آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۳
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۱

با از سرگیری کنسرت ها در دوران پساکرونا، مردم با افزایش چشمگیر قیمت بلیت اجراهای موسیقی روبه رو شده اند

جبران از جیب مردم!

پیمان طالبی

بهار سال 98 بود که قانونی در مجلس تصویب شد با این مضمون که 10 درصد از درآمد اجراهای صحنه ای به نفع دولت کسر خواهد شد. این مساله با حواشی و عکس العمل های فراوان از سمت جامعه موسیقی روبه رو و سبب شد که تهیه کنندگان قیمت بلیت کنسرت ها را افزایش دهند تا این برداشت 10 درصدی دولت از کنسرت ها را جبران کنند. پس از مدتی با بالا گرفتن اعتراضات و عواقب بدی که این تصمیم به همراه داشت، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اعلام کرد که اجرا های موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک را از قانون کسر 10درصد جدا می کند. بهار امسال نیز برای مخاطبان موسیقی خالی از خبر بد نبود. موسیقی، بهاری بی کنسرت را پشت سر گذاشت و در عین حال اتفاق چندانی هم در حوزه تولید و انتشار قطعات تازه روی نداد. اما در تازه ترین اتفاقی که خاطر مخاطبان موسیقی را آزرده، رونمایی از قیمت جدید بلیت کنسرت ها ست که به نوعی به جامعه موسیقی شوک بزرگی وارد کرده. در این گزارش چگونگی، علت یا علت های این پدیده را بررسی کرده ایم.

 هر دقیقه 3000 تومان!

به تازگی در سایت های فروش بلیت کنسرت های موسیقی، خبر برگزاری چهار اجرای زنده در تالار وزارت کشور اعلام شده است. نزدیک ترین این اجراها از حیث زمانی، کنسرت 25 تیرماه فرزاد فرزین و اجرای بعدی،کنسرت محسن ابراهیم زاده است که در تاریخ یکم مرداد برگزار خواهد شد. امید حاجیلی سومین اجرا را در دوم مردادماه روی صحنه می برد و در نهایت مهدی احمدوند 19مرداد را برای اجرا در این تالار برگزیده است.  از بین این چهار اجرا، بلیت فروشی کنسرت های «فرزاد فرزین» و «امید حاجیلی» آغاز شده و قرار است این دو خواننده در تاریخ های اعلام شده، دو سئانس اجرای زنده را روی صحنه ببرند. اما نکته جالب توجه قیمت اجراهاست. قیمت بلیت هر دوی این کنسرت ها، از 70هزار تومان تا 265 هزار تومان اعلام شده است! سقف 265هزار تومان برای یک اجرای موسیقی (که به طور متوسط 90 دقیقه زمان دارد) یعنی مخاطب این اجراها به طور تقریبی دارد هر دقیقه 3000 تومان (دو هزار و نهصد و چهل و چهار تومان) برای هر اجرای موسیقی پرداخت می کند! با شرایط مشابهی که در دو کنسرت وجود دارد، پیش بینی می شود دو کنسرتی که هنوز قیمت هایشان اعلام نشده نیز همین رویه را در پیش بگیرند.

 هرسال دریغ از پارسال

افزایش نامتعارف کنسرت های این دو خواننده به گونه ای است که اگر نسبت این افزایش قیمت را با آخرین کنسرت شان در سال گذشته بسنجیم، به عمق این رویداد و عواقب آن بیشتر پی خواهیم برد. قیمت بلیت آخرین کنسرت حاجیلی در سال گذشته در 14 و 15 اسفندماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران، از 70 تا 185 هزار تومان اعلام شده بود. آخرین کنسرت فرزاد فرزین در سال گذشته نیز مربوط به اجرای 23 و 24 اسفند در هتل اسپیناس پالاس است که قیمت بلیت آن از 60 الی 190 هزار تومان مقرر شده بود. این یعنی افزایش 80 هزار تومانی را در سال جدید شاهد بوده ایم. این در حالی است که محمد اللهیاری، رئیس دفتر موسیقی چندی پیش در گفت وگویی در پاسخ به گمانه زنی های افزایش قیمت کنسرت چنین گفته بود: «در جلسه ای که دفتر موسیقی با مدیران سالن ها داشت، به این نکته که با پذیرش 50 درصد از تماشاچی ها، درآمد سالن ها و برگزارکنندگان کنسرت و هنرمندان کاهش خواهد یافت، توجه کردیم. توافق شد که سالن ها برای اجاره بهای خود نسبت به سال گذشته تا 50 درصد تخفیف قائل شوند و هیچ گونه افزایش قیمت بلیت نداشته باشیم تا مردم در شرایطی که هم بیماری کرونا هست و هم در مضیقه اقتصادی هستند، برای حضور در کنسرت انگیزه داشته باشند.»

