آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
فرهنگ
۹

آیین تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید حوزه هنری برگزار شد

جهاد برای برادران انقلاب

ام البنین دیوسالار

تالار اندیشه حوزه هنری صبح دیروز، یکی از ویژه ترین میزبانی هایش در طول دهه گذشته را تجربه کرد. در طول سال، چهره ها و بزرگان هنر و ادبیات و فرهنگ انقلاب گام در این تالار می گذارند تا در آیین های مختلفی حضور پیدا کنند، دیروز اما همه شان بودند. حجت الاسلام قمی، سیدعباس صالحی، حجت الاسلام خاموشی، حسن بنیانیان، فاضل نظری، حجت الاسلام قاسمیان، محسن مومنی شریف، عزت الله ضرغامی، غلامعلی حدادعادل، علی فروغی، منوچهر شاهسواری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، محمد حمزه زاده، داریوش ارجمند، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد، ابراهیم داروغه زاده، محمدرضا فرجی، علیرضا تابش، مرتضی سرهنگی، مهدی آذرپندار، عبدالحمید قدیریان، کوروش زارعی، محسن کاظمی، علی محمد مودب، محمدرضا سنگری، حجت الاسلام سلیمانی، سعید بیابانکی و... از جمله مدیران و چهره های فرهنگی حاضر در این مراسم بودند. آنها آمده بودند تا شاهد مهم ترین اتفاق ده سال اخیر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سپهر مدیریتی آن باشند. آیین تودیع و معارفه مدیران حوزه بر پا بود؛ قرار بود محسن مومنی شریف رئیس سابق، تکریم و تودیع و محمدمهدی دادمان رئیس جدید معرفی شود؛ اتفاقی که از آن به عنوان جوان شدن حوزه در سطح مدیریتی یاد می شود. ما هم چند روز پیش که متن حکم حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی منتشر و خبر نشستن دادمان بر صندلی ریاست مخابره شد، از این جوان گرایی در جام جم نوشتیم. حالا مومنی شریف پس از ده سال نشستن بر آن صندلی، جایش را به دادمان می دهد. برویم ببینیم مهمان ها چه گفتند.

برادران انقلاب
مرتضی سرهنگی /فعال ادبیات دفاع مقدس

به آقای مومنی از دوستان قدیمی خودم بعد از 10 سال خسته نباشید می گویم. به جناب آقای دادمان که از فردا در میز و صندلی اتاق آقای مومنی می نشینند هم خوش آمد می گویم.

اعتماد مردم به حوزه هنری یک ثروت ابدی برای این سرزمین است. ما اجازه نداریم از این ثروت کم کنیم و به کشورمان ضرر بزنیم، برای همین هر کسی که برای ادبیات و انقلاب و جنگ کار می کند، ما برادرش هستیم.

 
تاسیس مکتب هنر انقلاب در حوزه
علی اکبر صادقی رشاد /رئیس پژوهشگاه فرهنگ

آقایان مومنی شریف و دادمان شبیه هم هستند؛ هر دو سابقه طلبگی دارند و از نخبه ها بوده و هستند. مومنی شریف به نسل دوم انقلاب تعلق دارد و دادمان به نسل سوم البته مزین به شرف فرزندی شهید نیز هست.

تقاضا دارم از همه اهالی حوزه هنری برای تولید و صورت بندی هنر انقلاب، با ایشان همکاری کنند.

 
در «هنر» آسیب پذیر شده ایم
غلامعلی حدادعادل/رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی

ما از ناحیه هنر آسیب پذیریم و آسیب هم دیده ایم و می بینیم.  شهیدداده ها به فکر باشید که هنر برای فرد فرد انسان ها امری حیاتی بوده و به هیچ وجه حاشیه ای نیست.

   من به سهم خودم از زحمات محسن مومنی شریف تشکر کرده و برای جناب دادمان هم آرزوی توفیق می کنم. پس باید همه به محمدمهدی دادمان کمک کنیم تا حوزه هنری را به سرمنزل مقصود برساند.

