آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۹
اصناف و تشکل ها
۳۰

خسرو فروغان گرانسایه در گفت وگو با «دنیای اقتصاد»

پراکندگی تشکل ها مانع توسعه است

خسرو فروغان گرانسایه را می توان یکی از چهره های قدیمی تشکل های اقتصادی در ایران به شمار آورد. او بیش از 43 سال تجربه تاسیس، فعالیت و مشارکت در ساختار تشکل های اقتصادی صنعتی و مدیریتی را همراه دارد. عضویت در هیات رئیسه اتاق شیراز، نایب رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران و ریاست اتحادیه ماشین آلات کشاورزی استان فارس از جمله مسوولیت های تشکلی کنونی وی به شمار می آید.

باتوجه به تمرکز فروغان گرانسایه در فعالیت های اقتصادی و تشکلی استان فارس، از او در مورد فضای تشکل های اقتصادی این استان پرسیدیم. فروغان در این خصوص گفت: متاسفانه تشکل های بخش خصوصی در استان فارس نیز مانند بقیه استان های کشور از چند مرجع مختلف مجوز فعالیت می گیرند و به همین دلیل دچار پراکندگی هستند. در کنار تشکل های اتاق بازرگانی که بر تولید، تجارت خارجی، خدمات فنی- مهندسی، معادن و خدمات کشاورزی متمرکز هستند و تشکل های صنفی که زیر نظر اتاق اصناف فعالیت می کنند، شاهد تشکل های دیگری هم هستیم که تحت تاثیر فضای مدیریت دولتی قرار دارند. مثلا اتاق تعاون که تشکل نیمه دولتی است و زیر نظر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می کند، تعدادی مجوز تشکل صادر کرده است که در کنار خانه صنعت و انجمن مدیران، تشکل های با گرایش دولتی را تشکیل می دهند و نظرات بخش خصوصی را نمایندگی نمی کنند.

به دلیل همین تنوع، تعدد و عدم همراستا بودن، تشکل های اقتصادی استان نتوانسته اند نقش مثبتی در اقتصاد استان ایفا کنند.پرسش بعدی ما، ریشه های این تنوع تشکلی بود. فروغان به یکی، دو دهه قبل از انقلاب ارجاع داد و گفت: در کشورهای توسعه یافته یک اتاق بخش خصوصی فعالیت می کند که دو بخش اقتصادهای بزرگ و کوچک، به شکل دپارتمان های فرعی در آن حضور دارند. این طور نیست که SMEها اتاق بازرگانی جداگانه ای داشته باشند و شرکت های بزرگ نیز اتاق جداگانه. البته انجمن ها و اتحادیه های اقتصادی می توانند در ساختار داخلی این اتاق ها شکل بگیرند. اما مشاهده می کنیم که در دهه 40 ایران، اتاق بازرگانی و اتاق صنایع از هم تفکیک شدند و اصناف نیز تشکیلات جداگانه ای داشتند. بعد از انقلاب نیز شاهد نام گذاری بخش تعاون بودیم که در عمل تفاوت آن با بخش دولتی به خوبی مشخص نیست.

پرسیدیم «ولی به نظر می رسد تشکل های اقتصادی بعد از انقلاب، تنوعی فراتر از این پیدا کردند» پاسخ شنیدیم که: بله همین طور است. به جز سه اتاق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مجوزهایی برای انجمن های صنفی کارفرمایی صادر کرده است و این طور ادعا می شود که دامنه فعالیت این انجمن ها، تنظیم روابط کارفرمایان با نیروی کار است. اما در عمل انجمن های صنفی کارفرمایی همان کارهایی را انجام می دهند که یک تشکل اقتصادی باید انجام دهد و این مساله تداخل ایجاد می کند. مثلا قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تاکید دارد که نهادهای دولتی باید در تنظیم دستورالعمل ها و آیین نامه ها و رویه های کاری شان، با تشکل های اقتصادی مشورت کنند و اغلب مشاهده می کنیم انجمن های صنفی کارفرمایی نیز در این مشورت خواهی ها حضور دارند که این مساله به تداخل فعالیت تشکل ها منجر می شود.از فروغان درباره اتاق بازرگانی شیراز و تشکل های اقتصادی تحت حمایت و نظارت این اتاق سوال کردیم. وی گفت: دو تشکل در حوزه های فرش و خدمات فنی و مهندسی در سطح استانی فعالیت می کنند و دفاتر اصلی دو تشکل ملی در حوزه های انجیر و شیرین بیان نیز در استان فارس قرار دارد. این مساله به دلیل سهم بالای استان در تولید ملی انجیر و شیرین بیان است.

