آرشیو دو‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۲
جامعه
۱۸
کوتاه از گزارش

دستور ماسکی صادر شد

لیلا شوقی

  «از 15 تیرماه، استفاده از ماسک، در مکان‎های سرپوشیده الزامی است.» این نه جمله ما که جمله رئیس‎جمهور کشور است که صبح دیروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا عنوان کرد. اجباری کردن، ماسک البته به این تاریخ ختم نمی ‎شود، پیش از این هم در مترو استفاده از ماسک اجباری شده بود. حالا حساسیت‎ها درباره استفاده از ماسک بیشتر شده است، طوری که وزارت بهداشت هم هشتگی درست کرده تا شهروندان به ماسک زدن تشویق شوند. اجباری شدن ماسک تنها تصمیم جدید دیروز نبود، آن طور که رئیس جمهور گفت برای مناطق و شهرهای با شرایط قرمز هم تصمیمات مهمی گرفته شده است؛ تصمیماتی که به بازگشت محدودیت ها منجر می شود.

 دو روز پیش در همین ستون نوشتیم ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت و درمان از هشتگ، «من-ماسک-می‎زنم» رونمایی کرد و از همه مردم خواست در این پویش شرکت کنند. حالا اما، رئیس‎جمهور اعلام کرده است ماسک زدن اجباری خواهدشد.

سیاست ماسکی

 در جلسه روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا، رئیس جمهور با بیان این که مناطق سرپوشیده هم جزو مناطق قرمز محسوب می شوند، از لزوم استفاده از ماسک در این مناطق، گفت: «ماسک زدن از 15 تیر تا پایان تیرماه، در مکان‎های بسته الزامی می‎شود.» او تاکید کرد اگر لازم باشد، این مدت زمان را تا مرداد هم تمدید خواهد کرد.

 روحانی همچنین عنوان کرد وزارت کشور، تعزیرات و اصناف می‎توانند، ماده قانون بازدارندگی، پیشنهاد دهند تا در جلسه هفته آینده این ستاد به تصویب برسد و اجرایی شود. همچنین روحانی با بیان این که پنج استان کشور، در شرایط قرمز قرار دارند (خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه) از استانداران و مدیران ستاد این استان ها درخواست کرد در صورت تمایل، محدودیت‎هایی را به وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان پیشنهاد دهند تا این محدودیت ها با نظر این دو وزارتخانه، اعمال شود.

روز گذشته حریرچی نیز با اشاره به سخنان رئیس جمهور تاکید کرد استفاده از ماسک از 15تیر در اماکن عمومی الزامی است و استان‎های با وضعیت قرمز باید این الزام را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند.

باید یادآور شد چنین سیاست‎هایی پیش از این هم اجباری شده بود، در جایی مانند مترو و دیگر وسایل حمل‎ونقل عمومی، نکته مهم اما این است که این الزام به استفاده، نادیده گرفته شده و در بسیاری از موارد مسافران، بدون استفاده از ماسک، در متروهای شلوغ، تردد می‎کردند. حال سوال این است که با آن سابقه تقریبا ناموفق، آیا می‎توان به نظارت بر اجبار ماسک امیدوار بود؟

باید جریمه شوند

 مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در این باره به ما گفت که سیاست در خانه ماندن، دیگر در هیچ کشوری از جهان، اجرایی نمی‎شود و این استفاده از ماسک است که تنها راه مقابله با بیماری عنوان شده است. او به مشکلات روانی، اجتماعی و اقتصادی که کرونا به وجود آورده، اشاره کرد و در این باره گفت: «اجباری کردن استفاده از ماسک، ارزان‎ترین و آسان‎ترین راه برای مقابله با بیماری کروناست.» او تاکید کرد جریمه کردن کسانی که از ماسک زدن خودداری می‎کنند، می‎تواند بهترین تصمیم باشد.

محرز از آمار جدیدی نیز گفت؛ از این که اگر دو نفر ماسک زده باشند، احتمال سرایت بیماری در هر دو طرف، 5/1درصد است. محرز معتقد است: «با دعوا یا زد و خورد نمی‎توان کاری را پیش برد، بهترین کار این است که در ابتدا، آگاهی و فرهنگ‎سازی شود و در کنار آن، مساله جریمه هم مطرح باشد.» او توضیح داد که این مهم، در همه کشورهای جهان در حال انجام است و با محدود کردن دایره اختیارات به استان‎های قرمز و استفاده از قوانین محدودیت‎های تردد و حمل‎ونقل می توان از پیشروی ویروس جلوگیری کرد. او ادامه داد: «دولت باید حمایت‎گر باشد و برای کسانی که توانایی تهیه ماسک را ندارند، ماسک تهیه کند، بعد از آن انتظار داشته باشد تا شهروندان قوانین را اجرا کنند.»