آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
شرکت ها
۲۷

چالش غول معادن جهان

دنیای اقتصاد : طی سال های اخیر در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی برای فعالیت های معدنی برای دستیابی به توسعه پایدار و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست الزامی شده و امری اجتناب ناپذیر برای شرکت های استخراج معادن است و یکی از منابع انرژی که بیشترین آثار تخریبی زیست محیطی را دارد زغال سنگ است. در این خصوص فشارهای بسیاری بر شرکت های استخراج معادن برای کاهش استفاده از سوخت های فسیلی وارد می شود . گروه «بی اچ پی» نیز از این فشارها در امان نمانده است. این گروه که بزرگ ترین شرکت استخراج معادن در جهان است، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی پی مورگان و شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی مکواری را به استخدام خود درآورده است تا معدن زغال سنگ حرارتی متعلق به این شرکت در استرالیا را بفروشند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از رویترز، معدن روباز ماونت آرتور که متعلق به گروه «بی اچ پی» است در منطقه هانتر ولی در ساوت ولز استرالیا واقع شده است. این معدن، زغال سنگ حرارتی مورداستفاده به عنوان سوخت نیروگاه ها را برای مشتریان استرالیایی و بین المللی تامین می کند. منابع آگاه در جی پی مورگان و مکواری اعلام کردند که به خاطر کاهش قیمت این کالا در سال جاری، قیمت فروش احتمالی معدن زغال سنگ گروه  بی اچ پی به کمتر از یک میلیارد دلار خواهد رسید.

گروه «بی اچ پی» پیش ازاین گفته بود که کسب وکار زغال سنگ حرارتی بخش بسیار اندکی از پرتفوی این گروه را تشکیل می دهد و حدود 3 درصد از گردش مالی را به خود اختصاص می دهد. این گروه در ماه فوریه اعلام کرد که اگر پیشنهاد خوبی برای این معدن وجود داشته باشد، مایل به فروش آن هستند. این گروه از جانب برخی سهامداران و همچنین گروه های حامی محیط زیست، تحت فشار قرارگرفته است تا هرگونه فعالیت این شرکت را که ناقض مفاد و سیاست های «توافق تغییرات آب و هوایی سال 2015 پاریس» است  متوقف کند.

دیگر شرکت های استخراج معادن که رقیب گروه بی اچ پی هستند نیز اقداماتی را برای رهایی از زغال سنگ حرارتی انجام داده اند، ازجمله اینکه شرکت استخراج معادن ریو تینتو، آخرین معادن زغال سنگ خود را در سال 2018 به فروش رساند. به گفته منابع آگاه، تعداد معدودی از شرکت هایی که برای خرید معدن ماونت آرتور ابراز علاقه کرده اند عبارتند از شرکت استرالیایی زغال سنگ وایت هاون، شرکت چینی زغال سنگ یانکول و شرکت هندی آدانی اینترپرایزز.

به دلیل مقابله با شیوع جهانی ویروس کرونا و تعطیلی معادن، روند فروش طی چند ماه گذشته کند شده است؛ اما با بازگشایی کسب وکارها و کمتر شدن تعطیلی های ناشی از شیوع این ویروس، منابع بانکی انتظار دارند که فروش معدن ماونت آرتور تا پایان سال جاری امکان پذیر باشد.