آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
ایران زمین
۱۱

ایران در ایران

استاندار ایلام: طرح پلاک گذاری برای کنترل قاچاق دام باید اجرایی شود

ایلام - استاندار ایلام با تاکید بر اجرای طرح پلاک گذاری دام ها به منظور مبارزه با قاچاق، گفت: با این اقدام خروج غیرمجاز دام از این استان کنترل خواهد شد.

 قاسم سلیمانی دشتکی در نشست ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز استان با موضوع قاچاق دام اظهار داشت: تاکنون تنها حدود سه درصد از دام های استان پلاک کوبی شده اند و باید با برنامه ریزی و زمان بندی دقیق نسبت به پلاک کوبی مابقی دام های استان با سرعت عمل مناسب اقدام لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر تسریع در پلاک کوبی دام ها در راستای جلوگیری از قاچاق افزود: دستگاه های مرتبط با دامداران و عشایر، خدمات خود را منوط به پلاک کوبی دام ها ارائه کنند.

استاندار ایلام با اشاره به مزیت های طرح پلاک کوبی دام های استان یادآور شد: با اجرای این طرح خروج غیرمجاز دام در استان کنترل خواهد شد.

بیش از سه هزار هکتار از اراضی کردستان طعمه حریق شد

سنندج - مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست کردستان از آتش سوزی در سه هزار و 24 هکتار از مراتع، جنگل ها و مناطق حفاظت شده این استان در سال جاری خبر دادند.

 سعدی نقشبندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان در جلسه مدیریت بحران استان کردستان گفت: آتش سوزی ها در مراتع و جنگل های این استان امسال از 9 خرداد آغاز شد و تاکنون نیز 237 فقره حریق در این مناطق روی داده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته از هشت درصد رشد برخوردار است.

وی اضافه کرد: اما آتش سوزی های امسال از نظر مساحت به نسبت مدت مشابه سال گذشته از 103 درصد کاهش برخوردار است که نشان از آمادگی و سرعت عمل عوامل این اداره کل در حضور بموقع در محل حادثه و اطفای حریق دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز گفت: امسال در مناطق حفاظت شده استان تاکنون 19 مورد آتش سوزی روی داده است.

فریبا رضایی افزود: در نتیجه این حوادث یک هزار و 877 هکتار از مناطق حفاظت شده استان شامل بدر و پرشان، کوسالان، بیجار، زیستگاه پرندگان بیجار و شاهو طعمه حریق شده که به نسبت سال گذشته از کاهش چشمگیری برخوردار بوده است.وی یادآور شد: در مدت مشابه سال گذشته بر اثر وقوع 26 فقره آتش سوزی در این مناطق 2 هزار و 112 هکتار از اراضی طعمه حریق شد.

دسترسی 100 درصد جمعیت آذربایجان شرقی به آب شرب

تبریز - رشد 50 درصد جمعیت زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب استان، حفر 44 چاه تازه، افزایش 115 هزار مترمکعبی حجم مخازن آب و افزوده شدن 12 شهر جدید به شبکه فاضلاب از جمله دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در هفت سال اخیر بوده است.

به گزارش ایرنا، دولت تدبیر و امید در این مدت همچنین 297 طرح جدید آب با اعتبار یکهزار و 44 میلیارد ریال را در آذربایجان شرقی اجرا کرده که نتیجه آن ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات رسانی به مردم در این حوزه حیاتی بوده است.

اجرای 99 مورد طرح جدید فاضلاب با سه هزار و 358 میلیارد ریال اعتبار از دیگر دستاوردهای دولت در آذربایجان شرقی در فاصله سال های 1392 تا 1398 بوده است که در نتیجه آن جمعیت زیر پوشش شبکه فاضلاب استان از 56 به 68 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت: جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب استان از 2 میلیون و 653 و 661 نفر در سال 1392 به 3 میلیون و 51 هزار و 846 نفر در سال 1398 افزایش یافته است؛ در این مدت، درصد جمعیت تحت پوشش آب استان از 99.9 به 100 درصد افزایش یافته است.

علیرضا ایمانلو افزود: تعداد شهرهای تحت پوشش شبکه آب شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی از 57 شهر در ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید به 62 شهر در سال گذشته افزایش یافته، ضمن اینکه در این مدت تعداد کل چاه های در مدار از 321 به 365 حلقه چاه رسیده است. وی ادامه داد: حجم مخازن در مدار بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی نیز از 855 هزار متر مکعب در سال 1392 به 970 هزار مترمکعب در سال گذشته افزایش یافته است؛ در این مدت همچنین تعداد تصفیه خانه های آب آذربایجان شرقی از هفت به هشت دستگاه افزایش یافته است.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تشریح کرد: طول شبکه توزیع آب آذربایجان شرقی در سال 1392 شمسی 8636 کیلومتر بود که این رقم در سال 1398 شمسی به 9494 کیلومتر افزایش یافت.

وی اضافه کرد: جمعیت تحت پوشش فاضلاب در آذربایجان شرقی نیز در طول فعالیت دولت تدبیر و امید از یک میلیون و 612 هزار و 239 نفر به 2 میلیون و 399 هزار و 753 نفر افزایش یافته است، ضمن اینکه در فاصله سال های 1392 تا 1398 شمسی درصد جمعیت تحت پوشش فاضلاب استان از 56 به 68 درصد رشد پیدا کرده است.

آغاز پرورش پاییزه کرم ابریشم در کشور

رشت - برای پرورش پاییزه کرم ابریشم، 276 جعبه تخم نوغان در کشور توزیع شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: این میزان تخم نوغان در 7 استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و شمالی، تهران و اصفهان توزیع شده است.

عدیل سروی پیش بینی کرد نوغانداران از این میزان تخم نوغان؛ 9 تن پیله تر ابریشم به ارزش 900 میلیون تومان برداشت کنند.

وی با اشاره به اینکه تولید پاییزه تخم نوغان با هدف حمایت بیشتر از کشاورزان انجام شده است، افزود: در گیلان هم برای دومین سال پیاپی 60 جعبه تخم نوغان بین نوغانداران توزیع شده است.