آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۳
سیاست
۲

خبر

حسن روحانی: اکنون زمان دعوای قوا نیست

ایسنا: رئیس جمهور روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و تبریک هفته قوه قضائیه گفت: «اگر سال 60 سخت ترین سال امنیتی بود، سال جاری سخت ترین سال اقتصادی کشور و سلامت جهانی است. فشار اقتصادی از سال 97 آغاز شد و امروز شدیدترین فشار اقتصادی را داریم».

حسن روحانی افزود: «خدمت ملت ایران شهادت می دهم تمام مسئولانی که من می شناسم، شش ماه است که حتی یک روز استراحت نکرده اند. اگرچه هنوز مشکلاتی برای مردم باقی است، ولی باید توجه کنیم که کار بزرگی انجام شده است. امروز بحمدالله نه نیاز به استقراض خارجی داریم و نه استقراض از بانک مرکزی؛ ولی به وحدت، اتحاد، تعامل و همکاری نیاز داریم. بدون این موارد نمی توانیم در این شرایط کاری کنیم. باید توجه کنیم که تا پایان سال با کرونا روبه رو هستیم. آنفلوانزا هم به یاری آن خواهد آمد، باید متحد کنار هم بایستیم. اکنون زمان دعوا نیست. در چنین شرایطی زمان دعوای مجلس و دولت یا زمان دعوای قوه قضائیه و مجلس نیست. سه قوه باید در کنار هم متحد باشند و نیروهای مسلح نیز در کنار آنها قرار گیرد و همگی تحت تدابیر مقام معظم رهبری گام برداریم و مردم نیز کامل در صحنه باشند؛ چرا که بدون یاری مردم موفق نخواهیم بود. در مقطعی که یاری مردم باشد، موفق خواهیم شد».

او در جلسه ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: «یکی از این مصوبات بسیار مهم در خصوص استان هایی بود که برخی شهرستان های آنها وضعیت قرمزی دارند. اگر هر شهرستانی وضعیت قرمز داشت، ستاد استان می تواند محدودیت های یک هفته ای پیشنهاد دهد. با هماهنگی هایی که صورت خواهد گرفت و با اطلاع و تایید رئیس جمهور، محدودیت برای یک هفته اجرا شده یا قابل تمدید خواهد بود».

او عنوان کرد: «مصوبه مهم دیگر، این بود که در هر مکانی که محل تجمع است، استفاده از ماسک را اجباری کنیم. از هفته آینده ترتیباتی در نظر خواهد بود که از 15 تیر ماه تا پایان این ماه ماسک را در این مکان ها الزامی کنیم و اگر لازم بود این موضوع را تا مردادماه تمدید کنیم؛ چرا که هر محل تجمعی، محلی قرمز است. همه باید در این امر نظارت کنند و دستورالعمل ها را اجرا کنند. اگر در این باره در حوزه قانون نیاز به ماده قانونی است، این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد. قوه قضائیه نیز کمک کنند تا ماده ای در این باب تهیه شود تا بتوانیم در برخی مکان های قرمز و مکان های سرپوشیده و دارای اجتماع یا شهرستان های قرمز، ماسک را الزامی کنیم».

رئیس جمهور در ارتباط با تصمیم دولت دوازدهم درباره افزایش اجاره بها نیز افزود: «اجاره بهای مسکن خیلی از مستاجرین را تحت فشار قرار داده است. مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره بها در تهران بیش از 25 درصد، در کلان شهرها بیش از 20 درصد و در سایر شهرها بیش از 15 درصد ممنوع باشد. این میزان اجاره بها تا زمانی که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند، ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند؛ یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم».

واکنش فرمانده سپاه قدس به اعتراضات آمریکا

العالم: فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سفر چند روز قبل خود به منطقه البوکمال در جنوب شرق سوریه که به منظور بازدید از جبهه های نبرد با داعش انجام شد، در جمع رزمندگان گفت: حضور داعش در منطقه با هدایت آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام شده و به همین دلیل توطئه های این دو هنوز تمام نشده است. طبیعی است که دولت آمریکا وقتی مردم خود را سرکوب و با آنان با وحشیگری برخورد می کند، با ملت های جهان نیز بدرفتاری می کند. سردار قاآنی تاکید کرد: ما به راه شهدا، به ویژه راه شهید سلیمانی ادامه خواهیم داد.

مدیرمسئول روزنامه مستقل با قرار کفالت آزاد شد

شرق: مدیر مسئول روزنامه مستقل در پی شکایت هیئت نظارت بر مطبوعات به شعبه 12 بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به همراه وکیلش، علی معصومی، در شعبه مربوطه تفهیم اتهام شد. شکایت هیئت نظارت بر مطبوعات از روزنامه مستقل، به دلیل انتشار مقاله دکتر فضل الله صلواتی بود. هیئت نظارت در شکایت از مدیر مسئول مستقل ابراز کرده است که دکتر فضل الله صلواتی و روزنامه مستقل قصد زیر سوال بردن احکام اسلام را داشته اند. مدیرمسئول مستقل با رد این اتهام گفت: اولا در موارد فقهی اختلاف نظر فقها روی هر مسئله ای متعدد است و ثانیا پیشنهاد حذف شتر از دیه و لغو ماه های حرام هرگز به معنای زیر سوال بردن احکام اسلام نیست. ضمن اینکه دکتر صلواتی اسلام پژوه و اهل معارف دینی است. پیشنهاد او به منزله تقویت چهره رحمانی دین است. مدیر مسئول روزنامه مستقل ساعت 14 با تضمین کفیل آزاد و از دادسرا مرخص شد.