آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
ایران زندگی
۵

رئیس جمهوری در مراسم آیین بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی : هیچ فضایی نقاد تر از فضای دانشجویی نیست

طبق  سنت هر ساله،آیین بازگشایی دانشگاه ها با حضور  رئیس جمهوری  برای اولین بار به صورت مجازی برگزار شد .حسن روحانی دیروز در آیین آغاز سال تحصیلی 1400-1399 دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری بر نقادی فضای دانشگاهی تاکید کرد و گفت: دانشگاه همواره فضای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع دارد، شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد و این نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت های جامعه و با انصاف توام باشد بهترین هدیه برای جامعه و مسئولین ماست.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی   گفت: اعتماد مردم بر مبنای کارکرد نظام و دولت است و اگر مردم ببینند که مسئولان و دست اندرکاران کار و تلاش مضاعف می کنند اعتمادشان مضاعف می شود. رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان گفت: هیچ چیزی جای آموزش حضوری را در دانشگاه ها نمی گیرد اما در عین حال با توجه به شرایط کنونی که کرونا بر جامعه تحمیل کرده است، آموزش مجازی می تواند در بخش بزرگی از فعالیت های علمی و تحقیقاتی جایگزین آموزش حضوری شود.روحانی با بیان اینکه کسب علم و دانش و فعالیت های تحقیقی و علمی از نیازهای ضروری جامعه است، اظهار داشت: دانش آموختن در شرایط فعلی با گذشته متفاوت است و باید در چارچوب مقررات بهداشتی، روند علم آموزی نیز تداوم یابد.رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا برای همه ما لازم الاجرا است، گفت: از روز نخست کرونا خودم را موظف می دیدم که پروتکل های بهداشتی را در مجامع، سفر و برنامه ها و فعالیت هایم رعایت کنم.دکتر روحانی دانشگاه ها را مرکز تربیت کننده مدیران آینده کشور، طرح نظریه های جدید در علوم مختلف و رهنمون کردن به سوی چگونه زندگی کردن دانست و افزود: دانشگاه همچنین فضای نقادی نسبت به حکومت، حاکمان، دولت و جوامع است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نیست و وقتی این نقادی با در نظر گرفتن انصاف و شرایط جامعه توآم باشد، بهترین هدیه برای جامعه و مسئولان کشور است.دکتر روحانی با اشاره به تحمیل تحریم های شدید به کشور از سوی دشمنان و همچنین شیوع بیماری کرونا و اثرات اینها بر اقتصاد و زندگی مردم گفت: در این سال ها نگذاشتیم دشمنان به هدف های اصلی خود که شکستن ابهت نظام، درمانده کردن مردم، تسلیم کشور و نظام در برابر خواست ناحق آنها بود، دست یابند. رئیس جمهوری افزود: همچنین این یک واقعیت مهم است که درآمدهای نفتی کشور که در سال 1390 بیش از 120 میلیارد دلار بود در سال گذشته به اندکی بیش از 20 میلیارد دلار کاهش یافته و این نشان می دهد که با چه مشکلاتی جامعه ما روبه رو است. روحانی در عین حال تاکید کرد که باید روی پای خود بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی های داخلی استفاده کنیم و چشم مان به بیرون نباشد، اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان، زندگی سخت و گاهی در مواردی ناممکن است. وی گفت: باید روی پای خود بایستیم و شرایط تعاملی با جهان را فراهم کنیم چرا که دشمن می خواهد رابطه ما با جهان را با اخلال مواجه کند.

می توانیم بدون دراز کردن دست نیاز به سوی دیگران روی پای خود بایستیم

رئیس جمهوری همچنین با قدردانی از فداکاری و تلاش های انجام شده از سوی کادر بهداشت و درمان کشور که از ابتدای شیوع ویروس کرونا به میدان آمده و برای حفظ سلامت و جان مردم از هیچ کوششی دریغ نکرده اند، گفت: امروز به لطف تلاش های انجام شده در حوزه بهداشت و درمان می توانیم بدون دراز کردن دست نیاز به سوی دیگران روی پای خود بایستیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: در زمینه تولید تجهیزات پزشکی و داروی مورد نیاز، شرکت های تولید دارو و تجهیزات بار سنگینی بر دوش داشتند و با اقدامات خوب انجام شده از سوی این شرکت ها و همچنین شرکت های دانش بنیان، امروز 95 درصد نیاز دارویی جامعه در داخل کشور تامین می شود.

