آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
سیاست گذاری
۶

خبر

جولان کرونا در مرزهای ایران

دنیای اقتصاد : بررسی ها نشان می دهد تعداد بیماران کرونایی شناسایی شده در روز گذشته 2هزار و 489 نفر بوده که از این تعداد 56 درصد آن در بیمارستان ها بستری شده اند. از سوی دیگر بیماران بدحال که نیاز به مراقبت های ویژه دارند نیز همچنان سیر صعودی داشته است. تعداد مرگ بیماران کرونایی نیز در روز گذشته 144 نفر گزارش شده که بیشترین تعداد از 17 فروردین بوده است. به نظر می رسد بیشترین میزان بیماران شناسایی شده در مرز های کشور اتفاق افتاده است، جایی که در موج اول کرونا که از ابتدای اسفند ماه آغاز شد شیوع بیماری کمتر بوده است. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، 9 استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند که از استان های مرزی کشور به شمار می آیند.

براساس آمار رسمی 2هزار و 489 نفر بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در روز گذشته شناسایی شده که به این ترتیب مجموع بیماران کرونایی در کشور به 222 هزار و 669 نفر رسیده است. تعداد بیماران شناسایی شده در روز گذشته نسبت به 7 تیر 33 نفر افزایش داشته است.

تعداد فوت شدگان در روز گذشته 144 نفر اعلام شده که بیشترین تعداد در 84 روز گذشته بوده است. با توجه به اینکه بیش از 20 روز است که تعداد بیماران بدحال رو به افزایش است، رشد افراد فوت شده قابل پیش بینی بود. بررسی روند بیماران فوت شده نشان می دهد در دو هفته گذشته به طور روزانه بیش از 100 نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست داده اند. در مجموع از 25 خرداد تاکنون تعداد فوت شدگان هزارو 778 نفر بوده است. این رقم حدود 20 درصد کل فوت شدگان را شامل می شود. به عبارت دیگر 20 درصد از کل فوتی ها در دو هفته گذشته جان خود را از دست داده اند.  از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهد نسبت تعداد افراد فوت شده روزانه به مبتلایان روزانه در 8 تیرماه به 6 درصد رسیده است. این درحالی است که در روز گذشته این نسبت 5 درصد بوده است.  از سوی دیگر، تعداد آزمایش های تشخیصی انجام شده تا 8 تیرماه، یک میلیون و 610 هزار و 869 عدد بوده که به این ترتیب 27 هزار و 327 عدد از این آزمایش ها در روز گذشته انجام شده است. از این تعداد آزمایش انجام شده 2هزار و 489 نفر با جواب آزمایش مثبت مواجه شده اند که نشان می دهد نسبت مبتلایان شناسایی شده به کل آزمایش های روزانه حدود 9 درصد بوده است. به عبارت دیگر از هر 100 آزمایش انجام شده 9 بیمار کرونایی شناسایی شده است.  از سوی دیگر آمارها نشان می دهد در روز گذشته تعداد بیماران بدحال که نیاز به مراقبت های ویژه و تخت ICU دارند نیز با افزایش مواجه بوده است. تعداد این بیماران 2هزار و 946 نفر اعلام شده که به نسبت روز گذشته 18 نفر افزایش داشته است. این درحالی است که 144 نفر از بیماران بدحال نیز جان خود را از دست داده اند.  آمارهای رسمی نشان می دهد روز گذشته هزار و 406 نفر از بیماران شناسایی شده در بیمارستان های کشور بستری شده اند. در واقع دیروز بیش از نصف بیماران شناسایی شده نیاز به مراقبت های بیمارستانی داشته اند.

در مجموع بررسی آمارها این نکته را نشان می دهد که وضعیت در کشور از نظر شیوع ویروس کرونا رو به وخیم تر شدن است. اما خبر خوب این است که این وضعیت تنها در 9 استان مرزی کشور رخ داده است و سایر استان ها در وضعیت بهتری به سر می برند. به گفته لاری، سخنگوی وزارت بهداشت استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

 
زور کدام ارز به دلار خواهد رسید؟

ایسنا : در شرایطی که شمار زیادی از کشورها به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند، سوال اصلی این است که کدام ارز توانایی گرفتن جای دلار را دارد؟ پایگاه خبری استار مالزی نوشت: ضربان مالی جهان هنوز هم آمریکایی می زند. دلار آمریکا کماکان اصلی ترین سهم را از تراکنش ها، ذخایر ارزی و پرداخت ها در جهان دارد و برای 70 سال، آمریکا از این ویژگی به عنوانی ابزاری نیرومند در پیشبرد سیاست خارجی و حفظ هژمونی آمریکایی بر جهان استفاده کرده است. از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، این وضعیت به یک «سوءاستفاده تمام عیار» تبدیل شده است. روسیه راهبرد آمریکا را تبدیل دلار به یک سلاح سیاسی خوانده است و حتی متحدان آمریکا نظیر اتحادیه اروپا، ژاپن و انگلیس نسبت به پیامدهای افراط در استفاده از ابزار تحریمی دلار هشدار داده اند. این رویکرد باعث شده است تا به تدریج کشورها به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار باشند. در حال حاضر شماری از کشورها به دنبال استفاده از پول های ملی در مبادلات تجاری دوجانبه هستند. روسیه به عنوان یکی از پیشروترین کشورها در این زمینه حتی سهم دلار از ذخایر ارزی خود را از 40 درصد به 22 درصد کاهش داده است.

 
سامانه جدید بیمه بیکاری در 5 استان

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از راه اندازی زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در 5 استان به صورت آزمایشی خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اعلام این مطلب اظهار کرد: متقاضیان بیمه بیکاری در 5 استان قزوین، سمنان، اردبیل، هرمزگان و فارس می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت، نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور اقدام کنند.

وی به دیگر فرآیندهای مربوط به تکمیل درخواست متقاضیان بیمه بیکاری اشاره کرد و افزود: متقاضیان پس از دریافت نام کاربری و گذر واژه با ورود به سامانه prkar.mcls.gov.ir باید نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری یادآور شد: پس از طی دوره آزمایشی در 5 استان مذکور این سامانه در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد. وی تصریح کرد: همچنین کسانی که قبلا در سامانه بیمه بیکاری درخواست خود را ثبت کرده اند و بیکاری آنان همچنان ادامه دارد زمان ورود به سامانه جدید برای ایشان، از طریق پیامک به اطلاع آنان خواهد رسید.