آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۱
فناوری
۱۷

با قرار گرفتن در جمع 12 کشور دنیا

چرخه فضایی ایران تکمیل شد

میترا جلیلی

چندی پیش محسن دهنوی نماینده مردم تهران، در صحن علنی مجلس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را متهم به کم کاری در حوزه فضایی کرد و مدعی شد جهرمی پیشرفت فضایی ایران را متوقف کرده است. وی درنهایت خطاب به آذری جهرمی گفت: مجلس یازدهم اجازه نخواهد داد ادامه روند پیشرفت فضایی کشور را متوقف کنید. این نماینده مجلس همچنین مدعی شد که ایران در سال 88جزو پنج قدرت برتر فضایی در جهان بوده اما حالا به پایین تر از رتبه 15 تنزل یافته است. این اظهارات درحالی بیان می شود که در هیچ بازه زمانی ایران جزو 5کشور برتر فضایی جهان نبوده است.  به گفته مرتضی براری رئیس سازمان فضایی کشور درحال حاضر ایران از نظر علم و دانش فضایی در منطقه خاورمیانه در رتبه اول قرار دارد و ازسوی دیگر جزو 12کشور دنیا محسوب می شود که به چرخه کامل فضایی دست پیدا کرده است. دراین گزارش شاخص های کشورهایی که به فناوری فضایی دست پیدا کرده اند مورد بررسی قرار گرفته است.

2666ماهواره در فضا

توسعه فضایی کشورها را از جنبه های مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد و آنها را رتبه بندی کرد که یکی از آنها تعداد ماهواره های پرتاب شده است. تعداد شکست ها در پرتاب ماهواره، ساخت ماهواره و ماهواره بر بومی، ارسال فضانورد به فضا و... نیز از دیگر شاخص های این رده بندی به شمار می رود. به عنوان مثال درحال حاضر از نظر تعداد ماهواره موجود در فضا، امریکا در صدرفهرست قرار دارد و پس از آن چین و روسیه در رتبه دوم و سوم جای گرفته اند. جایگاه های چهارم تا ششم نیز به ژاپن، بریتانیا و هندوستان اختصاص دارد و پس از آن هم کانادا، لوکزامبورگ و آلمان جای گرفته اند. اسپانیا و آرژانتین هم در رده های بعدی قرار دارند و در این میان نه در سال 88 و نه اکنون نام ایران در میان 5کشور برتر جهان قرار نداشته است هرچند با وجود تحریم های گسترده، تلاش های گسترده و قابل تقدیری برای ارتقای رتبه کشورمان در سطوح بالای صنعت فضایی صورت گرفته است. بر اساس گزارش وب سایت aerospace technology، در 5سال گذشته در جهان، شاهد رشدی قالب توجه در پرتاب ماهواره های عملیاتی به مدار زمین بوده ایم و اکنون ماهواره های کوچک بسیار پرتقاضا هستند. درحال حاضر 2هزار و 666 ماهواره عملیاتی گرد زمین می چرخند که از اطلاعات آنها برای تحلیل ها در تحقیقات مختلف علمی، ارتباطی، سیستم موقعیت یابی جهانی و... استفاده می شود. گفتنی است که هزار و 327 عدد از این ماهواره ها به امریکا و 169مورد نیز به روسیه مربوط می شود. چین هم 363 ماهواره از این تعداد را در اختیار دارد و در مجموع 807ماهواره درحال گردش گرد زمین هم به سایر کشورهای جهان مربوط می شوند. همچنین با توجه به سرمایه گذاری های گسترده در جهان، انتظار می رود تا سال 2025 سالانه هزار و 100 ماهواره در دنیا به فضا پرتاب شود درحالی که این رقم در سال 2018 حدود 365ماهواره بود و این نشان از رشد چشمگیر این حوزه دارد. همچنین در این گزارش عنوان شده است در سال 2018 چین بیش از هر کشور دیگری ماهواره به فضا پرتاب کرد و با برنامه ریزی هایی که انجام داده انتظار می رود در چندسال آینده بزرگ ترین تلسکوپ فضایی جهان و سنگین ترین راکت جهان را نیز طراحی کند.

شاخص سرمایه گذاری و بودجه

یکی دیگر از شاخص هایی که در توسعه فضایی کشورها تاثیر دارد، میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی و همچنین بودجه سازمان های فضایی کشورهاست. طبق این گزارش، بازار تولیدکنندگان جهانی ماهواره و سیستم های پرتاب ماهواره در فاصله سال های 2020 تا 2025، رشد بیش از 3.5درصدی در زمینه بازده کل سرمایه گذاری و نرخ رشد سالانه ترکیبی (CAGR) خواهد داشت. ازسوی دیگر بخش خصوصی در جهان به این حوزه علاقه مند شده و سرمایه گذاری های زیادی در عرصه فضایی انجام شده است پس کشورهایی که سرمایه گذارانی در این بخش دارند می توانند از بقیه موفق تر عمل کنند. اگر هم بخواهیم نگاهی به سهم مناطق مختلف جهان داشته باشیم باید گفت در سال 2019 امریکای شمالی بالاترین سهم را در این بازار داشته است و ایالات متحده امریکا بیشترین بودجه فضایی را نسبت به سایر کشورهای جهان به خود اختصاص داده اند چراکه بودجه ناسا در سال 2019 حدود 21.5میلیارد دلار بوده است. البته شرکت های خصوصی همچون SpaceX که در امریکا واقع اند پرتاب هایی برای کشورهای دیگر هم انجام می دهند به همین دلیل این کشور در رتبه نخست فعالیت های فضایی جای گرفته است. باید گفت که بالاترین رشد بازار هم ازآن منطقه آسیا پاسیفیک(آسیا اقیانوسیه) است که کشورهای چین و هندوستان را در خود جای داده است.