روحانی افزود: با وجود تمامی این مشکلات، همه نیازهای کشور به کالاهای اساسی را در شش ماهه نخست امسال به میزان سال گذشته تامین کرده ایم و به رغم رشد منفی 3.5 درصدی سه ماهه نخست امسال به دلیل شیوع کرونا و قطع صادرات و واردات، شاهد رشد مثبت در تیرماه و مردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: دشمن به رغم مشکلاتی که برای ما در بخش اقتصادی ایجاد کرده اما در رسیدن به هدف استراتژیک خود و تمامی هدف های سیاسی و حقوقی نه تنها ناموفق بوده بلکه دچار شکست های کم نظیر نیز شده است. وی تاکید کرد: دشمنان مردم ایران که برای تحقق اهداف خود در مقاطعی شورای امنیت را حیاط خلوت خود می دانستند در طول ماه های اخیر حداقل سه شکست تاریخی را متحمل شده و نتوانستند بیشتر از 2 رای در میان 15 عضو این شورا به دست آورند.روحانی موضوعات مهمی همچون طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و تلاش برای فعال کردن مکانیسم ماشه از سوی امریکا بر مبنای قطعنامه 2231 سازمان ملل را از جمله مواردی عنوان کرد که امریکایی ها در به نتیجه رساندن آن در شورای امنیت با شکست تاریخی مواجه شدند.

نقش دانشگاه ها در امید آفرینی و ایجاداعتماد در مردم

رئیس جمهوری همچنین به موفقیت های حقوقی ایران در دادگاه بین المللی لاهه در مقابل امریکا اشاره کرد و افزود: موفقیت های سیاسی و حقوقی به دست آمده برای ایران در مقابل امریکا در تاریخ کشور بی نظیر بوده است. روحانی در بخش دیگری از سخنان به موفقیت های علمی دانشگاه های کشور در عرصه جهانی اشاره کرد و با ارزشمند خواندن این موفقیت ها، گفت: اگر 7 سال قبل یک دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه های برتر جهان قرار داشت، امروز 40 دانشگاه ما در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار دارد و در نوآوری علمی جایگاه ما از 120 به 65 ارتقا یافته که نشان می دهد حرکت خوبی در نوآوری طی 7 سال گذشته انجام شده است.رئیس جمهوری با اشاره به افزایش یکصد برابری تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور و افزایش 600برابری درآمد این شرکت ها طی 7 سال گذشته، گفت: امروز دانشگاه های ما خودکفا شده اند و اگر همکاری دانشگاه با بخش تولید، شرکت های دانش بنیان و کارخانه های نوآوری بیشتر شود می توانند بزودی از بودجه دولتی بی نیاز شوند.روحانی در عین حال تاکید کرد که تامین نیازهای ضروری دانشگاه ها از اولویت های اصلی دولت است. وی همچنین با بیان اینکه امروز روز تاب آوری مضاعف ملت ایران در برابر تحریم بی سابقه و توطئه های دشمنان و تاب آوری در برابر ویروس خطرناک کرونا است، گفت: این تاب آوری مضاعف در سایه اعتماد و امید امکانپذیر است.رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت امید آفرینی و ایجاد اعتماد در میان مردم و اهمیت نقش دانشگاه در این زمینه، اظهار داشت: اگر ملتی به خودش اعتماد نداشته باشد و احساس کند در برابر فشار بیرونی دشمنان شکسته می شود، آن ملت در تحقق اهداف ملی خود موفق نخواهد شد و اگر بنا باشد به آینده امید نداشته باشیم، نمی توانیم در برابر مشکلات مقاومت کنیم. دکتر روحانی تصریح کرد: به رغم شرایط سخت تحصیلی امسال دانشگاهیان می توانند با دادن امید و نشاط به جامعه شرایطی ایجاد کنند که مردم با اضطراب کمتر و حتی بدون اضطراب و با امید به آینده، مسیر خود را در توسعه و پیشرفت کشور و مقابله با مشکلات ادامه دهند.