آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
بانک و بیمه
۱۲

خبر

حجم نقدینگی در انتهای بهار 99

براساس محاسبات انجام شده توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به 29/ 3/ 1399 به بیش از 4/ 2651 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان سال قبل 3/ 7 درصد رشد نشان می دهد. همچنین حجم پایه پولی در پایان خرداد 1399 به 4/ 383 هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل 8/ 8 درصد رشد نشان می دهد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (3/ 5 درصد) حاکی از آن است که تحت تاثیر حمایت های صورت گرفته از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در سال جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته 2 واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود روند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را مستمرا رصد و نظارت می کند و با بهره گیری از ظرفیت های جدید ایجادشده در حوزه سیاست های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به هدایت متغیرهای پولی و نرخ سود در مسیر مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می کند. در این خصوص می توان به زمینه سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از طریق کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی درخصوص اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد اشاره کرد. در مجموع با عنایت به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماه اول سال جاری در پی اجرای برنامه های حمایتی، در ماه های آتی براساس چارچوب سیاست پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به روند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت. در خاتمه تاکید می شود بانک مرکزی به عنوان مسوول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد کرد و از جراید و اصحاب رسانه انتظار می رود هرگونه اطلاع رسانی در این زمینه را بر اساس اطلاعات رسمی منتشرشده توسط این بانک صورت دهند.

 
معاون وزیر اقتصاد تشریح کرد: تعیین تکلیف اضافه برداشت سهام دولتی

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند. درحالی که قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهامداران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده اند و اضافه برداشت داشته اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند.

همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده اند و با این مشکل روبه رو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند. به گزارش «ایسنا»، از آنجاکه خریداران سهام دولتی با مشکلاتی چون اضافه برداشت و عدم ثبت دارایی در پرتفویشان مواجه شده بودند، معاون وزیر اقتصاد گفته بود که با اتمام بررسی اطلاعات موجود در این زمینه، این مشکلات تا پایان خرداد برطرف می شود اما پس از گذشت این زمان، مجدد برخی افرادی که نسبت به خرید این نوع سهام اقدام کرده بودند، عنوان کردند که دو میلیون تومان اضافه از حساب کارگزاری یا خودشان بلوکه بوده و هنوز برنگشته است.

در این زمینه، معاون امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی به «ایسنا» اینگونه توضیح داد که هرگونه اضافه پرداختی که در صندوق های ETF دریافت شده، به بانک ها برگشت داده شده و در حال حاضر در این صندوق به ازای هر فردی که عضو صندوق است، بیشتر از 2 میلیون تومان پولی نزد ما نیست. وی با تاکید براینکه اکنون پول اضافه نزد صندوق ETF نیست و به بانک ها داده شده است، گفت: بنابراین چند روزی طول می کشد تا بانک ها این مبلغ اضافه را به مردم برگردانند. معمارنژاد اعلام کرد: کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده اند و اضافه برداشت داشته اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین، افرادی که از طریق کارگزاری های خود اقدام به خرید این سهام کرده اند و با این مشکل روبه رو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند. معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره ثبت شدن این سهام در پرتفوی خریداران گفت: تا امروز هر یونیت صندوق های ETF معادل 31 هزار تومان معامله شده است که به مرور زمان این سهام در پرتفوی خریداران ثبت می شود و ممکن است که از سمت کارگزاری ها مشکلی در این زمینه ایجاد شده باشد. شاید فردی کد بورسی داشته اما از بانک این سهام را خریداری کرده و بانک هم این سهام را در کارگزاری خود برده باشد، درحالی که فرد مورد نظر قبلا با کارگزاری دیگری در بورس فعالیت می کرده است.

 
جایگزینی سکه 5 تومانی با اسکناس پنج هزار تومانی تکذیب شد

بانک مرکزی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که رئیس کل این بانک اظهارنظری درباره جایگزینی سکه پنج تومانی با اسکناس پنج هزار تومانی نکرده است. به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» دیروز در جلسه صحن علنی مجلس حضور نداشته و ظرف دو ماه گذشته و از زمان تشکیل مجلس شورای اسلامی جدید در خصوص لایحه حذف صفر از پول ملی هیچ گونه اظهارنظری نکرده است. بانک مرکزی از رسانه های مختلف خواست درباره انعکاس اخبار و رویدادهای مرتبط با این بانک، نسبت به صحت متن و منبع خبر، قبل از انتشار مطمئن شوند. براساس این گزارش از صبح دیروز اخبار مربوط به جایگزینی سکه پنج تومانی به جای اسکناس پنج هزار تومانی و سکه دوتومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به نقل از رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد.

 
تورم عربستان چقدر است؟

ایسنا : تا پایان ماه می، تورم عربستان به 1/ 1 درصد کاهش پیدا کرده است. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف کننده در بزرگ ترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه می به 1/ 1 درصد رسید که 2/ 0 درصد کمتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده شش ماه اخیر این کشور بوده است. در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با 4/ 7 درصد بوده است و پس از این بخش، رستوران و هتلداری با 8/ 0 درصد و فرهنگ و آموزش با 7/ 0 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به حمل و نقل با منفی 8/ 3 درصد بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با منفی 7/ 0 درصد و ارتباطات با منفی 4/ 0 درصد قرار دارند.