آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۰
دیپلماسی
۵
سوژه روز

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه از پیگیری پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی خبر داد: تعقیب قضایی دونالد ترامپ و 39 امریکایی دیگر

گروه دیپلماسی: در نشست روز گذشته نمایندگان نهادهای سیاسی، حقوقی، امنیتی، نظامی و قضایی به میزبانی محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه آخرین تحولات مربوط به پرونده ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی مورد بررسی قرار گرفت. 

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در ارتباط با برگزاری این نشست اظهار داشت: امروز جلسه هماهنگی در وزارت امور خارجه تشکیل شد. بحمدالله قوه محترم قضاییه به صورت شبانه روزی در حال رسیدگی و بررسی شواهد و ادله گردآوری شده است. نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ما تاکنون حدود 40 نفر از افراد امریکایی که به نحوی اعم از آمران، مباشران و معاونان جرم در این ترور دست داشته اند را شناسایی کرده اند و تعداد دیگری از افراد ازجمله چند نفر از اپراتورهای پهپادهای امریکایی تاکنون شناسایی نشده اند که به زودی این کار انجام خواهد شد.  بهاروند اضافه کرد: امروز ما هماهنگ کردیم که کار را با سرعت بیشتری به پیش برده و پس از شناسایی باقی مانده افراد امریکایی و غیرامریکایی که در این ترور دخیل بوده اند به زودی قاضی مربوطه براساس شواهد و مدارک غیرقابل انکار برای آنها کیفرخواست صادر خواهد کرد و مجموعه نظام تا این افراد را به دست عدالت نسپارد از تلاش دست بر نخواهد داشت. علاوه بر افرادی که در این جنایت دست داشته اند و از آنجا که این جنایت اقدامی علیه حاکمیت و امنیت ملی ما بوده است، دولت امریکا و چند کشور که از قلمرو آنها برای ارتکاب این جنایت استفاده شده است دارای مسوولیت بین المللی هستند و باید درقبال اقدام خلاف حقوق بین الملل خود پاسخگو باشند و ما این موضوع را در مجامع و سازمان های بین المللی پیگیری خواهیم کرد. وزارت امور خارجه بلافاصله پس از ارتکاب این جنایت توسط امریکا اقدامات سیاسی بین المللی را انجام داده و اعتراض مردم و دولت ایران را به سازمان های بین المللی ازجمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت و سایر سازمان های بین المللی ذی ربط اعلام داشته و از آنها درخواست کرد که هر یک به تناسب حوزه مسوولیت خود اقداماتی در این رابطه انجام دهند. ما همچنین با بسیاری از کشورها نشست برگزار کرده و جزییات این جنایت را به اطلاع آنها رسانده ایم و برای پیگیری بیشتر در سطح بین المللی در حال بررسی هستیم تا با استفاده از اطلاعات و شواهد جدید به هر نحو ممکن پیگیری های بیشتری به عمل آوریم.

لازم به ذکر است القاصی مهر، دادستان تهران در جلسه مسوولان عالی قضایی با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیگیری پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام کرد: 36 نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسوولان سیاسی و نظامی امریکا و دیگر دولت‎ها شناسایی شدند که توسط مقام قضایی برای آنها دستور جلب و اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل صادر شده است.

او عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود: در راس این فهرست دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسوولیتش نیز پیگیری خواهد شد.