آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
رسانه
۵
یادداشت

از نقاط قوت هم یاد کنیم

علی غفاری (کارگردان)

در شرایط پررقابت فضای رسانه ای که تلویزیون با شبکه های خارجی و فضای مجازی رقابت دارد، ناگزیر است آنتن پخش را با انواع و اقسام برنامه های خبری ، سرگرمی ، آموزشی و نمایشی پر کند.

طی این مسیر به هرحال نقاط ضعف و قوت هایی وجود دارد و این امر اجتناب ناپذیر است، ولی در کلیت اگر بخواهیم بسنجیم به نظرم عملکرد تلویزیون در ماه های اخیر قابل قبول بوده است.

تلویزیون گستره مخاطب

80 میلیونی دارد و باید طوری محتوا تولید کند که تمام سلایق را پوشش دهد. در شبکه های ماهواره ای یا فضای مجازی اگر اشتباهی صورت گیرد زیاد رویش تمرکز نمی کنند ولی در تلویزیون چون دامنه مخاطب وسیع است، کوچک ترین اشتباه یا گافی با کلی واکنش روبه رو می شود و همین است که مدیریت را حساس می کند.

در رسانه های دیگر در صورت بروز اشتباه نهایتا با عذرخواهی و انتشار یک جوابیه، ماجرا ختم می شود ولی در تلویزیون بارها پیش آمده که حتی گاف های ساده و متداول نیز دستاویزی شده برای مدت ها تخریب و متاسفانه تخریب کنندگان حواس شان نیست که بالاخره ممکن است خودشان هم روزی گاف دهند.

از همین رو تلویزیون به مدیرانی بسیار ورزیده و منعطف نیاز دارد تا در هنگامه مشکل بتوانند خیلی ساده آن را رفع و رجوع کنند.

  تولید و پخش سریال در ایام پر التهاب ناشی از شیوع کرونا کار سخت و دشواری است.

خودم که درگیر تولید سریال «بچه مهندس 3» بودم دوران دشواری را تجربه کردم و شاهد بودم که تمام اعضای گروه با فداکاری و گذشت پای کار ایستادند تا سریال برای پخش از تلویزیون آماده شود.

شاید در هیچ رسانه ای این قدر ایستادگی و اتحاد پای کار نباشد و تلویزیون چون گستره مخاطب بالایی دارد از این حیث تولیدکنندگان را ورزیده می کند.

 البته که با وجود همه تلاش ها تعدادی از سریال ها به علت شیوع کرونا پایان بندی کاملی نداشت و برخی سریال ها نیمه کاره پخش شدند و این بر کیفیت این نوع آثار هم اثرگذار بود ولی در مجموع سازندگان سعی خود را کردند که در ایام حساس اخیر مخاطبان را تنها نگذارند و این خودش محکی بزرگ بود برای سریال سازان ما که خود را نشان دهند و ثابت کنند اگر حمایت شوند حتی در دل بحران هم کارستان می کنند.

این که نقاط ضعف را مطرح کنیم و هدفمان اصلاح باشد خیلی هم خوب است ولی منصفانه رفتار کنیم و کنار نقاط ضعف از نقاط قوت برنامه ها و سریال ها هم یاد کنیم تا دست اندرکاران تولید هم دلگرم تر شوند و با روحیه ای بالاتر به ادامه فعالیت بپردازند.