آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
جامعه
۱۰

برگزاری هفتمین جلسه دادگاه اکبر طبری و متهمان مرتبط

متهم «دانیال زاده»: سال 95 به «حسین فریدون» رشوه دادم

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم اکبر طبری معاون سابق اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه و سایر متهمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای جلسه متهم دانیال زاده، گفت: پرونده ای که به خاطر آن در اینجا ایستاده ام، پرونده ای در مورد طبری است. وی ادامه داد: 59 مبایعه نامه وجود دارد و 59 نفر از من ملک خریداری کردند که به دادگاه تقدیم می شود.

دانیال زاده افزود: اتهاماتی وارد شد، گفتند در سال 89 و 90 پرونده داشتم. از نماینده دادستان خواهش می کنم پرونده را بدهند بازنگری شود. نماینده دادستان گفت از بانک ها تسهیلات گرفتم، وثیقه نداشته ام و گران نمایی کرده ام، اما تسهیلاتی که از بانک گرفتم معادل 10 برابر آن، وثیقه گذاشتم. اگر بانک ها آمدند و گفتند من در ازای تسهیلات 100 هزار تومان هم وثیقه ندادم هرچه گفتند به روی چشم، من به یکی از بانک ها 240 میلیارد بدهکارم و 10 هزار میلیارد از وثایقم در اختیار آنها و در بورس است. تسهیلاتی که از بانک ها گرفته ام 760، 400 و 240 میلیارد تومان است.

این متهم ادامه داد: در سال 87، 560 میلیارد تومان ضرر کردم. در سال 91 به کل سیستم بانکی 519 میلیارد تومان بدهی داشتم و آن باعث شد که یا تسهیلات بگیرم یا نیرو ها را بیرون بیاندازم، اما این کار (بیرون انداختن نیروها) را نکردم. به غیر از خانوار خود 5 هزار خانواده دیگر نیز از کنار کارخانه های من درآمد دارند. متهم دانیال زاده گفت: آنجایی که گفتم در ماشین مدل بالای خود می نشینم و پنجره را بالا می دهم در رسانه ها برجسته شد ولی سال ها هم پشت موتورسیکلت و پشت کامیون می ایستادم تا گرم شوم این را هم بنویسید. رئیس دادگاه خطاب به متهم دانیال زاده گفت: فیلمی که پخش شد جزئی از دلایل بوده است و شما اکنون برای توضیحات درخصوص آن در جایگاه قرار گرفتید.

متهم دانیال زاده در ادامه عنوان کرد: در سال 95 به حسین فریدون رشوه دادم و تصاویری که پخش شد مربوط به این پرونده نبود.

قاضی بابایی خطاب به متهم دانیال زاده گفت: متهم طبری چه خدمتی به شما کرده است؟

متهم دانیال زاده در پاسخ گفت: طبری هیچگونه کاری برای من نکرده است. سالهاست در این مملکت خدمت می کنم و هیچ وقت از هیچکس تقاضای کمک نکردم و پاسخگوی اعمالم بودم.

توضیحات نماینده دادستان درخصوص عملیات پولشویی متهم طبری

در ادامه جلسه دادگاه، نماینده دادستان اظهار داشت: در تاریخ 11 بهمن 90 متهم طبری در معاوضه ای با رویکرد پول شویانه ملک ارزان قیمت خود را با اختلاف قیمت 9 میلیاردی با واحدهای روما معاوضه می کند. طبری گفته ملک کریم خان متری 200 میلیون است و از روما هم گرانتر بود. یکی از مطلعان این پرونده محمدباقر صدوقی است که در پرونده دیگری به عنوان متهم حضور دارد. صدوقی در قالب قرارداد کارشناسی املاک بیش از ده میلیارد به طبری واریزی داشته است حال آنکه در برخی موارد اصلا ملکی وجود نداشته و اقدامات صورت گرفته صرفا به منظور پولشویی بوده است.

قهرمانی افزود: متهم طبری از صدوقی می خواهد ملک کریم خان را بخرد.

قهرمانی ادامه داد: خادمی گل میشه از ملازمان دانیال زاده بوده است و چه در پرونده های ثبتی و چه در پرونده های شهرداری خادمی گل میشه در جریان بوده است. آقای خادمی گل میشه در جایگاه حاضر شود و در مورد موارد فوق الذکر توضیح دهد.

در ادامه، قاضی خطاب به خادمی گل میشه گفت در جایگاه برای ادای توضیحات حاضر شود.

