آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
رسانه
۵
یادداشت

ارتقای کیفی در تولید دنباله ها

بهمن گودرزی (کارگردان)

تلویزیون و رادیوی ما در بحث اطلاع رسانی فارغ از رنگ وبوی سیاسی سعی کرده اند به لحظه عمل کنند و مثلا اخبار ورزشی یا گزارش رویدادهای ورزشی یا گزارش حوادث غیرمترقبه را خیلی فوری به مخاطب ارائه  کنند.

در ماه های اخیر که درگیر بحران کرونا شده ایم بازهم شاهد فعالیت به روز و به لحظه بخش های خبری مختلف تلویزیون و ارائه محتواهای روزآمد خبری بوده ایم و کنارش تحلیل های مختلفی غالبا با جنبه آموزشی را در رسانه ملی شاهد بوده ایم.

در بحث تولید سریال هم تلاش های خوبی صورت گرفته و حتی کار تولید سریال ها در دل کرونا هم ادامه دار شده تا مخاطبان در شرایط بحرانی بازهم محتوای سرگرم کننده برای تماشا در اختیار داشته باشند، یعنی از نظر کمیتی فعالیت تلویزیون محسوس و موفق بوده است.

از نظر کیفی اگر بخواهیم بسنجیم به واسطه شرایط مالی پیش آمده، دست تلویزیون واقعا خالی مانده و سریال هایی که در این مدت از تلویزیون پخش شد جز چند مورد نتوانست نظر مخاطب را به خودش جلب کند و به خصوص دو یا سه سریالی که کاملا موفق بودند ادامه هایی بر فصول قبلی سریال ها بودند که مردم هم از آنها استقبال کردند.

کاری به این نداریم که این سریال ها هم نسبت به کارهای قبلی سازندگان شان آثار متوسطی بودند و چون سایر آثار کیفیت خوبی نداشتند بیشتر دیده شدند ولی آنچه اهمیت دارد این که تلویزیون به جایی رسیده که یک سریال را تا چند فصل ادامه می دهد و همچنان مخاطب دارد.

این، خیلی خوب است که تلویزیون بتواند برندسازی و از آنها محافظت کند تا به سودآوری بالاتر برسند.

برندسازی سخت است ولی از آن سخت تر، محافظت از برندهاست که نیاز دارد به کار پژوهشی مداوم و به روز کردن تیم نویسندگان و ایده پردازان سریال ها.

البته هدف از تولید یک سریال در درجه اول نه برندسازی بلکه تولید محصول غنی برای مخاطب باید باشد چون اگر از همان اول بخواهیم قرار بگذاریم که می خواهیم داستان را تا چند فصل ادامه دهیم بی بروبرگرد به دام آب بندی می افتیم و مجبوریم مدام حفره برای داستان ایجاد کنیم به این خیال که در فصول بعدی حفره ها را پر خواهیم کرد.

هر فصل از یک سریال باید به عنوان یک سریال مستقل دیده شود تا تمام پرداخت داستانی و شخصیتی به کمال و نتیجه برسد و بعد اگر جای کار داشت در فصول بعدی سراغ ادامه داستان کاراکترها یا واردکردن کاراکترها و داستان های جدید به دل زندگی کاراکترهای پیشین برویم. اگر این اتفاق بیفتد حتما در تولید دنباله ها نیز به ارتقای کیفی خواهیم رسید.