اینکه به رغم تاکید قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مبنی بر نقش اتاق بازرگانی، چرا تعداد تشکل های اقتصادی ثبت شده در سایر مراجع بیشتر از تشکل های اتاق است، پرسش بعدی ما از فروغان بود. وی اعلام کرد: ماده 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با هدف ساماندهی تشکل ها نوشته و تصویب شد. اما متاسفانه در 9 سال اخیر بخش های متعدد این قانون از جمله بند 5 با تاخیر در اجرا مواجه شدند. به ویژه در یکی، دو سال اخیر که اختیارات بخش خصوصی را کاهش دادند و به بهانه بازگشت ارز صادراتی و بهانه هایی از این دست، دولتمردان قصد دارند توپ مشکلات اقتصادی را به زمین بازرگانان بخش خصوصی بیندازند.از او پرسیدیم قانون نظام صنفی نیز اختیاراتی برای اتحادیه های صنفی  قائل شده است. چرا از این اختیارات به خوبی استفاده نمی شود. فروغان گفت: قانون اختیارات و وظایف نظارت بر خرده فروشی را به عهده اتاق اصناف و اتحادیه های زیرمجموعه آن گذاشته است. ولی متاسفانه بودجه لازم برای این کار تخصیص نمی یابد. در حالی که قانون تاکید دارد یک سوم جرایم مربوط به گران فروشی، کم فروشی و... باید برای ساماندهی سیستم نظارت غیردولتی در اختیار اتاق اصناف قرار گیرد. اما به جای اینکه اجازه دهند نظارت ها در چارچوب مسیر قانونی پیش برود، هر دستگاه دولتی برای خود سیستم نظارتی جداگانه ای طراحی می کند که تبعات خوبی به دنبال ندارد. مثلا سازمان صمت در استان ها تشکیلات نظارتی ایجاد کرده است. بهداشت و آموزش پزشکی، سازمان تعزیرات و...

هم بازرس های جدگانه ای دارند. همه اینها با سلیقه های متفاوت سراغ واحدهای صنفی می روند در حالی که تنظیم بازار و نظارت بر آن، باید با اتاق اصناف باشد.برخلاف فروغان گرانسایه، برخی معتقدند که ناکارآمدی تشکل ها به ویژه اتحادیه های صنفی در اجرای وظایف نظارتی، باعث تشتت سیستم نظارتی شده است. از او پرسیدیم که در پاسخ به این ادعاها چه توضیحی دارد. فروغان گفت: قبول دارم که برخی اتاق ها نیز در زمینه وظایف خود کم کاری کرده اند که باید اصلاح شود. اما راه حل این مشکلات، افزایش دخالت دولت در بازار نیست. اتاق هایی هستند که در زمینه فعالیت تشکل های تحت پوشش عملکرد شفافی ندارند. این طور نیست که در همه جا فعالیت تشکلی به معنای واقعی آن مدنظر باشد. نیمه پنهانی وجود دارد که مانع حرکت به سمت درست می شود. باید دخالت های سوگیرانه اتاق ها در فرآیند تشکل ها را کم کنیم و اجازه دهیم که تشکل های اقتصادی با اختیارات کافی و البته پاسخگویی متناسب با آن، به فعالیت های خود ادامه دهند و نقش اتاق، صرفا نظارت بر صحت انتخابات داخلی تشکل ها باشد و سیاست های کاری هر تشکل، توسط اعضای همان تشکل تصویب شود.