آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
جهان
۶
فلسطین

رایزنی های پمپئو و خلیل زاد با شبه نظامیان مخالف دولت افغانستان

کابل را فراموش کن؛ طالبان ماندنی است

شهاب شهسواری

دوحه، پایتخت قطر به مرکز رایزنی های بین المللی در مورد آینده افغانستان بدل شده است؛ آن هم در شرایطی که به نظر می رسد دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی و شورای مصالحه به ریاست عبدالله عبدالله از چشم واشنگتن افتاده است و امریکایی ها دیگر کابل را به عنوان یک طرف مذاکرات افغانستان به رسمیت نمی شناسند. ملا عبدالغنی برادر آخوند، مرد شماره دوی گروه شبه نظامی طالبان، این روزها بار عام داده است و یک به یک با مقام های ارشد خارجی، از جمله امریکا و ایران، دیدار و گفت وگو می کند؛ دیدارهایی که بعد از دو دهه جنایت طالبان و ایالت متحده امریکا در خاک افغانستان و حذف تدریجی کابل از میز گفت وگوها، از تمایل امریکا برای بازگرداندن طالبان به قدرت خبر می دهد. مقام های گروه شبه نظامی طالبان در گفت وگو با پمپئو از اقدام «تحریک آمیز اداره کابل در مناطق تحت سلطه طالبان» شکایت کرده و دولت افغانستان را عامل گسترش خشونت ها معرفی کرده است. طالبان خواهان برچیده شدن ایست های بازرسی دولت افغانستان در مناطقی شده است که این گروه شبه نظامی در آن سلطه دارد. در تازه ترین جنایت تروریستی در افغانستان، روز دوشنبه 23 غیرنظامی در یک حمله راکتی به یک بازار شلوغ در ولایت هلمند جان خود را از دست دادند. طالبان در دو روز گذشته عملیات هایی را در ولایت های بغلان، پروان و غور هم انجام داده است که بر اثر آنها دست کم 6 نیروی امنیتی افغانستان جان خود را از دست داده اند.

تقدیر پمپئو از تعهد طالبان به پیمان دوستی با امریکا

مذاکرات گرم پمپئو با مقام های ارشد در حالی انجام شد که جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در توییترش نوشته که با پایان هفته کاهش خشونت، طالبان به صورت میانگین، روزانه 44 حمله را راه اندازی کردند. سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نوشته است که در نتیجه این حملات طالبان، روزانه 24 غیرنظامی قربانی شده است. با این حال پمپئو از تعهد ملاعبدالغنی برادر آخوند به معاهده دوستی امریکا با این گروه شبه نظامی تقدیر کرده است و مدعی شده «با اجرای تعهد طالبان به قطع حملات به شهرهای بزرگ و پایگاه های ائتلاف، نمودار خشونت ها در افغانستان شاهد روند کاهشی است.» ملابرادر در این گفت وگوی ویدیویی خواستار آزادی حاجی بشیر، اسیر بلندپایه طالبان در زندان بدنام گوانتانامو شده است. در حالی که طالبان مدعی است که در مقابل آزادی نزدیک به 4 هزار محکوم عضو این گروه، تاکنون 700 اسیر افغان را از بند رها کرده است و آماده مذاکرات بینا افغانی «با گروه های اجتماعی و سیاسی» افغانستان است، دولت افغانستان شروع گفت وگوها را به کاهش خشونت های طالبان علیه غیرنظامیان و پایگاه های نظامی منوط کرده است.

دور زدن کابل

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، بدون آنکه گفت وگویی با مقام های دولت افغانستان داشته باشد، مستقیما با طالبان گفت وگو می کند و زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه او نیز برای رایزنی در مورد صلح افغانستان بدون مراجعه به کابل قرار است فقط با مقام های پاکستان و ازبکستان و مقام های گروه شبه نظامی طالبان در روزهای شلوغ دفتر سیاسی «امارت اسلامی افغانستان (دولت خودخوانده طالبان)» در دوحه با دیدارهای ملا عبدالغنی برادر با وزیر خارجه امریکا از طریق ویدیوکنفرانس کامل شد. دیداری که به گفته سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در آن درخواست آزادی اسرای باقیمانده طالبان در زندان گوانتامو و احتمال آغاز مذاکرات بیناافغانی گفت وگو کردند. اما رسانه های امریکایی در مورد همزمانی این گفت وگوی برنامه ریزی نشده با افشای اطلاعاتی در مورد آگاهی رییس جمهور امریکا از پرداخت پاداش توسط روسیه به طالبان برای کشتن نظامیان امریکا و متحدانش، گمانه زنی هایی مطرح کرده اند. گفت وگوی مقام ارشد گروه شبه نظامی طالبان با وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در حالی انجام می شود که زلمای خلیل زاد فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان از روز گذشته تور خود را برای رایزنی در مورد صلح افغانستان به ازبکستان، پاکستان و قطر آغاز کرد تا در مورد برنامه هایش برای اجرای معاهده دوستی ایالات متحده امریکا با گروه شبه نظامی طالبان رایزنی کند. خلیل زاد در خلال این سفر به کابل نخواهد رفت و فقط وعده داده است که با مقام های دولت افغانستان ویدیویی رایزنی خواهد کرد. خلیل زاد دلیل بی میلی اش به گفت وگوی رودررو با مقام های دولت افغانستان را جهانگیری ویروس کرونا اعلام کرده است.