 
   بیرون از گزارش         

داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان از سوی خانه هنر و ادبیات کشور افغانستان یک دست از لباس های آیینی این کشور را به مومنی تقدیم کرد.

دست اندرکاران این برنامه در پایان با دعوت از همسر محسن مومنی شریف روی صحنه و اهدای هدیه  از او قدردانی کردند.

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی، قطعاتی را به عنوان حسن ختام برای مخاطبان اجرا کرد.

 
رییس آقازاده
عزت الله ضرغامی /عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

توانمندی محمدمهدی دادمان هیچ ربطی به جایگاه پدر شهیدش ندارد. او آقازاده هست اما نه به معنای آقازادگی ای که می شناسیم. او فردی با تجربه در مجموعه جوانان است که حتی این آقازادگی مانع از انجام کارهای بسیار ویژه او در عرصه های مختلف شده است. او از روحیات اخلاقی بسیار ممتازی برخوردار است که در حوزه تعامل و تواضع و رفتار یکی از متخصصان حوزه نیروی انسانی هستند. موضوعی که در حوزه مدیریت از اهمیت فوق العاده برخوردار است.

 
نقش  حوزه در پاسداشت دفاع مقدس
سیدعباس صالحی/وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وقتی به فعالیت 40 ساله حوزه هنری نگاه کنیم تصویرهای مختلفی از آن می توانیم روایت کنیم. نخست نقشی است که حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس داشته است.

محسن مومنی شریف ترکیبی از خلوص، همراهی، همدلی، تعهد و دیگر ویژگی هایی است که کارنامه مدیران را درخشان می کند. به ایشان خسته نباشید می گویم، محمدمهدی دادمان نیز مسوولیتش پاسداری از یک کارنامه زرین و ارزشمند است.

 
پیغام ویدئویی پرویز پرستویی

در بخش دیگری از این مراسم، ویدئویی از صحبت های پرویز پرستویی خطاب به محسن مومنی شریف، رئیس سابق حوزه هنری پخش شد.

پرویز پرستویی در این ویدئو گفت: به سهم خودم شاهد خلوص نیت محسن مومنی شریف در حوزه هنری بوده ام و ای کاش امروز می توانستم در این مراسم حضور پیدا کنم اما متاسفانه به دلیل فیلمبرداری، سعادت این حضور را از دست دادم. به هر حال از آقای مومنی شریف به جهت این که در این مدت حمایت های بسیاری کردند قدردانم. از این که مردم محروم و بازماندگان دفاع مقدس را حمایت کردند قدردانی می کنم و امیدوارم همچنان پایدار و برقرار باشید. درود بر شما و نفس گرم شما.

او در بخش دیگری از این ویدئو که در قالبی نمایشی برای این مراسم تدارک دیده شده بود، از سردار مکی خواست تا در میان جمعیت بیاید و از محسن مومنی شریف قدردانی کند.

 
از زبان رئیس سابق

 امروز در جایی صحبت می کنم که سردار سلیمانی، سردار ابومهدی المهندس و شهید همدانی در آن صحبت کردند و امروز در اینجا حضور دارم.

 اگر اهتمام رهبر انقلاب نبود، بارها حوزه هنری یا ادغام یا حذف شده بود. در این سال ها ایشان با اهتمام و محبتی که به حوزه هنری داشتند برای ما پشتوانه بزرگی ساختند.

 
از زبان رئیس جدید

  پیش از همه وظیفه خودم می دانم از استادم محسن مومنی شریف که به حق، بر گردن من حق استادی دارند تقدیر کنم. هر کسی حوزه هنری را می شناسد، شهادت می دهد که حوزه هنری بالنده تر و رشیدتر از دوره های گذشته خود شده است.

امروز همه هویت ما که به صورت همه جانبه تحت هجوم هستیم، به عنصر جهاد وابسته است.