آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
سیاست
۲
قضا

مجتبی ذوالنوری از گمانه ها درباره «قاتلان قاضی منصوری» می گوید

باند مخوف وطنی!

10 روز بعد از مرگ غلامرضا منصوری، بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه که نامش با حضور در پرونده «اکبر طبری و همدستانش» به عنوان متهم فراری به تیتر خبرها آمد، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از احتمال دست  داشتن «باندی مخوف» در «قتل منصوری» می گوید. مجتبی ذوالنوری معتقد است که ابعاد پرونده قتل قاضی منصوری هنوز «مبهم» و گمانه های بسیاری در این باره مطرح است. این گمانه زنی ها اما از همان زمانی که افکار عمومی درگیر «متواری شدن» بازپرس منصوری و بررسی احتمال بازگشت او به کشور بود، شروع شده بود؛ سی ام خردادماه و همزمان با انتشار خبر فوت غلامرضا منصوری در هتلی در بخارست پایتخت رومانی. از همان ثانیه های اول انتشار این خبر شائبه هایی درباره احتمال به قتل رسیدن این فرد که از او به عنوان «جعبه سیاه» پرونده اکبر طبری یاد می کنند، مطرح شد. شائبه ای که اگرچه ابتدا رد و مرگ منصوری «خودکشی» اعلام شد اما با انتشار گزارش اولیه پزشکی قانون، بار دیگر قوت گرفت.

 پیوند داخل و خارج برای حذف فیزیکی قاضی

غلامرضا منصوری که به اتهام دریافت رشوه 500 هزار یورویی، متهم ردیف نهم پرونده طبری و 21 همدستش بود بر اساس گزارش پزشکی قانونی رومانی در هتل «دوک» واقع در پایتخت این کشور به طرزی مشکوک درگذشته است؛ چراکه نتایج اولیه کالبدشکافی جسد غلامرضا منصوری نشان داد که مرگ او با «خشونت» و «شتابزدگی» همراه بوده  همچنین دفتر دادستانی بخارست گزارش داد که روی جسد او، اثر «جراحات ناشی از ضربه» دیده شده که «با یک جسم سخت» وارد شده است. همزمان اظهارات دیروز رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس را نیز می توان تاییدی ضمنی بر به قتل رسیدن منصوری دانست؛ چراکه اگرچه ذوالنوری از وجود «ابهام» و «گمانه زنی» درباره مرگ منصوری سخن گفته اما ابهامات مورد اشاره رییس کمیسیون امنیت ملی عمدتا ناظر بر چگونگی به «قتل» رسیدن قاضی متواری است. ذوالنوری بر همین اساس یکی از گمانه زنی ها درباره علت مرگ منصوری را نقش «باند مخوف فعال در قوه قضاییه برای حذف فردی که ممکن است حاوی مطالبی باشد» عنوان کرده و به «آنا» می گوید درباره این پرونده ممکن است پیوندی بین برخی جریانات داخل و خارج کشور وجود داشته باشد.

با این حساب شاید بتوان بنا بر اطلاعات ارایه شده از سوی پزشکی قانونی و دادستانی رومانی همچنین اظهارنظرهای اخیر رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، فرضیه خودکشی غلامرضا منصوری را برای همیشه پایان یافته تلقی کرد تا تنها یک فرضیه دیگر احتمال به قتل نرسیدن منصوری را رد کند؛ «صحنه سازی مرگ و فرار آقای بازپرس».

ماجرا از آنجا شروع شد که در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «طبری و 21 همدستش» بعد از مرگ منصوری، ریاست دادگاه اعلام کرد که «صحت و سقم» فوت او برای دادگاه احراز نشده است. اقدام خبرگزاری میزان به انتشار تصاویری از زمان حیات منصوری هم به این شائبه ها دامن زد و افکار عمومی با طرح سوالاتی ازجمله اینکه چرا آنقدر بین هیکل واقعی منصوری و جنازه کاور پیچ شده او، اختلاف سایز وجود دارد؟! شروع به پرسشگری درباره احتمال جعلی بودن دوگانه «قتل- خودکشی» کردند؛ سوالی که البته از زمان مطرح شدنش تاکنون همچنان بی جواب باقی مانده و پاسخ دقیق به آن منوط به بررسی دی ان ای قاضی مرحوم و احراز هویت جسد منصوب به اوست. 

 پرواز «دی ان ای منصوری» از بخارست به تهران؟

بر این اساس رییس پلیس بین الملل نیروی انتظامی می گوید که برای تعیین قطعی هویت فرد درگذشته حتما به مستنداتی ازجمله «دی ان ای» نیاز است. به گفته سردار هادی شیرزاد، درخواست پروفایل دی ان ای ارسال شده و پلیس اینترپل رومانی هم اعلام کرده که پروفایل دی ان ای در دست آماده سازی است و به زودی به ایران ارسال می شود. بنا بر توضیحاتی که این مقام نظامی ارایه کرده، تاکنون هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی درخصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و پلیس رومانی قول داده در روزهای آینده اطلاعات بیشتری را در اختیار پلیس بین الملل تهران قرار دهد.

باتوجه به اینکه نتیجه گزارش اولیه کالبدشکافی این بازپرس ارایه شده، این نکته که چرا هنوز دی ان ای منصوری به ایران ارسال نشده، محل پرسش است. البته سردار شیرزاد می گوید که پلیس رومانی در این ماجرا سعی کرده تا آنچه در توان داشته در اختیار پلیس بگذارد اما گاهی به خاطر نیاز به مجوز مراجع قضایی و دادستانی رومانی محدودیت هایی به وجود آمده و آنها اعلام کردند که برخی هماهنگی ها و ارسال مستندات باید از مسیر دادستانی و دستگاه قضایی رومانی عبور کند اما باوجود این محدودیت ها، مستندات متعددی را برای ایران ارسال کردند و علاوه بر این پیگیرند که درخواست های متعدد ما  هرچه سریع تر به نتیجه برسد. بنابراین برای اطمینان از اینکه جسد خارج شده از هتل «دوک»  بخارست به واقع متعلق به قاضی منصوری بوده یا نه باید منتظر ارسال دی ان ای او به تهران و بررسی آن بمانیم. بر همین اساس هم بررسی فرضیه های چگونگی قتل احتمالی منصوری تا زمان احراز هویت، قطعی نخواهد بود. هرچند سردار شیرزاد می گوید تاکنون هیچ مستندی از سوی پلیس رومانی درخصوص عامل یا عوامل مرگ منصوری به ایران ارسال نشده و بررسی های بیشتر منوط به اطلاعات بیشتری است که قرار است، پلیس رومانی ظرف روزهای آتی در اختیار پلیس بین الملل تهران قرار دهد اما مجتبی ذوالنوری از بررسی احتمال های مربوط به «قتل منصوری» در دستگاه قضایی خبر داده و می گوید که علاوه بر احتمال وجود «باند مخوف» داخل کشور، این احتمال هم وجود دارد که عناصری بخواهند با این اتفاق، قدری فضا را آشفته کرده تا فضای اتهام زنی داخل کشور فراهم شود. با همه این اوصاف بررسی های بیشتر تا زمان ارسال دی ان ای منصوری به ایران و احراز قطعی هویت او، معلق باقی خواهد ماند.