آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۰
فرهنگ
۹

مرور همه تصمیمات سازمان سینمایی در ایام کرونا

تقویم تاریخ

علی رستگار

شیوع کرونا، همان طور که چالشی اساسی برای جامعه ایجاد کرد، کاسه کوزه سینما و سازمان سینمایی (مهم ترین مرکز تصمیم گیری درباره امور سینمایی کشور) را هم تا حد زیادی به هم ریخت و بحرانی پرضرر و زیان به وجود آورد. این اتفاقات، توقعات و انتظارات از سازمان سینمایی را بالاتر برد و وقتی این سازمان نتوانست آنطور که باید پاسخگوی نیازهای سینماگران باشد، با موج تازه ای از انتقادات مواجه شد. در این گزارش به اختصار و به ترتیب تاریخ، تصمیمات مرتبط سازمان سینمایی را مرور می کنیم تا شما علاقه مندان سینما و خود اهالی سینما قضاوت کنید که آیا سازمان سینمایی تصمیمات درست و تعیین کننده ای گرفته یا نه و آیا با توجه به این وضع بحرانی و جهانی و تلاش های این سازمان، نقدها منصفانه است یا باید قدردان این تصمیمات و اقدامات باشیم.

3 اسفند

تعطیلی یک هفته ای سالن های سینما در کشور پیرو اطلاعیه وزارت ارشاد و بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا

4 اسفند

سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری طی اطلاعیه ای اعلام کرد: به منظور حفظ سلامت همکاران و پیشگیری های لازم، کلیه کارکنان که دارای بیماری های خاص هستند از حضور در محل کار تا پایان هفته معاف خواهند بود.

7  اسفند

دفتر مطالعات و دانش سازمان سینمایی در نامه ای به آموزشگاه های آزاد سینمایی خواستار رعایت نکاتی برای جلوگیری از شیوع کرونا شد.

مکث: توجه به آموزشگاه های سینمایی از جمله آینده نگری ها و نگرانی های درست سازمان سینمایی بود که باتوجه به ادامه شیوع کرونا باید با نظارت بیشتری دنبال شود.

8  اسفند

پیرو اطلاعیه مورخ 3 اسفند وزارت ارشاد و بنا به توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر عدم برگزاری اجتماعات غیر الزامی، تعطیلی تمامی برنامه های فرهنگی، هنری و سینمایی سراسر کشور به مدت یک هفته دیگر تا تاریخ 16/ 12 /98 تمدید می شود.

14 اسفند

تعویق برگزاری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و موکول شدن آن از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به نیمه دوم خرداد در پی شیوع کرونا.

انتشار خبر حمایت انجمن سینمای جوانان ایران از تولید آثار با موضوع مقابله با کرونا

مکث: انجمن سینمای جوانان اگرچه نهادی مستقل است، اما تحت نظارت ارشادی سازمان سینمایی فعالیت می کند.

توییت سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد درباره برخی برنامه های سازمان سینمایی برای روزهای در خانه ماندن مردم! سه برنامه ای که وزیر ارشاد توییت کرد اینها بودند: اضافه شدن روزانه یک فیلم به شبکه خانگی، ارائه تسهیلات برای بازدیدکنندگان سامانه های برخط (آنلاین) ویدئویی و حمایت از فیلمسازان جوان در موضوعات کرونایی و عرضه در فضای مجازی.

15  اسفند

اطلاعیه شماره 3 وزارت ارشاد در خصوص ادامه تعطیلی مراکز فرهنگی، هنری و سینمایی کشور.

17  اسفند

توییت رئیس سازمان سینمایی درباره لزوم طراحی بسته های حمایتی برای مشاغل خرد و سینماداران به منظور جبران ضرر تعطیلی ناشی از کرونا. حسین انتظامی نوشت: «سینماهای خصوصی به طور متوسط روزی 600 میلیون تومان فروش داشته اند که قریب نصف آن، سهم سینمادار بوده؛ اما الان تعطیل اند. سایر مشاغل هم چنین وضعی دارند. باید برای جبران ضرر تعطیلی ناشی از کرونا در مشاغل خرد بسته های حمایتی طراحی کنیم. چه پیشنهادی دارید؟»

20 اسفند

سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با هدف جبران ضرر و زیان صنعت سینما در ایام تعطیلات کرونایی پیش نویس بسته ای حمایتی را آماده کرده که بعد از تایید اجرایی خواهد شد. مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در گفت و گویی به برخی موارد این بسته اشاره می کند: تخصیص نوبت های نمایش فیلم به صورت شبانه، افزایش زمان نمایش فیلم های پرفروش، افزایش روزهای نیم بها با هدف رشد ضریب اشغال، تغییر بازپرداخت وام سینماگران و هنرمندان و بخشودگی جرایم دیرکرد از سوی صندوق اعتباری هنر است که بعد از بازشدن سینماها عملی می شود.

