آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۱
سیاست گذاری
۶
خارج از معمول

دستگیری قاچاقچی تلفنی در پایتخت

رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری یک قاچاقچی مکالمات تلفنی خبر داد و گفت: این متهم 20 میلیارد ریال خسارت به شرکت ارتباطات زیر ساخت تحمیل کرده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «ایسنا» سرهنگ داوود معظمی گودرزی در این باره گفت: نماینده حقوقی شرکت مخابرات به پلیس فتا مراجعه و اظهار کرد، افراد ناشناسی به وسیله خطوطی اقدام به سوءاستفاده از پهنای باند بین الملل و برقراری غیرقانونی ارتباط تلفنی خارج به داخل کرده اند.

وی با اشاره به اینکه شاکی اظهار کرده علاوه بر خسارت های امنیتی حدود 20 میلیارد ریال به شرکت ارتباطات زیر ساخت نیز خسارت وارد شده است، افزود: تیمی از افسران این پلیس با بررسی مستندات و شواهد و حساسیت موضوع پرونده را در دستور کار قرار دادند و پس از چند روز کار اطلاعاتی و تحقیقات گسترده و روش های فنی و پلیسی موفق به شناسایی خطوط و شناسایی متهم به نام (م، ف) شدند. وی گفت: متهم با استفاده از روش های مختلف مثل تغییر کابل کشی های مخابراتی سعی در پنهان کردن این عمل مجرمانه داشت که در نهایت شیوه مجرمانه وی شناسایی شد.

سرهنگ گودرزی اظهار کرد: در تحقیقات اولیه مشخص شد، متهم با استفاده از شیوه انتقال تماس های تلفنی اینترنتی از خارج به داخل کشور با 28 خط فعال مکالمات تلفنی را قاچاق و از پهنای باند بین الملل سوءاستفاده کرده است. رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: با هماهنگی مرجع قضایی و تحقیقات میدانی متهم در مخفیگاهش دستگیر و به همراه تجهیزات مخابراتی و رایانه ای به پلیس فتا انتقال یافت. وی در ابتدا منکر جرم ارتکابی بود، اما پس از مواجه شدن با ادله و مستندات لب به اعتراف گشود.

سرهنگ گودرزی اظهار کرد: همان طور که می دانید مکالمات بین الملل باید از طریق مراکز ارتباط بین الملل کشور مبدا و مقصد برقرار شود و برقراری این ارتباطات از مبادی غیرقانونی و غیررسمی، ترمینیشن (از خارج به داخل) غیرمجاز یا همان قاچاق مکالمات تلفنی نامیده می شود. براساس گزارش پایگاه خبری پلیس، وی گفت: افرادی که اقدام به قاچاق مکالمات تلفنی می کنند با سوء استفاده از یارانه هایی که دولت به مکالمات تلفنی شهروندان اختصاص می دهد اقدام به ترانزیت (برقراری) ارتباطات سایر کشورها «از طریق ایران» یا «به داخل ایران» می کنند. بنابراین به جای اینکه ارتباطات دیگر کشورها به طور مستقیم به مقصد ارسال شود به ایران ارسال و از طریق مراکز بین الملل ما به کشور مقصد ارسال می شود به این ترتیب از این یارانه به نفع دیگر کشورها استفاده می کنند که این امر خسارت غیرقابل جبرانی را به اقتصاد کشورمان وارد می کند. سرهنگ گودرزی در پایان به شهروندان توصیه کرد: در صورتی که متوجه تغییرات محسوسی در مبلغ مندرج در قبض تلفن خود شدند مراتب را سریعا به شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام تا پس از بررسی و تایید، در صورت لزوم برای بررسی بیشتر به پلیس فتا ارسال شود.