آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۳
اقتصاد
۵

خبر

قیمت سکه طرح جدید به 8 میلیون و 710 هزار تومان رسید

به گزارش مهر، در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز یکشنبه، هشتم تیر 1399 قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هشت میلیون و 710 هزار تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هشت میلیون و 400 هزار تومان، نیم سکه چهار میلیون و 450 هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و 450 هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و 320 هزار تومان است. همچنین قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی هزارو 772 دلار و هر گرم طلای 18 عیار 854 هزار و 144 تومان است.

در صرافی های بانکی قیمت دلار روز گذشته به 19 هزار و 50 تومان رسید

به گزارش مهر، قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) روز یکشنبه، هشتم تیر 1399 در صرافی های بانکی برای فروش به 19 هزار و 50 تومان رسید. همچنین روز گذشته صرافی ها هر دلار را 18 هزار و 900 تومان خریداری می کردند.

قیمت هر یورو نیز برای خرید 21 هزار تومان و برای فروش 21 هزار و صد تومان بود.

ادامه عرضه سنگین ارز از سوی بازارساز 120 میلیون دلار وارد بازار شد

اطلاعات دریافتی تسنیم از میزان عرضه ارز به بازار در روز گذشته بیان کننده عرضه 120 میلیون دلار با قیمت 18 هزار و 950 تومان و سه میلیون یورو با قیمت 21 هزار تومان است. به گزارش تسنیم، بعد از افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر و ثبت رکوردهای نجومی برای دلار، با ورود بازارساز و افزایش عرضه مدار قیمتی ارز تغییر جهت داد و بر اساس این ترمز گرانی بیشتر دلار کشیده شد. بازارساز از روز سه شنبه هفته قبل با عرضه سنگین مانع از رشد بیشتر قیمت ها در بازار شد؛ اما روز گذشته عرضه بازارساز در مقایسه با روزهای قبل بسیار بیشتر بوده است. اطلاعات دریافتی از مسئولان مربوطه بیان کننده آن است که روز گذشته بازارساز 120 میلیون دلار با نرخ 18هزار و 950 تومان در بازار عرضه کرده که از این میزان 1.8 میلیون دلار معامله شده است؛ ضمن اینکه روز گذشته سه میلیون یورو نیز عرضه شده که از این میزان 500 هزار یورو با قیمت 21 هزار تومان معامله شده است. بررسی های انجام شده از معاملات ارزی در بازار ارز تهران حاکی از آن است که تقاضای خرید به طور چشمگیری در نرخ های اعلامی در کانال ها به شدت کاهش یافته و نرخ معاملات در بازار رسمی به مراتب پایین تر است. ضمن اینکه معاملات واقعی در محل ارز صرافی ها بسیار محدود و در حدود قیمتی 18هزارو 900 تا 19 هزار تومان برای دلار است. به گزارش تسنیم، روز گذشته نیز علاوه بر عرضه ارز در صرافی های منتخب بازارساز عرضه سنگین حدود 71 میلیون دلاری با نرخ 18هزار و 450 تومان داشت که تاکنون حدود 1/5میلیون دلار آن معامله شده است.

اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم بیان کننده آن است که علاوه بر عرضه 71 میلیون دلاری روز گذشته، بازارساز از روز سه شنبه تا ظهر پنجشنبه هفته گذشته بیش از 180 میلیون دلار در بازار عرضه کرده است.

بعد از ثبت رکوردهای بالا در بازار ارز و عبور دلار از کانال 20هزار و 500 تومان با ورود بازارساز به بازار قیمت ها تغییر جهت داد و با سیر نزولی همراه شد.

حضور پرقدرت بازارساز و با عرضه سنگین ارز موجب سقوط نرخ ارز در مدت سه روز در بازار و بازگشت دلار از کانال 20 هزار تومان به 18 هزار تومان شد. صرافی ها و فعالان بازار پیش بینی می کنند عرضه های ارز از سوی بازارساز در روزهای آینده نیز ادامه داشته باشد و همین امر سبب کاهش بیشتر قیمت ها خواهد شد. نکته مهم در بازار ارز این است که در روزهای اخیر خریداری در بازار وجود نداشته و تعداد فروشنده ها بسیار بیشتر از خریداران است. تشدید نوسانات و ورود بازارساز به بازار موجب شده فروشنده ها بیشتر شوند. گفتنی است که قیمت دلار برای فروش هم اکنون در بازار متشکل ارزی 18هزار و 950 تومان و صرافی های بانکی 19هزار و 50 تومان اعلام شده است.