آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
اقتصاد
۳

در جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی چه گذشت؟

نمایندگان قانع نشدند

محمدحسین علی اکبری

دیروز جلسه غیر علنی مجلس با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد. ظاهرا برخی نمایندگان درباره وضعیت اقتصادی کشور سوالاتی داشتند که در نهایت با برگزاری یک جلسه غیر علنی خاتمه داده شد. تقریبا همه نمایندگان در مورد وضعیت اقتصادی کشور سوالاتی را از همتی و دژپسند مطرح کردند که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد به آنها پاسخ دادند. آن طور که خبرنگار جام جم کسب اطلاع کرده است تعداد زیادی از نمایندگان از صحبت های دو عضو تیم اقتصادی دولت در مجلس قانع نشده اند و ادامه این جلسات طی این هفته برگزار خواهد شد. رویه جلسه دیروز به این صورت بود که پس از سخنان وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی پنج نفر از هر کمیسیون به نمایندگی از سایر اعضا به صحبت پرداخته و موضوعات را مطرح کردند.

در جلسه غیر علنی دیروز که با حضور حداکثری نمایندگان مجلس برگزار شد موضوعات اقتصادی از قبیل مباحث مربوط به ارز، سیاست های پولی، تورم، بورس و... که این روزها هیچ کدام وضعیت مطلوبی ندارند مورد بحث و بررسی نمایندگان قرار گرفت. نرخ ارز این روزها در مدار صعود قیمتی قرار دارد و حتی از مرز 26 هزار تومان نیز عبور کرده است. شاخص بورس که در ابتدای سال در 508 هزار واحد قرار داشت در تیرماه از مرز دو میلیون واحد عبور کرد، اما یکباره در مرداد وارد روند نزولی شد و بیش از 500 هزار واحد از شاخص کل ریزش کرد. بانک مرکزی هدفگذاری تورم 22 درصدی را برای امسال پیش بینی کرده، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند تورم در خوشبینانه ترین حالت با فاکتورهای اقتصادی موجود مانند سال قبل بر پایه 35 درصد قرار خواهد داشت. از سوی دیگر نقدینگی کشور از مرز 2800 هزار میلیارد تومان عبور کرده که اقتصاددانان معتقدند اگر این حجم نقدینگی به سمت تولید هدایت نشود قطعا مشکلات بزرگی برای کشور به وجود خواهد آمد.

بررسی مهم ترین مشکلات کشور

علی بابایی کارنامی، نماینده مجلس درباره جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی به خبرنگار جام جم گفت: مهم ترین مسائلی که دیروز در مجلس مطرح شد مربوط به سیاست های پولی، تورم، ارز و بورس بود، اما توضیحات مسوولان دولتی نمایندگان مجلس را قانع نکرد.

وی افزود: امروز قرار است دکتر قالیباف، رئیس مجلس به همراه روسای کمیسیون های تخصصی مجلس با وزیر اقتصاد جلسه دیگری داشته باشند تا به یک نتیجه کارشناسی در مورد مباحثی که دیروز مطرح شد برسند.

بابایی با بیان این که رئیس کل بانک مرکزی تمایل چندانی برای پاسخگویی به نمایندگان نداشت تصریح کرد: نمایندگان مباحث تخصصی اقتصادی را مطرح کردند که آقای همتی تمایل چندانی به پاسخگویی در این زمینه نداشت و مواردی را مطرح می کرد تا از بحث اصلی خارج شود. حتی در برخی موارد رئیس مجلس هم قانع نشد و با توجه به حساسیت موضوع قرار شد از این پس آقای قالیباف پیگیر این موضوعات باشد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این که یکی از موارد مطرح شده در جلسه دیروز مربوط به گرانی های ناشی از افزایش نرخ ارز بود گفت: افزایش قیمت کالاها ناشی از نوسانات نرخ ارز یکی از مواردی بود که دیروز توسط نمایندگان مطرح شد. همچنین گزارش هایی توسط برخی از نمایندگان قرائت شد که نشان می داد چند نرخی بودن ارز فسادهایی ایجاد کرده است، اما دولت تبعات این موضوع را نمی پذیرد.

وی ادامه داد: این گزارش قرائت شد که در آن آمده 25میلیارد دلار  ارز 4200 تومانی به 250نفر داده شده که وارداتی برای آن ثبت نشده و مشخص نیست که این دلارها در کجا هزینه شده است. حتی زمانی که نمایندگان کمیسیون کشاورزی وارد بحث با آقای همتی شدند با این که نسبت به واردات کالاهای اساسی و استراتژیک و مواد اولیه کشاورزی تاکید داشتند، اما رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه خطاب به نمایندگان گفت این موضوع ارتباطی با بانک مرکزی نداشته و وزیر جهاد کشاورزی باید این موضوع را پیگیری کند. ضمن این که تخصیص ارز در نهایت انجام خواهد شد. این در حالی است که چهارشنبه هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی با حضور در مجلس اعلام کرد بانک مرکزی در تخصیص ها کوتاهی می کند و پیگیری های زیاد ما برای دریافت ارز بی نتیجه مانده است.

