آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
اقتصاد
۱۰
مسکن

تازه ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد

کاهش تورم سالانه بخش مسکن

روز گذشته مرکز آمار در گزارشی به بررسی شاخص قیمتی بخش مسکن پرداخت. در این گزارش عدد شاخص در خرداد 99 به 460.9 رسیده که نسبت به خرداد 98 بیش از 44درصد افزایش داشته است. نرخ تورم بخش مسکن در ماه موردنظر نیز 11.3درصد برآورد شده که نسبت به اردیبهشت 1.8درصد افزایش داشته است. با مقایسه گزارش های منتشره از بخش مسکن توسط دو نهاد مهم آماری کشور، بانک مرکزی و مرکز آمار و نرخ ارز در بازار می توان اذعان داشت که رنگ تلاطم و نوسانات ارزی بیش از آنچه که با سیاست های موقتی و کوتاه مدت کاهش یابد با ثبات بخشی به شرایط اقتصاد کلان بهبود می یابد. هر زمان که بازار ارز از ثبات دور شود با یک گپ زمانی کوتاه، بازار مسکن نیز دچار افزایش قیمت می شود. 

افزایش تورم ماهانه

در بخشی از گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه خرداد 11.3درصد تخمین زده شده که نسبت به اردیبهشت افزایشی نزدیک 2درصد داشته است. افزایش 2درصدی تورم خرداد نسبت به اردیبهشت درحالی است که تورم ماهانه خرداد 98 بخش مسکن 3.7درصد بوده و به فاصله یک ماه 205درصد به تورم ماهانه این بخش افزوده شده است. نشانه افزایش تورم ماهانه پیش تر خودش را در آمارهای مربوط به متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نشان داده بود. براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در خرداد نسبت به اردیبهشت افزایشی 11.6درصدی داشته و از 16 میلیون و 972 هزار تومان به 18 میلیون و 941 هزار تومان رسید. افزایش تورم ماهانه بخش مسکن همچنین تورم مصرف کننده در این ماه باعث کاهش 532 موردی از معاملات مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت شد. اگر تورم ماهانه بخش مسکن برای ماه های آتی که کشور درگیر کروناست، ادامه یابد، می تواند گره بخش مسکن را کورتر کند. 

نرخ تورم سالانه بر مدار کاهشی

گزارش مرکز آمار نشان می دهد در 12 ماه منتهی به خرداد 99 تورم سالانه کاهشی بوده و به 47.8درصد رسیده است. تورم 12 ماه منتهی به خرداد 98 نشان از افزایش حدود 87 درصدی نسبت به خرداد سال 97 دارد. نرخ تورم نقطه ای بخش مسکن یا همان تغییرات قیمت در خرداد 99 نسبت به ماه مشابه سال قبل نیز از افزایش حدود 10درصدی حکایت دارد. تورم نقطه به نقطه در ماه گذشته 44.6درصد بود به این معنا که هر خانوار تهرانی برای خرید یک واحد مسکونی نسبت به سال قبل باید 44.6درصد پول بیشتری بدهند. براساس آمارهای رسمی بیشترین میزان تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت 98 با رکوردی نزدیک به 117درصد به ثبت رسید. هرچند پس از اردیبهشت، روند نزولی قیمت ها آغاز شد اما به نظر می رسد این کاهش روند به دلیل ثبات نسبی بازار ارز باشد. با انتشار اخباری مبنی بر عدم بازگشت ارزهای صادراتی به کشور توسط وزیر اقتصاد در آبان 99 و بیم افزایش مجدد نرخ ارز در ماه های پیش رو، تورم نقطه به نقطه مسکن نیز روند صعودی گرفت. با اتکا به تازه ترین گزارش مرکز آمار و مقایسه آن با متوسط نرخ ارز در ماه های مورد بررسی، تورم نقطه به نقطه مسکن در آبان حدود 38درصد و نرخ ارز نیز در کانال 11 هزار تومان بود که پس از اظهارات وزیر اقتصاد در آذر تورم نقطه به نقطه به حدود 42درصد رسید و نرخ ارز نیز به کانال 13 هزار تومان وارد شد. روند افزایشی آن در ماه های بعد نیز مشاهده شد به گونه ای که در اسفند ماه و رسیدن نرخ ارز به کانال 18 هزار تومان تورم نقطه به نقطه مسکن نیز 44درصد برآورد شد. پس از شیوع کرونا و کاهش معاملات مسکن، تورم نقطه به نقطه در فروردین و اردیبهشت به کمتر از 35درصد رسید اما در خرداد و با افزایش نوسانات ارز و ورود به کانال های 19 و 20 هزار تومان مجددا تورم مسکن شتاب گرفت و به 44.6درصد رسید. بررسی آمارهای مربوط به تورم سالانه نیز نشان می دهد که ماه های تیر و مرداد سال 98 بیشترین تورم 12 ماه منتهی را داشته که به ترتیب 90.2 و 90.6درصد گزارش شده است. 

نکته جالب در تازه ترین گزارش مرکز آمار، افزایش شاخص قیمتی بخش مسکن اما کاهش تورم سالانه است به گونه ای که از خرداد 98 تا خرداد 99 شاخص قیمتی از 318.8 به 460.9درصد رسیده در حالی که تورم سالانه با نوسانات زیاد از 87 به 47.8درصد رسیده است. شاید تنها توجیه این امر افزایش سطح عمومی همه قیمت ها  باشد.