آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
صفحه اول
۱
گزارش خبری

در نشست مشترک روحانی، قالیباف و رئیسی صورت گرفت

تمرکز سران قوا بر مشکلات اقتصادی

حسین نیکپور (دبیر گروه سیاسی)

 

نخستین نشست مشترک سران سه قوه در سال 99، عصر دیروز به میزبانی حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد. به گزارش جام جم، روحانی در گزارش کوتاهی که پس از برگزاری این نشست ارائه کرد، با ابراز خرسندی از برگزاری اولین نشست سران قوا بعد از تشکیل مجلس یازدهم گفت: در این جلسه درباره مسائل مهم کشور که عمدتا اقتصادی بود، بحث کردیم.

وی درباره جزئیات مسائل اقتصادی مورد بررسی در جلسه دیروز گفت: یکی از مسائل، ارز و چگونگی بازگشت ارز صادرات غیرنفتی بود. همچنین درباره مسائل نقدینگی کشور و این که چه برنامه هایی باید برای هدایت نقدینگی، اجرایی و عملیاتی شوند، گفت وگو کردیم. سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است نیز از دیگر محورهای مورد بحث در جلسه بود و در مجموع، مباحث خوبی داشتیم و قرار شد بررسی این موضوعات ادامه یابد.

رئیس جمهور با بیان این که همواره همکاری سه قوه و هماهنگی آنها نقش مهمی در حل سریع تر مشکلات کشور داشته است، گفت: بی تردید مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در کنار دولت می توانند در بسیاری از مسائل، رافع مشکلات مردم باشند به ویژه این که در حال حاضر با شرایط خاصی مواجه هستیم و با توجه به تحریم حداکثری و نیز شرایط کرونا باید این مسائل را با هماهنگی یکدیگر سریع تر حل وفصل کنیم.

روحانی همچنین به تحولات اخیر در منطقه اشاره کرد و گفت: بخشی از جلسه ما به مسائل و مشکلات امروز منطقه و توطئه هایی که آمریکا و صهیونیسم طراحی کرده اند، اختصاص داشت و بررسی کردیم چگونه باید مسائل منطقه را دنبال کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ امنیت و ثبات منطقه، تعاملی را که در منطقه داریم دنبال و مشکلات را حل وفصل کنیم.

روحانی با اشاره به تداوم این جلسات گفت: مسائلی را که در این جلسه طرح کردیم در جلسات بعدی به ثمر می رسانیم و این هماهنگی ها و حل این مسائل، بی تردید در شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

قالیباف: مهم ترین دغدغه سران قوا حل مشکلات مردم است

رئیس مجلس هم در حاشیه این جلسه با ابراز امیدواری به این که بتوان در حوزه بازار ارز و به خصوص بورس و هدایت نقدینگی و سر و سامان دادن به بازار کالا حرکت های خوبی انجام داد، گفت: مهم ترین دغدغه همه ما حل مشکلات مردم در بخش های مختلف است.

محمدباقر قالیباف بیان کرد: در جلسه، هماهنگی و همدلی و همکاری خوبی در حوزه مسائل اقتصادی شکل گرفت؛ البته دولت محترم مسوولیت اجرایی این کار را دارد و بار سنگینی به دوش دولت و ریاست محترم جمهوری است و حتما ما هم تلاش می کنیم بتوانیم در این راه به دولت کمک کنیم که بتواند برای سر و سامان دادن به مسائل اقتصادی و کاهش مشکلات اقتصادی مردم گام بردارد. رئیس مجلس با بیان این که موضوع دیگری که مورد بحث قرار گرفت، موضوعات منطقه ای بود، تصریح کرد: واقعیت این است امروز آمریکا و رژیم صهیونیستی به صورت اجباری به دنبال عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه هستند و اینها حتما باعث ناامنی می شوند و حتما به دنبال شیطنت خواهند بود. این مسائل هم مورد بحث قرار گرفت.

رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

رئیس قوه قضاییه هم در حاشیه نشست سران قوا گفت: دشمن با ایجاد جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است و همکاری همه قوا و به خط شدن تمامی ظرفیت کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی بیان کرد: اگر ما موفقیتی در خصوص مقابله با ویروس کرونا داشتیم به این خاطر بود که همه ظرفیت کشور به خط شد و حضور و مشارکت مردم بسیار نقش آفرین بود. دشمن یاس را میان مردم دنبال می کند و ما باید با اقدامات مان در هر سه حوزه اجرایی، تقنینی، قضایی و نظارتی ایجاد امید را در مردم دنبال کنیم.

رئیس دستگاه قضا گفت: در این جلسه دغدغه مردم پیگیری شد که باید دغدغه همه ما باشد و این جلسات در جهت گره گشایی از مشکلات مردم ایران است.