خادمی گل میشه گفت: قسمتی از کار های ساختمانی و شهرداری دانیال زاده را انجام می دادم؛ در مورد مشکل بانک ملی که برای دانیال زاده به وجود آمده بود از زبان طبری شنیدم با آقای شایان هماهنگی صورت گرفت و مشکل مزبور حل شده است. همچنین در مورد بدهی دانیال زاده به بانک تجارت، به واسطه هماهنگی هایی که طبری انجام داد مشکل حل شد.

در ادامه نماینده دادستان گفت: خادمی گل میشه نام فردی در بانک ملی شعبه فردوسی را برد که تسهیلات بی ضابطه به دانیال زاده داده است. وی بعدها به عضویت هیئت مدیره بانک ملی درآمده و پیگیر امور دانیال زاده بوده است.

 اگر طبری هماهنگی نمی کرد مشکلات دانیال زاده حل نمی شد

خادمی گفت: اگر طبری هماهنگی و راهنمایی نمی کرد مشکلات دانیال زاده حل نمی شد.

در ادامه قاضی خطاب به خادمی گفت: توضیح دهید چه اموری را هماهنگ می کردید؟

متهم خادمی گفت: یکی همین بانک ملی و آقای شایان بود، بعد از آنکه در سال 95 مشکلی برای دانیال زاده پیش آمد کارهایش پیش نمی رفت.

قهرمانی گفت: دانیال زاده ملک فلورا را به طبر ی تقدیم می کند، اما با یک شگرد پول شویانه طبری از مهر صادقی می خواهد ملک را 15 میلیارد از دانیال زاده بخرد. طبری مبایعه نامه آن را با دست خط خود تنظیم می کند. متهم طبری در جریان تحقیقات در دادسرا مدعی شده بود از تنظیم مبایعه نامه بین مهر صادقی و دانیال زاده اطلاعی ندارد، اما در جریان جلسه قبلی دادگاه وقتی مستندات ما را مشاهده کرد اعلام کرد که بله این مبایعه نامه را من نوشته ام.

نماینده دادستان بیان کرد: طبری مبایعه نامه را با خود برده و به خاطر همین انکار می کرده است، بعد که متوجه این مبایعه نامه می شویم به وجود آن اقرار می کند. در مورخ 26/11/95 گزارشی از سازمان اطلاعات سپاه به دادسرا ارائه می شود که در آن آمده ارتباطات نامتعارفی میان طبری و دانیال زاده وجود دارد، در بازرسی از دفتر دانیال زاده فایل های گزارش کارشناس دادگستری وجود داشته است که به این علت ظن گران نمایی وجود دارد.

قهرمانی گفت: بازپرس علیزاده که یکی از متهمان است از طبری در 7 صفحه تحقیق می کند و طبری می گوید با دانیال زاده معامله کردم و مبایعه نامه دارم. بازپرس موضوع را به هیئت 3 نفره کارشناسی ارجاع می دهد و قرار می شود ملک را کارشناسی کنند. پس از بررسی مشخص کردند 3 واحد برج روما 11 میلیارد تومان و ملک کریم خان 13 میلیارد تومان ارزش دارد.

 حتی یک تحقیق از دانیال زاده و مشایخ انجام نمی شود

وی ادامه داد: در این گزارش طبری طلبکار می شود و دست نویسی می دهد و می گوید براساس سال 88 ارزیابی کنید و متاسفانه هیئت کارشناسی بر اساس سال 88 و خلاف واقع گزارش می کنند و طبری یک میلیارد و 400 میلیون تومان طلبکار می شود. آن هیئت کارشناسی بر فرض تکمیل بودن ملک، کارشناسی اش خلاف واقع است، کارشناسان در پرونده های دیگر نیز همین اقدامات را انجام داده اند و متهم هستند. بازپرس پرونده پس از مشاهده گزارش کارشناس منع تعقیب را صادر می کند، این قرار در حالی صادر شده که سازمان اطلاعات سپاه اذعان داشته گزارشش گزارش بدوی بوده و نیاز به گزارش تکمیلی دارد، اما حتی یک تحقیق از دانیال زاده و مشایخ انجام نمی شود و هیچ استعلامی صورت نگرفته است.

نماینده دادستان گفت: اعمال نفوذ طبری و پذیرش نفوذ از سوی علیزاده به اینجا می رسد که پرونده دانیال زاده و طبری به منع تعقیب منجر شود.

در ادامه وکیل متهم طبری برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گرفت.

قرارداد کریم خان به منظور پول شویی است

در ادامه نماینده دادستان گفت: وکیل با استفاده از همان اندوخته های حقوقی می گوید نماینده دادستان گفته قراردادها صوری است ما در کجا گفتیم قراردادها صوری است قرارداد کریم خان به منظور پولشویی است و موکل شما پول شویی می کرده است.

قاضی بابایی با اعلام ختم جلسه بیان داشت: جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.