آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
شهرستان ها
۷

آغاز کوچ پائیزه عشایر استان تهران

عشایر استان تهران در آستانه شروع فصل سرما و پس از 100 روز حضور در مراتع و مناطق کوهستانی، کوچ پاییزه خود را به سمت مناطق جنوبی استان شروع کردند.

مدیر امور عشایر استان تهران گفت: کوچ پائیزه عشایر به صورت مکانیزه و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

«هاتف ممیزی» افزود: با همکاری استانداری، فرمانداران و شبکه بهداشت درمان مقرر شد در این کوچ دام های عشایر همچون سابق به صورت پیاده جابه جا شود اما جامعه عشایری به صورت مکانیزه در حال کوچ هستند.

وی با اشاره به اینکه این کوچ حدود یک ماه به طول می انجامد، ادامه داد: یکهزار و 800 خانوار عشایری استان تهران به همراه 600 خانوار عشایر مهمان از استان های سمنان، قم و مرکزی اکنون به مناطق میان بند و قشلاقی جنوب استان در حال عزیمت هستند.

وی با اشاره به آخرین خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان تهران نیز گفت: در سال جاری به عشایر کوچنده در مناطق ییلاقی خدماتی نظیر آبرسانی سیار، توزیع سیلندر گاز، آرد و مرمت ایل راه های عشایری ارائه و هماهنگی های لازم نیز در بخش های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست و فرمانداری ها انجام شد.

مدیر امور عشایر استان تهران تاکید کرد: همچنین در سال جاری استقرار سامانه های استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی و حمام های خورشیدی نیز در مناطق ییلاقی اجرا شد.

وی مرمت و بازسازی منابع تامین آب آشامیدنی عشایر در مناطق ییلاقی، واکسیناسیون دام عشایر، فعال سازی شبکه تلفن همراه و راه اندازی فروشگاه سیار این قشر را از دیگر خدماتی عنوان کرد که با حمایت استانداری تهران در مناطق ییلاقی استان انجام شد.

مدیر امور عشایری استان تهران با بیان اینکه بازگشت عشایر از مناطق ییلاقی مستلزم عبور دام عشایر از مناطق میان بند (مسیر بین ییلاق و قشلاق) است، افزود: به دلیل توسعه فضاهای شهری، صنعتی و کشاورزی برخی از معابر عشایر مسدود شده است.

وی تاکید کرد: هرگونه ایجاد مانع در مسیر کوچ عشایر با قانون مغایر است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

عشایر استان تهران همراه عشایر استان های قم، مرکزی و سمنان حدود 100 روز از سال را در مناطق سردسیر شهرستان های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند در شمال این استان مشغول زندگی و تولید محصولات لبنی و دامی بودند.

حدود سه هزار خانوار عشایری در استان تهران زندگی می کنند که هر سال در این فصل به مناطق قشلاقی استان از جمله شهرستان های ورامین، پاکدشت، ری، ملارد و شهریار رهسپار می شوند.