بابایی توضیح داد: وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این جلسه درباره بازار سرمایه توضیحاتی ارائه داد که در این راستا قانون جدید مجلس در مورد حق تقدم صاحبان سهام به تصویب رسیده و شرکت های دولتی هم می توانند از آن بهره مند شوند. در این صورت به دلیل صفر بودن نرخ مالیات، پول جدید و پر قدرتی در اختیار شرکت ها قرار می گیرد و می تواند در راستای اهداف شرکت هدفگذاری شود.

به گفته وی، اکنون شرکت های شستا، چند شرکت بنیاد مستضعفان، تعدادی از شرکت های بخش خصوصی، شرکت های وزارت راه و شهرسازی برای مشارکت و عضویت در سیستم بورس در صف قرار دارند که همه اینها قرار است از طریق بورس اقدام به تامین مالی و اجرای پروژه کنند. ظاهرا تا دو هفته آینده این موارد نهایی خواهند شد و در پاییز می توانند فعالیت خود را آغاز کنند که می تواند کمکی به بازار سرمایه کند.

این نماینده مجلس گفت: دغدغه های امروز مردم هم توسط دکتر قالیباف مطرح شد که مهم ترین آنها تورم، رکود تورمی، بیکاری، فسادهای اقتصادی، بی برنامگی دولت و ناامیدی در جامعه بود.

پاسخ دولت نمایندگان را قانع نکرد

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره جزئیات جلسه روز گذشته وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان مجلس به خبرنگار جام جم گفت: دیروز وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در مورد وضعیت و نابسامانی های اقتصادی که در کشور وجود دارد، سخن گفتند. اما راهکارهای این دو عضو تیم اقتصادی دولت مورد توجه نمایندگان قرار نگرفت به طوری که آقای قالیباف به موضوع بازار سرمایه پرداخت و به لیدرهای بورس اشاره کرد و گفت: این عملکرد ناصحیح باعث می شود تا این افراد تنها منافع خودشان را در یک بازار ببینند و به منافع خرده سهامداران توجهی نکنند. از سوی دیگر آقای شمس الدین حسینی، وزیر سابق اقتصاد و رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید و اصل 44 صراحتا بیان کرد آقای همتی به عنوان سیاست گذار بخش پولی و ارزی کشور، در این جلسه فقط به بیان مشکلات پرداخته و راهکاری در این زمینه ارائه نکرد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان افزود: مجلس دیروز به این دو عضو کابینه دولت هم اعلام کرد که از زحمات انجام شده تشکر می کند، اما اقدامات انجام شده کافی نبوده و مردم با مشکلات زیادی روبه رو هستند. متاسفانه مباحثی مطرح شد که مشکلات به تحریم ها گره خورده اما حقیقت اینجاست که سوء مدیریت در داخل کشور باعث بروز چنین مشکلاتی شده است.وی به موضوع ارز و بورس پرداخت و ادامه داد: در مورد وضعیت ارز و بورس که این روزها حال خوشی ندارد هم دیروز بحث شد و کمیسیون های تخصصی راهکارهایی برای حل مشکل داشتند که قرار شد این پیشنهادها با حضور روسای کمیسیون ها و در جلسه ای که به همراه رئیس مجلس با اعضای دولت خواهند داشت، مطرح شود.

طغیانی به صحبت های وزیر اقتصاد اشاره کرد و گفت: پنجشنبه هفته گذشته وزیر اقتصاد در شورای عالی بورس حضور داشت و مصوبات همان جلسه یعنی اقداماتی برای بهبود وضعیت بازار سرمایه را در مجلس بازگو کرد. اما کمیسیون های تخصصی در این زمینه پیشنهادهایی را مطرح کردند که نشان می داد راهکارهای زیادی برای برداشت نکردن از منابع صندوق توسعه ملی جهت ایجاد ثبات در بازار سرمایه وجود دارد. اکنون دولت قصد دارد با یک درصد از منابع ورودی سال های 94 تا 98 بازار سرمایه را بهبود ببخشد. اما این موضوع با نظر مجلس در تضاد است و معتقد هستیم این کار آثار تورمی برجای می گذارد.

وی تاکید کرد: بازار بورس بدون برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، قابل اداره است و می توان با اتخاذ سیاست هایی درست دوباره اعتماد را به این بازار برگرداند. البته مجلس در این زمینه راهکارهایی ارائه کرد که مورد توجه وزیر اقتصاد قرار گرفت و قطعا در جلساتی که روسای کمیسیون های تخصصی اقتصاد مجلس با رئیس مجلس و وزرا و تیم اقتصادی دولت دارند، مطرح خواهد شد.