آرشیو یکشنبه ۲۶ امرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۳۲
زندگی: کسب و کار
۱۵

صادرات دستگاه اندازه گیری زاویه تماس سطح به چین و ترکیه

شرکت نانومهندسی سطح ژیکان دستگاه اندازه گیری زاویه تماس خود را به کشورهای چین و ترکیه صادر کرده است. این شرکت به دنبال مونتاژ این دستگاه در ترکیه و عرضه آن به بازارهای این کشور است.

سید فرشید چینی، مدیرعامل این شرکت می گوید: «علاوه بر صادرات این دستگاه به چین و ترکیه، رایزنی هایی نیز انجام شده که دستگاه اندازه گیری زاویه تماس شرکت نانومهندسی سطح ژیکان در ترکیه مونتاژ و به بازار این کشور عرضه شود.»

وی می افزاید: «استقبال از این دستگاه در داخل کشور قابل توجه بوده و در حال حاضر تقریبا سالی شش تا هفت دستگاه می فروشیم. تاکنون 11 دانشگاه داخل کشور از این دستگاه خریداری کرده اند و ما به 40 دانشگاه نیز خدمات ارائه کرده ایم. دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شیراز، دانشگاه بناب و دانشگاه تهران از جمله دانشگاه هایی هستند که این دستگاه را خریداری کرده اند.»

مدیرعامل این مجموعه می گوید: «یکی از مزیت های این دستگاه الگوریتم به کار رفته در نرم افزار آن است. این الگوریتم بسیار قدرتمند و کارا بوده و پیش از این جزئیات مربوط به فناوری آن در قالب مقاله ای در نشریات معتبر به چاپ رسیده است. مزیت دیگر این دستگاه، امکان اندازه گیری انرژی سطح جامد است. در حال حاضر تنها دو کشور دیگر در جهان (آمریکا و آلمان) دستگاهی برای تعیین انرژی سطح جامد تولید می کنند و ما سومین کشور هستیم. از مزیت های دیگر این دستگاه می توان به قیمت پایین آن اشاره کرد به طوری که این دستگاه کمتر از نصف قیمت نمونه های آمریکایی و آلمانی قیمت دارد».

به زاویه تشکیل شده بین خط مماس رسم شده از نقطه تماس سه فازی و خط تماس مایع و سطح، زاویه تماس گفته می شود. این زاویه معیاری از ترشوندگی سطح ارائه می دهد. برای اندازه گیری زاویه تماس، روش های زیادی وجود دارد که از جمله آنها می توان به روش های قطره بی پایه استاتیک و دینامیک اشاره کرد. با استفاده از دستگاه اندازه گیری زاویه تماس می توان ترشوندگی سطح را ارزیابی کرد و از کیفیت خواص سطح پوشش ها اطمینان حاصل کرد.