 تهیه کنندگان چه می گویند؟

محمدحسین توتونچیان، از تهیه کنندگان حوزه موسیقی چندی پیش در گفت وگویی درباره خسارت هایی که به موسیقی در چند ماه گذشته وارد شده است، چنین گفت: «نخستین گروه ها شرکت های برگزار کننده موسیقی هستند که از این راه کسب درآمد دارند و صدمات مالی بسیاری را متقبل شده اند و علی الظاهر تا به امروز مبلغی دریافت نکرده اند. ضرر دوم شامل خانواده هنرمندان است که از این طریق امرار معاش می کردند یعنی حداقل 300 خانواده به صورت مستقیم و غیر مستقیم از درآمدهای حاصل از برگزاری کنسرت ها امورات زندگی خود را می گذرانند و همچنین تمام کسانی که در پشت صحنه برگزاری کنسرت هستند به صورت غیرمستقیم از گردش صنعت موسیقی محروم می شوند.»

از سویی دیگر طبق خبری که پیش از این اعلام شده بود، وجه تمامی بلیت های فروخته شده کنسرت های اسفند ماه به مردم عودت داده شد به طوری که هزینه کارمزد کارت به کارت این مبالغ، رقم بالایی را در تاریخ بلیت فروشی کنسرت ها به ثبت رساند. محمدحسین توتونچیان رقم عودت این وجه کارمزد در اسفندماه را نزدیک به 80 میلیون تومان برآورد کرده است. شکی نیست که در چنین شرایطی ضرر و زیان بسیاری شامل هنرمندان و تهیه کنندگان موسیقی شده است، اما سوال اینجاست که آیا این زیان را باید با افزایش قیمت کنسرت ها از جیب مردم تامین کرد؟!

 بیرون از ایران چه خبر است؟

به طور متوسط بلیت هر اجرای زنده موسیقی در کشورهای اروپایی 96 دلار است که در مقایسه با بلیت تماشای یک فیلم در سینما (9 دلار) ده برابر گران تر است. این نسبت در کشور ما نیز تا پیش از این در همین حدود بود (با درنظر گرفتن بلیت سینمای 15 تا 20 هزار تومانی و حداکثر بلیت 200هزار تومانی در کنسرت ها) اما بدون شک با افزایش قیمت کنسرت ها این نسبت به طور کامل برهم خواهد خورد.

همچنین با احتساب 96 دلار برای هر اجرای موسیقی و نیز دلار 19هزار و 50 تومانی (قیمت مصوب دیروز)، قیمت متوسط هر بلیت کنسرت در خارج از کشور یک میلیون و 828هزار و 800تومان خواهد بود، یعنی چیزی حدود هفت برابر قیمت کنسرت ها در کشور خودمان. اما باید دانست که حداقل حقوق یک کارگر در کشوری مثل آمریکا  1600دلار است که با احتساب دلار  19 هزار و 50  تومانی (قیمت مصوب دیروز)، برابر 31میلیون و 200هزار تومان است که در مقایسه با حقوق دو میلیون  و 600هزار  تومانی یک کارگر در ایران، دارای نسبت 12برابر است! از این منظر به طور کل می توان گفت گرچه قیمت کنسرت ها در کشورهای خارجی چندین برابر کشور ماست، اما میزان درآمد مردم نیز در کشورهای مذکور با نسبت عجیب و غریبی از ایران بالاتر است. کارگری با درآمد دو میلیون  و 600هزار تومانی، اگر قرار باشد 265 هزار تومان برای یک اجرای موسیقی هزینه کند، یعنی می بایست یک دهم درآمد خود را برای یک اجرای یک ساعت و نیمه از دست بدهد!

 سکانس آخر: لغو غیرمنتظره بلیت فروشی ها!

البته دیروز خبری مبنی بر  توقف بلیت فروشی کنسرت چهار خواننده یادشده منتشر شد. در این اتفاق ابتدا بلیت فروشی کنسرت امید حاجیلی به بخش  «به زودی» سامانه انتقال و بلیت فروشی کنسرت سه خواننده دیگر نیز در این بخش قرار گرفت و به طور کامل حذف شد.