ایران در جمع 6کشور آسیایی دارای ماهواره بومی

با وجودی که پیش از این بیشتر شاهد رقابت تنگاتنگ امریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق و بعدها روسیه در زمینه دستاوردهای فضایی بودیم و امروزه هم  در این عرصه کشور نخست دنیا امریکاست اما نمی توان از تلاش ها و موفقیت های آسیا در این زمینه چشم پوشی کرد. حالا شرایط تغییر کرده و تعداد زیادی از کشورهای آسیایی با برنامه های فضایی متعدد به طور فعالانه تلاش دارند تا در مسابقات پیشرفت های علمی و فناوری فضایی و ماهواره های علمی، ارتباطی، سیستم موقعیت یابی جهانی، فرستادن فضانوردان به فضا و...برنده باشند.

طراحی و تولید ماهواره و ماهواره برهای بومی یکی از شاخص های توسعه فضایی به شمار می رود و وقتی نوبت به آسیا می رسد باید گفت از 10کشوری که تاکنون حداقل یک پرتاب ماهواره بومی موفق به فضا داشته اند 6کشور، آسیایی هستند. ژاپن و چین در سال 1970، هندوستان در سال1980، رژیم صهیونیستی در سال 1988، ایران در سال2009 و کره شمالی هم در سال2012 نخستین ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کرده اند و البته از نظر این شاخص ایران را می توان پنجمین کشور آسیایی دانست.

چین، پیشتاز آسیایی ارسال فضانورد به فضا

در بخش ارسال فضانورد به فضا هم کشورهای آسیایی چین، ژاپن، کره جنوبی، هندوستان، اندونزی و مالزی موفق عمل کرده اند. چین اولین فضاپیمای سرنشین دار را در اکتبر 2003 به فضا پرتاب کرد تا نخستین کشور آسیایی لقب بگیرد که انسان را به فضا فرستاده است و عملا آغاز یک مسابقه فضایی را در منطقه رقم بزند. هندوستان هم قصد دارد تا سال 2022 این ماموریت را انجام دهد اما ایران هنوز در این حوزه به موفقیتی دست نیافته است. البته در چند سال اخیر تلاش های گسترده ای در این زمینه انجام شده و در افق 1404 رفتن انسان به مدار زمین دیده شده است. قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه، پرتاب انسان به فضا به صورت زیرمداری انجام شود.در همین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بهمن ماه 98 و در آستانه پرتاب ماهواره ظفر، از سفارش طراحی ساخت کپسول فضایی حمل انسان به سازمان فضایی کشور خبر داد و ساخت این کپسول ها را نخستین گام برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا دانست که قرار است طی سه سال ساخته شود.گفتنی است با اینکه بیشتر موفقیت ها در آسیا در دست سه کشور اصلی چین، هند و ژاپن قرار دارد برخی معتقدند این موفقیت ها چندان در برابر دستاوردهای امریکا و روسیه، بزرگ نیستند اما بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند آسیا می تواند در آینده ای نه چندان دور در زمینه اکتشافات فضایی، پیشتاز جهان شود. از دیگر موفقیت های چین می توان به موشک ضد ماهواره ای این کشور اشاره کرد.در ژانویه سال 2007، چین به اولین قدرت فضایی نظامی آسیا تبدیل شد چراکه موشک ضد ماهواره ای را به مدار فرستاد تا یک ماهواره هواشناسی چینی قدیمی را در مدار نابود کند. هندوستان هم با ماهواره Microsat-R این کار را در قالب یک ماموریت فضایی انجام داد. در این میان تنها کافی است مقایسه ای درزمینه شرایط فعلی ایران با کشورهای آسیایی همچون چین، ژاپن، هندوستان و همچنین کشورهای غربی داشته باشیم که در دستاوردهای فضایی رتبه بالایی دارند.در شرایط تحریم و مشکلات فراوانی که کشور با آن دست به گریبان است شاهد تلاش های نخبگان برای ساخت ماهواره و ماهواره برهای بومی هستیم و اگر پرتاب های ماهواره ای هم با شکست مواجه شده اند باید گفت که این موضوع، در پرتاب ها امری طبیعی است و کشورهای پیشرو جهان و پیشرفته که تحت هیچ فشار خارجی قرار ندارند نیز چنین شکست هایی را در کارنامه فعالیت فضایی خود تجربه کرده اند. در چنین شرایطی صحبت هایی مبنی بر توقف پیشرفت فضایی کشور یا کم کاری وزارت ارتباطات و مجموعه دولت در این زمینه، بی انصافی است.