آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اخبار کشور
۳

فرمانده نیروی دریایی ارتش: پهپادهای پیشرفته ای در آینده نزدیک وارد سازمان رزم نیروهای مسلح می شود

امیر خانزادی در گفت وگوی تلویزیونی اظهار داشت: پهپادهایی با قابلیت های بسیار پیشرفته در آینده نزدیک به نیروهای مسلح وارد می شود.

دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه برد موشک زیرسطح به سطح جاسک 2 و اژدر بومی والفجر دو برابر شده است، از ورود پهپادهای جدید با سرعت بیشتر و قابلیت حمل طیف گسترده ای از تسلیحات به سازمان رزم نیروهای مسلح خبر داد.

امیر خانزادی با اشاره به پیشرفت های وزارت دفاع گفت: امروز پهپادها و تجهیزات بسیار خوبی در حال تولید است؛ البته امکان مطرح کردن آنها نیست اما به مردم این نوید را می دهیم که پهپادهایی با قابلیت های بسیار پیشرفته در آینده نزدیک به نیروهای مسلح وارد می شود.

وی درخصوص رزمایش ذوالفقار 99 با بیان اینکه پیام این رزمایش «اقتدار، قدرت، صلح و امنیت است» گفت: دریا یک عرصه پیوسته است و دشمنانی که اهداف ایران را تهدید می کنند، کشورهایی هستند که در اقیانوس ها گسترش پیدا کرده اند و با قلدری وارد آب های جهان شده اند اما تنها آبی که مستثنا از این است، موضوع آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است که آنها جرات نمی کنند به آنها نزدیک شوند.

امیر خانزادی گفت: ما دریا را به عنوان یک فضای پیوسته در نظر می گیریم و آماده پاسخ به هر تهدیدی هستیم؛ البته در همه صحنه ها احترام کاملی به تمامیت ارضی کشور همسایه و دوست می گذاریم.

وی با اشاره به یکی از سناریوهای رزمایش ذوالفقار 99 ارتش گفت: در این رزمایش عملیات ورود به ساحل را تمرین کردیم و آن به این معنا بود که اگر سرزمینی محلی برای توطئه دشمنان علیه کشورمان شود، این قابلیت را داریم که توطئه ها را خنثی کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همکاری سپاه و ارتش را بسیار نزدیک دانست و گفت: فرماندهان سپاه همه دوستان و همکاران ما هستند و ما یک ید واحده هستیم که از همین جا به آنها سلام و درود دارم.

محیط رزمایش صحنه واقعی نبرد بود

همچنین، امیر عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش در این برنامه تلویزیونی، درخصوص ویژگی های رزمایش ذوالفقار 99 اظهار کرد: این رزمایش مشترک انجام شد و رزمایش مشترک سطوح مختلفی دارد. چنین رزمایشی پیچیدگی هایی دارد و هماهنگی بسیار بالایی را می طلبد و در بعد فرماندهی و کنترل، خیلی باید پیچیده عمل کرد. همه یگان ها با ویژگی های آموزشی و فرهنگی، نیروهای خود را تحت آموزش قرار می دهند و در یک منطقه نیروها با هم ارتباط داشته و باید هماهنگ شده و رزمایش مشترک را برگزار کنند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش اظهار کرد: یکی از ویژگی های این رزمایش مشارکت همه نیروهای ارتش و قرارگاه پدافند هوایی بود. این رزمایش تقریبا نزدیک به صد در صد به اهداف خود دست پیدا کرد.

وی تصریح کرد: حین برگزاری رزمایش هواپیمای P-8 و پهپادهای MQ-9 و RQ-4 بیگانگان را دیدیم؛ بلافاصله توجه پدافند ما جلب شد و هشدار لازم را دادیم و وقتی به هشدار توجه نکردند، رهگیری انجام شد و وقتی رهگیری انجام شد و آنها متوجه شدند کار جدی است، منطقه را ترک کردند و رزمایش با موفقیت پی گرفته شد و محیط رزمایش را به یک صحنه واقعی نبرد تبدیل کرد. بعد از آن ما فعالیتی را در آن فضا مشاهده نکردیم.