دولت امریکا از رشوه های مسکو به طالبان آگاه بود

در حالی که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا با انتشار پیام هایی در شبکه های اجتماعی با حمله به رسانه ها، آگاهی خود از پرداخت جایزه از طرف روسیه به شبه نظامیان طالبان برای هدف قرار دادن نظامیان امریکایی و متحدانش را تکذیب می کند، روزنامه نیویورک تایمز و خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارش هایی به نقل از منابع آگاه گزارش داده اند که رییس جمهور امریکا گزارش های شفاهی و کتبی از سوی مقام های امنیتی امریکا در مورد نقش روسیه در حمله به نظامیان امریکایی و متحدانش با خبر شده است. به نوشته نیویورک تایمز، دست کم در یک گزارش کتبی که مقام های سرویس های اطلاعاتی امریکا در اختیار رییس جمهور قرار داده اند، به موضوع پرداخت های مسکو به طالبان برای کشتن نظامیان امریکایی اشاره شده است. 

موضوع آگاهی رییس جمهور امریکا از پرداخت های مسکو به طالبان به ازای کشته شدن نیروهای امریکایی، به ویژه ارتباط آن به یک بمب گذاری که باعث کشته شدن 3 تفنگ دار دریایی امریکا در افغانستان شد، به یک دردسر جدی برای دونالد ترامپ در آستانه انتخابات بدل شده است. رسانه های امریکایی و سیاستمداران حزب رقیب، ترامپ را متهم می کنند که به خاطر روابطش با پوتین از این اقدام روسیه چشم پوشی کرده است. به نوشته آسوشیتدپرس، گزارش های دستگاه های اطلاعاتی امریکا به رییس جمهور در مورد نقش روسیه در حملات طالبان، درست در آستانه امضای پیمان دوستی واشنگتن و گروه شبه نظامی طالبان به اطلاع او رسیده است.

ادعا در مورد دیدار مقام های ایرانی با نفر دوم طالبان

یک روز قبل از انجام این دیدار هم مقام های گروه شبه نظامی طالبان مدعی شده بودند که ملا عبدالغنی برادر، در دوحه با محمدابراهیم طاهریان فرد، نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان نیز دیدار کرده است. به گفته سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه شبه نظامی طالبان، در این دیدار که به صورت رودررو در دوحه قطر انجام شده است، محمد ابراهیم طاهریان در مورد «مهاجران افغانستان در ایران» با این مقام گروه طالبان گفت وگو کرده است. مقام های وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، تاکنون در مورد صحت اخبار منتشر شده در مورد این دیدار و محتوای احتمالی آن، نظری نداده اند. طالبان اعلام کرده که نماینده ایران و رهبران طالبان در این دیدار، درباره «وضعیت کنونی افغانستان و مذاکرات بیناافغانی صلح» نیز گفت وگو کردند و ملابرادر از آقای طاهریان خواسته «ایران با مهاجرین افغان رفتار اسلامی داشته باشد.» ادعای سفر طاهریان به دوحه برای گفت وگو با مقام های طالبان بعد از آن صورت می گیرد. از سوی دیگر، محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه وزارت خارجه ایران در امور افغانستان در سفر به دوحه با «مطلق بن ماجد القحطانی»، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در حل منازعات دیدار کرده است. طاهریان اواسط اردیبهشت ماه نیز در گفت وگوی تلفنی با مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر، درباره روند صلح، مذاکرات بین الافغانی و تلاش های همه جانبه جهت جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در افغانستان تبادل نظر کرده بود.