آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
روند
۱۴
تابلو خوانی

تابلوخوانی های بازار چه چیزی را آشکار می کند: معاملات مشکوک فمراد و پکویر

رضا شاکری (تحلیلگر بازار سرمایه)

تابلوخوانی با بررسی روندهای معاملات در بازار سهام، به شناسایی معاملات خاص و تحولات در بازار سهام می پردازد. این بررسی ها نشان می دهد سهام کرمان با قدرت بالای خرید در روز گذشته مواجه شده و همچنین سهام فمراد و پکویر معاملات مشکوکی را تجربه کرده اند. در جدول زیر 11 نماد بورس تهران و فرابورس ایران به نمایش درآمده اند که بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به دست آورده اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول های کلان به این نماد هاست.

به جز سه نماد نخست که از عرضه آنها در بازار زمان زیادی نمی گذرد و به نوعی عرضه اولیه محسوب می شوند و طبیعی است که تقاضای خریدار به فروشنده بیشتر باشد، در بقیه سهام، خریداران با پول های درشت تری وارد شده اند. به عنوان مثال روز دوشنبه هر کد حقیقی در سهم کرمان به طور متوسط حدود 330 میلیون تومان خریداری کرده است در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود 6 میلیون تومان فروش داشته است.  در واقع نسبت های بالای خریدار و ورود پول های درشت به سهام می تواند یکی از نشانه های رشد قیمتی آن باشد اما برای تشخیص آن نباید این نسبت ها را برای یک روز مدنظر قرار داد بلکه باید برای چند روز معاملات آن را زیر نظر داشت، به این دلیل افرادی که با پول های سنگین قصد خرید سهام را دارند سعی می کنند با چراغ خاموش وارد شوند و به اصطلاح زمانی که فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد روند مثبت حرکتی را آغاز می کنند.

حجم های مشکوک

لفظ حجم مشکوک زمانی به کار گرفته می شود که در یک نماد شاهد افزایش غیرعادی معاملات باشیم. حجم مشکوک الزاما به معنی افزایش قیمت سهم نیست و برخی مواقع باعث افت سهم می شود، به ویژه آنکه آن سهم روی یک مقاومت مهم باشد. در مقابل افزایش حجم روی حمایت ها نشانه بسیاری خوبی برای یک سهم است. در نتیجه حجم مشکوک سیگنال خرید یا فروش نیست، بلکه صرفا تحلیلگر را به بررسی بیشتر ترغیب می کند. باید توجه داشت به طور عمده تغییر حجم معاملات در حمایت ها، مقاومت ها یا انتشار خبر ها تغییر می کند. در آن زمان یک تحلیلگر باید تحلیل کند حجم معامله ای که صورت گرفته خوب است یا بد. همچنین باید دید آیا خبری وجود دارد که تاکنون منتشر نشده یا اینکه سهم تحت تاثیر یک جریان سازی قرار گرفته است. در برخی موارد نیز افرادی با هدف دیده نشدن حباب قیمتی در سهم مورد نظرشان، حجم های مشکوکی را در سهم ایجاد می کنند. به عنوان مثال میانگین حجم هفتگی در نماد فمراد حدود 413 هزار سهم بوده است در حالی که روز دوشنبه حجم معاملات آن به طور چشمگیری با افزایش حدود 5/ 8 برابری به 5/ 3میلیون سهم رسیده است. با بررسی معاملات سهم فمراد در روز دو شنبه می توان دید با افزایش حجم در ساعات اولیه زمان بازار، سهم از صف فروش به صف خرید رسیده است که یک تحلیلگر با بررسی حجم معاملات در صف فروش می توانست به راحتی نوسان 10 درصدی در یک روز سهم را شکار کند. در مثالی دیگر می توان به افزایش معاملات در سهم پکویر نیز اشاره کرد که سهم در 30 دقیقه از صف فروش به صف خرید رسید.

معاملات کد به کد در بورس

در معاملات روزانه هنگامی که در زمان های خاصی، حجم معاملات به یکباره افزایش می یابد و به گونه ای حالت غیرنرمال به خود می گیرد باید به بررسی این موضوع پرداخت که آیا در معاملات کد به کد شده است یا خیر. در صفحه مربوط به هر نماد می توان ریز معاملات روزانه را مشاهده کرد و از این طریق فهمید که در معامله کد به کد انجام شده است یا خیر.

با توجه به اینکه کد به کد کارمزد دارد، اینکه در سطوح حمایت یا مقاومت کد به کد صورت گرفته از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که در نمادی کد به کد انجام می شود تعداد خریدار و فروشنده نیز دستخوش تغییراتی می شود که نشان می دهد معامله بین عده ای خاص انجام شده است.

بنابراین هرگاه به این نتیجه رسیدید که در نمادی کد به کد انجام شده است حتما معاملات سهم را بررسی کنید و به دنبال پیدا کردن سیگنال خرید یا فروش در سهم باشید چرا که درک کد به کد سهام در معاملات می تواند موقعیت های مناسبی را برای سرمایه گذار ایجاد کند.

انواع کد به کد کردن در سهام یک شرکت به چه صورت است؟

کد به کد کردن با حالت های مختلف می تواند انجام شود که شامل موارد زیر است:

1. کد به کد از حقیقی به حقیقی

2. کد به کد از حقوقی به حقیقی

3. کد به کد از حقوقی به حقوقی

4. کد به کد از حقیقی به حقوقی