمت در فولاد، مشتقات فولادی نظیر پروفیل ها، تجهیزات تاسیساتی مثل آسانسور، پمپ آب و... هستیم. رهبر با تاکید بر این که افزایش قیمت مصالح ساختمانی ناشی از افزایش قیمت ارز نیست، گفت: به طور کلی مواد اولیه و کارخانه سازنده مصالح ساختمانی در کشور حضور دارد و اکثر این مصالح تولید داخلی است، بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیری در هزینه تمام شده آن ندارد. / فارس

نرخ جدید تخم مرغ اعلام شد

سازمان حمایت طی اطلاعیه ای اعلام کرد قیمت هر شانه تخم مرغ 30 عددی بسته به وزن آن، حدود 20 هزار تومان تعیین شده و با هرگونه افزایش قیمت تخم مرغ بیش از نرخ مصوب برخورد قانونی خواهد شد. این در حالی است که در روزهای اخیر قیمت هر شانه تخم مرغ در سطح خرده فروشی ها به 32 هزار تومان هم رسیده است. / ایسنا