آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اقتصادی
۴

رئیس اتحادیه طلا و جواهر: حباب سکه از 960 هزار تومان عبور کرد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به افزایش محسوس قیمت طلا و سکه گفت: حباب سکه باتوجه به افزایش تقاضا در بازار به بیش از 960 هزار تومان رسیده است.

ابراهیم محمدولی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز گذشته اظهار داشت: قیمت ها در بازار طلا و سکه همچنان با نوسان صعودی همراه بوده و نسبت به روز قبل (شنبه) نیز افزایش یافته است. علت اصلی افزایش قیمت طلا و سکه در بازار افزایش قیمت ارز و افزایش تقاضا برای خرید طلای آب شده و سکه است. وی افزود: نوسانات ارزی بازار طلا و سکه را نیز متشنج کرده و همین امر هم باعث افزایش تقاضا برای خرید طلای آب شده و سکه شده است. حباب سکه باتوجه به افزایش تقاضا در بازار به بیش از 960 هزار تومان رسیده است.

وضعیت موجود در بازار به ضرر صنعت طلاست

رئیس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: قیمت ها باید ثبات داشته باشد تا داد و ستدها نیز رونق گیرد ولی الان اصلا وضعیت بازار قابل پیش بینی نیست. تازمانی که بازار ارز آرام نگیرد وضعیت بازار طلا و سکه نیز مشابه الان و صعودی خواهد بود ولی اگر بازار ارز آرامش داشته باشد از نوسانات قیمتی هر دو بازار کاسته می شود.

محمدولی با تاکید براینکه نوسانات طلای جهانی، قیمت ارز در بازار آزاد و تقاضا برای خرید مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت در بازار است، گفت: البته به تازگی فعالیت اتاق های معاملاتی در فضای مجازی نیز در نوسانات بازار دخیل هستند البته ما نامه نگاری ها را برای ممنوعیت فعالیت این اتاق ها انجام داده و منتظر اقدام دستگاه های مسئول هستیم. گفتنی است، از روز پنجشنبه هفته قبل که قیمت سکه کانال 11 میلیون را پشت سر گذاشت و وارد کانال 12 میلیون تومان شد؛ تاکنون (یعنی یکشنبه) حدود 700 هزار تومان به قیمت سکه افزوده شده که رقم بالایی به شمار می آید. روز گذشته هم در همین صفحه خبری منتشر کردیم مبنی بر اینکه حباب سکه به حدود 750 هزار تومان رسیده، بنابراین طی یک روز گذشته حدود 200 هزار تومان به حباب سکه افزوده شده است.

روز گذشته در بازار داخلی قیمت طلای 18 عیار هر گرم یک میلیون و 197 هزار تومان، قیمت دلار 26 هزار و 450 تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 12میلیون و 679 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 11 میلیون و 700 هزار تومان است. همچنین، قیمت نیم سکه بهار آزادی شش میلیون و 450 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی سه میلیون و 650 هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و 950 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می رسد.