سید محمدمهدی طباطبایی نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفت: در پی توصیه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا مبنی بر رعایت موارد بهداشتی و به منظور توقف تولیدات، سازمان سینمایی کلیه شوراهای پروانه ساخت را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد.

برگزاری جلسه مدیران سازمان سینمایی با موضوع کرونا، محور جلسه جبران ضرر و زیان صنعت سینما در پی شیوع کرونا بود.

21 اسفند

طی احکامی از سوی رئیس سازمان سینمایی، سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد، محمود اربابی و رمضانعلی حیدری خلیلی معاونان سازمان، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و سیدغلامرضا موسوی تهیه کننده به عنوان اعضای «کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما» معرفی شدند.

23  اسفند

پیرو اطلاعیه های قبلی وزارت ارشاد و باتوجه به ادامه شرایط انتقال بیماری کرونا، تمامی برنامه های فرهنگی، هنری و سینمایی سراسر کشور تا پایان سال تعطیل خواهد بود.

24  اسفند

خروجی نخستین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما: مقرر شد از قشرهای آسیب پذیر سینما از طریق پرداخت مستقیم و همچنین فعالیت هایی که بر اثر کرونا دچار آسیب و تعطیلی شده اند حمایت شود. تعویق پرداخت اقساط اعضای خانه سینما به مدت سه ماه و پرداخت وام قرض الحسنه به سینماهای بخش خصوصی به ازای هر پرده، ده میلیون تومان از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود. همچنین مقرر شد از اسفندماه تا زمانی که فعالیت های سینمایی تعطیل است، هزینه سهم کارفرمای بیمه تامین اجتماعی کارکنان آموزشگاه ها، لابراتوارها، شرکت های پخش و سینماها از طریق اعتبارات حمایتی سازمان سینمایی عودت شود.

مکث: آن مبلغ ده میلیون تومانی برای هر پرده، با انتقاداتی مواجه و ناچیز شمرده شد. درباره عملی شدن باقی مقرری های این جلسه هم حرف و حدیث هایی وجود دارد.

27  اسفند

فعالیت مستندسازان که از ابتدا در خط مقدم کرونا حضور دارند، شدت می گیرد؛ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (از زیرمجموعه های سازمان سینمایی) بیشترین سهم را در این زمینه دارد.

29  اسفند

اعلام مصوبات دومین جلسه «کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما»: جزئیات اعطای تسهیلات بانکی به سینماها شامل 6 بند، پرداخت کمک هزینه سهم بیمه تامین اجتماعی کارفرمایان (23درصد) شامل 7 بند، حمایت از فیلم های سینمایی و غیرسینمایی شامل 2 بند، کمک ویژه به برخی اعضای خانه سینما شامل 9 بند.

16 فروردین

انتظامی در توییتی نوشت: استفاده سینماها و سایر مراکز خدماتی سینمایی از حمایت ها، تسهیلات و منابع سازمان سینمایی (اعم از مستمر و مصوبات ویژه کرونا) منوط به آن است که همکاران خود را اخراج نکنند.

مکث: واکنشی درست به برخی تعدیل ها و اخراج کارکنان سینما

18  فروردین

اعلام جزئیات حمایت سازمان سینمایی از عرضه فیلم های اکران نشده در شبکه نمایش خانگی

21  فروردین

ادامه تعطیلی تمامی مراکز فرهنگی، هنری و سینمایی کشور در پی اطلاعیه شماره3 کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا

30  فروردین

 اعلام مصوبات چهارمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما همچون اعطای وام 10 میلیونی به ازای هر پرده به سینماها، راه اندازی سامانه ای در راستای مصوبه دولت به منظور ثبت درخواست حمایت فعالان سینمایی که دچار آسیب شده اند و...