آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۲
خبر
۸

خبر

اهدای هدایای روحانی به میراث فرهنگی

فارس : معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از موافقت حسن روحانی برای تحویل هدایای نفیس و ارزشمند به رئیس جمهور در دوره های مختلف به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد. محمدحسن طالبیان توضیح داد: پس از سال ها تلاش در پی پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی برای تحویل آثار نفیس، فاخر و ارزشمند هدیه شده به رئیس جمهور در دوره های مختلف به این وزارتخانه، حسن روحانی با این پیشنهاد موافقت کرد. او افزود: از این رو برای نخستین بار هدایای فاخر و نفیس مذکور اهدایی به رئیس جمهور به عنوان اموال میراث فرهنگی ایران به امنای اموال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل خواهد شد.

 
استعفای مشاور رئیس جمهوری

ایرنا : حمید ابوطالبی مشاور رئیس جمهوری در توییتی از سمت خود استعفا کرد. ابوطالبی روز گذشته با انتشار توییتی در حساب کاربری خود نوشت: با سپاس فراوان استعفای خود از سمت «مشاور رئیس جمهوری» را تقدیم ریاست جمهوری کرده ام. ابوطالبی 22 آبان ماه سال 1396، در حکمی از سوی حسن روحانی به سمت مشاور رئیس جمهوری منصوب شد و قبل از این سمت، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری بود.

 
شناسایی 40 آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی

فارس : محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه در ارتباط با برگزاری نشست روز دوشنبه نمایندگان نهادهای سیاسی، حقوقی، امنیتی، نظامی و قضایی اظهار کرد: نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ما تاکنون حدود 40 نفر از آمریکایی هایی که به نحوی اعم از آمران، مباشران و معاونان جرم در این ترور دست داشته اند را شناسایی کرده اند و تعداد دیگری از افراد از جمله چند نفر از اپراتورهای پهپادهای آمریکایی تاکنون شناسایی نشده اند که به زودی این کار انجام خواهد شد.

شناسایی 36 فرد مرتبط با ترور سردار سلیمانی

در عین حال دادستان تهران تعداد  افراد شناسایی شده که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند را 36 نفر اعلام کرد. القاصی مهر در جلسه دیروز مسوولان قضایی با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیگیری پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی اعلام کرد: 36 نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسوولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل صادر شده است. او عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود: در راس این فهرست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسوولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

دادستان تهران در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به تلاش های قوه قضائیه برای وصول معوقات کلان بانکی از به نتیجه رسیدن پیگیری های دادستانی تهران در پرونده شرکت پرشین فولاد خبر داد. القاصی مهر افزود: با توجه به محکومیت شرکت مذکور به پرداخت 28 میلیون و 980 هزار درهم به بانک ملت و همچنین وجود بدهی 11 هزار میلیارد تومانی ارزی و ریالی آن به بانک صادرات، جلسه مشترکی در دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل و توافق شد با انتقال سهام بانک صادرات که متعلق به این هلدینگ بود، مبلغ بدهی مذکور به این دو بانک‎ جمعا حدود 12 هزار میلیارد تومان تهاتر شود که این اقدام در 31 خرداد 99 محقق شد.

 
تاکید قالیباف بر ارتباط نمایندگان با مردم

ایسنا : رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم هستیم، گفت: ملاقات های مردمی بیش از آنکه برای مردم موثر باشد، برای ما اثرگذار است و باعث می شود از فضای مردمی دور نشده و مشکلات آنان را فراموش نکنیم. محمدباقر قالیباف در نشست مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه نمایندگان استان باید براساس مناطق تهران تقسیم و به مشکلات مردم رسیدگی کنند، گفت: بهتر است مسجدی را برای حضور نمایندگان در ساعت معین از هفته مشخص کرده و به مردم نیز اطلاع رسانی شود تا برای بیان مشکلات و مطالباتشان به نمایندگان حاضر مراجعه کنند. رئیس قوه مقننه درخصوص مشکلات کلان استان تهران به معضلات آب، هوا، خاک و آلودگی صوتی اشاره و تصریح کرد: تمامی مشکلات شهر تهران به این موضوعات اساسی مرتبط می شود. معتقدم با برنامه ریزی مشخص و مدون می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل ممکن برسانیم.

 
زمان آزمون های مرداد تغییر نمی کند

دنیای اقتصاد : منصور غلامی، وزیر علوم با تاکید بر اینکه زمان برگزاری آزمون های مردادماه سال جاری از جمله کنکور به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، گفت: این حق داوطلبان است که سال آینده در دانشگاه ها حاضر باشند اگر به هر دلیلی حق ورود به دانشگاه ها برای این افراد ضایع شود، وزارت علوم نمی تواند مسوولیت آن را بپذیرد.

به گزارش «ایسنا» غلامی با تاکید بر اینکه فضاهای برگزاری آزمون های مردادماه مشخص شده است، گفت: در حال حاضر فاصله گذاری برای نشستن داوطلبان در این آزمون ها تعیین شده است؛ به طوری که محل قرار گرفتن هر صندلی و فاصله لازم با صندلی های پس و پیش داوطلبان برای برگزاری آزمون ها در نظر گرفته شده است. او با اشاره به اینکه آزمون های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهند شد، افزود: امکانات بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده به اندازه کافی توسط مراکز برگزاری آزمون فراهم شده و مسوولان برگزارکننده آزمون ها در روزهای نزدیک به هر یک از آزمون ها آموزش های لازم را خواهند دید.

آغاز سال تحصیلی دانشگاه آزاد از 15 شهریور

خبر دیگر آنکه احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: نیم سال اول سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامی از 15 شهریورماه آغاز می شود. به گزارش «ایسنا» حیدری افزود: اطلاعات تکمیلی درخصوص نحوه و زمان بندی ثبت نام، انتخاب واحد، حذف و اضافه، برگزاری کلاس ها، برگزاری امتحانات و... متعاقبا اعلام می شود.