آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
سیاست
۲

دولت

نشست ستاد اقتصادی دولت به ریاست روحانی برگزار شد؛ «اعتبار مالیاتی» به جای «معافیت مالیاتی»

جلسه ستاد اقتصادی دولت به ریاست حسن روحانی برگزار شد. رییس جمهوری روز سه شنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت پس از استماع گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ایجاد مشاغل جدید در دوره کرونا، لزوم استفاده از فرصت دوره کرونا برای توسعه دولت الکترونیک را ضروری خواند و بر ضرورت برنامه ریزی و آمادگی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای برگزاری فصل جدید تحصیل دانش آموزان و دانشجویان بر بستر شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری، روحانی همچنین دستگاه های ذی ربط را موظف کرد جهت رفع موانع گسترش کسب و کارهای مجازی اقدام کرده و برای کمک به رونق آن دسته از کسب وکارهایی که در ایام کرونا رونق یافته و استعداد افزایش اشتغال در آنها بیش از دیگران است، برنامه ریزی کنند.

رییس جمهوری تاکید کرد کارگروهی برای تنظیم روابط بخش خصوصی و دولت در حوزه خدمات نوآورانه در وزارتخانه های تخصصی با حضور وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری و وزارت اقتصاد تشکیل شود. رییس جمهوری وزارت اقتصاد را مامور کرد تا پیشنهاد وزارت ارتباطات مبنی بر تعریف بسته های «اعتبار مالیاتی» به جای «معافیت مالیاتی» برای شرکت های نوآور را بررسی و برای اجرایی کردن آن، برنامه ریزی کند. حسن روحانی از وزیر اقتصاد خواست تسهیل شرایط ورود شرکت های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال به بورس را پیگیری کرده و حتی الامکان یک بازار اختصاصی به منظور پذیرش شرکت های دانش بنیان و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد شود.

سخنگوی دولت مطرح کرد؛ گریز ایران از اقتصاد ونزوئلایی

نشست خبری هفتگی سخنگوی دولت روز گذشته برگزار شد. علی ربیعی در آغاز به ضرورت هماهنگی قوا تاکید کرد. از آنجا که از هفته آغازین خرداد ماه جلسات هماهنگی قوا برگزار نشده، شائبه هایی مبنی بر اختلاف روحانی و قالیباف به عنوان رییس قوه مقننه شنیده می شد، با این حال ربیعی در جلسه روزگذشته تاکید کرد که بنای دولت بر همکاری و هماهنگی همه قوا برای گذشت از بحران هاست؛ بحران های اقتصادی که تلفیق آن با بحران سلامت معادلات دولت داری را پیچیده کرده است. با این حال ربیعی گفت که «تلاش کردیم اقتصادمان ونزوئلایی نشود»، هر چند تحریم های امروز شدت و حدت بیشتری دارد.

ربیعی در ادامه به احتمال افزایش قیمت گازوییل اشاره و بار دیگر تاکید کرد دولت بنا ندارد قیمت این سوخت را افزایش دهد و اخباری از این دست در فضای مجازی را «عملیات روانی» توصیف کرد. او در ادامه با یادآوری شرایط اقتصادی، خاطرنشان کرد که باوجود تحریم های نفتی و بانکی، دولت برای تامین ارز مشکلی ندارد و صادرات غیرنفتی افزایش یافته است.

 کاهش 20درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی 

ربیعی در بخش دیگری از این نشست به وضعیت کرونا در استان ها پرداخت که دیروز آمار ابتلا به آن، به 2 هزار و 457 نفر رسید. او اذعان کرد که «رعایت پروتکل های بهداشتی 20درصد تنزل پیدا کرده» و براساس گزارش ستاد کرونا، «مهم ترین عامل بالا رفتن آمار» نیز «عادی شدن بیماری برای مردم» عنوان شده است. با این حال بنابر مصوبه این ستاد، قرار است از 15 تیر ماه استفاده از ماسک در مکان های سرپوشیده اجباری شود. از این رو توزیع ماسک رایگان ازسوی شهرداری ها در دستورکار قرار گرفته است.

 تسهیل شرایط بورس

بورس به عنوان یکی از راهکارهای اقتصادی دولت در این شرایط بحرانی هر روز خبرساز می شود. سخنگوی دولت در همین راستا خبر داد که «شرایط پذیرش در بورس و زمان آن را تسهیل کردیم. الان زمان از یک ماه فراتر نمی رود. در ماه آینده عرضه بلوکی پالایشگاه تبریز و شرکت سرمایه گذاری امید را خواهیم داشت. با صحبتی که با وزیر کار و رفاه اجتماعی داشتم، چهارشنبه عرضه بلوکی سیمان را نیز خواهیم داشت. یکشنبه هم نخستین نشست تاسیس بورس املاک تشکیل شده و بنابه آغاز به کارش در این ماه است. افراد می توانند سرمایه های خود را در بورس سرمایه گذاری کنند. باید به بورس کمک کنیم. بحث اقتصادی اش هم برعهده دولت است.»

 مقایسه تحریم های 99 با تحریم های 94

سخنگوی دولت درباره مهار گرانی و قیمت های افسارگسیخته نیز گفت: «ما مدام درگیر این چالش بوده ایم و باید بگویم تحریم های 94 قابل مقایسه با امروز نیست.» او ادامه داد: «نمی توان فشار حداکثری را که امروز وجود دارد، نادیده گرفت؛ ریشه علمی آن به وضعیت اقتصاد بازمی گردد. زمانی 50 میلیارد دلار درآمد داشتیم که 14 میلیارد دلار آن، برای کالاهای اساسی بود. بانک مرکزی این مدت تمام تلاش خود را برای کنترل نقدینگی کرده و اینکه چرا امروز مسکن گران می شود، بحث وجود همین نقدینگی است.»

ربیعی با اشاره به اینکه «تلاش کردیم اقتصادمان ونزوئلایی نشود»، توضیح داد: «خاطرمان هست که عده ای می گفتند تورم ونزوئلایی خواهیم داشت اما تلاش خودمان را به کار بردیم که این امر محقق نشود. دولت تمام تلاش خود را به کار بسته اما بخشی از وضعیت فعلی، ناشی از سوداگری است.» دستیار اجتماعی رییس جمهوری تاکید کرد: «مشکلات وجود دارد اما با این وجود، سراغ بانک مرکزی نرفته و استقراض نکردیم؛ ما امروز هزینه های دولت را کاهش دادیم و منابعی را از بورس به وجود آوردیم. قطعا از روش تامین ارزی که به کار می بریم، کالاهای اساسی را فراهم خواهیم کرد.»