آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
اقتصاد
۳

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در گفت و گو با جام جم: صادرات 50 درصدی تولیدات فولادی

با وجود شیوع ویروس همه گیر کرونا، صنعت فولاد نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر تحت تاثیر تبعات منفی شیوع این ویروس قرار گرفت. موضوعی که باعث شد کارخانه های تولیدکننده فولاد تمهیداتی برای مقابله با آن و کاهش تبعات اقتصادی شیوع این ویروس بیندیشند تا هم کارگران و کارمندان شان در معرض این ویروس خطرناک قرار نگیرند و هم میزان تولید و صادرات آن در صورت امکان کاهش نداشته باشد. کارخانه ذوب آهن به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان این صنعت به شمار می رود که محصولات زیادی را تولید و علاوه بر فروش در بازار داخلی بخش قابل توجهی از آن را به نقاط مختلف جهان صادر می کند.منصور یزدی زاده، مدیرعامل این شرکت در گفت وگو با جام جم با اشاره به این موضوع که بحث کرونا یک موضوع جهانشمول است و ما نیز مانند سایر کشورهای جهان از این وضعیت تاثیر پذیرفته ایم. اما مساله مهم این است که بتوانیم آن را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که این وضعیت روی کار و معیشت کارکنان مجموعه شرکت های ایرانی تاثیر بگذارد.یزدی زاده در ادامه صحبت خود درباره تاثیر کرونا روی صادرات محصولات فولادی کشور، افزود: کرونا در روزهای نخست، روی صادرات کشور تاثیرگذار بود، به گونه ای که کشورها مرزهای خود را برای صادرات و واردات بستند و کشورهایی مانند چین و اندونزی محدودیت هایی را در این راستا اعمال کرده بودند که روی بازار صادرات تاثیرگذار بود. اما این محدودیت ها زیاد به چشم نمی آمد چراکه در نهایت توانست میزان میانگین صادرات را از 90 تا صد هزار تن صرفا برای مدت کوتاهی به 40 هزار تن کاهش دهد که ما درپی جبران کاهش صادرات طی این مدت، هستیم.یزدی زاده، درباره فعالیت ذوب آهن در حوزه ریلی کشور اظهار کرد: ما به صورت عملیاتی بین 5000 تا 7000 تن تولید ریل آهن در داخل کشور داشتیم و در چهار محور مختلف در سراسر کشور، طرح هایی را در دست داریم که در چارچوب استانداردهای بین المللی است. وی درباره اعمال تحریم ها علیه ایران، افزود: شکوفا شدن دستاوردهای شرکت های داخلی در دوران تحریم و ورود دوباره شرکت های خارجی به داخل کشور پس از برداشته شدن تحریم ها، به دو عامل بستگی دارد: یکی چابکی شرکت ها که تا چه اندازه بتوانند از نظر تامین نیازهای مشتری به شکلی عمل کنند که در صورت برداشته شدن تحریم ها، شرکت های دیگر، محصولات شرکت ایرانی را به محصولات موسسه های خارجی ترجیح دهند. بحث دوم، به وزارت صمت مربوط است، یعنی دولت تا چه حد می خواهد از تولیدات داخلی حمایت کند که این بحث در حال حاضر در زمینه تولید ریل در حال انجام است.

یزدی زاده در رابطه با طرح های توسعه ای این شرکت در حوزه صادرات، گفت: آن گونه که طبق بودجه ما برنامه ریزی شده، ما قصد داریم 50 درصد تولیدات خودمان را صادر کنیم. سال گذشته، همین اتفاق افتاد. رویکردی که ما در حوزه صادرات داریم این است که محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر را به کشورهای دیگر صادر کنیم و در این میان محصولی مانند ریل، در حوزه صادرات بازدهی بهتری نسبت به شمش دارد. در حال حاضر، در شرایط تحریم هستیم و طبیعتا محدودیت هایی برای ما در صادرات محصولات نهایی ایجاد شده است، ولی در تلاش هستیم تا راه حل هایی برای آن پیدا کنیم.

وی در خاتمه اظهار کرد: در هفته های گذشته، خبر تحویل یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن به این کارخانه منتشر شد، اما این خبر به دلیل اصلاح قیمت ها چندان به چشم نیامد و تاثیر منفی روی بازار داشت. این در حالی است که ذوب آهن کوره بلند شماره یک خود را دوباره راه اندازی کرده و کوره شماره یک از دهم شهریور کار خود را آغاز کرده است.