آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
شهرستان ها
۷

خبر

ساخت گیت ضد عفونی علیه بیماری کرونا در قائم شهر

قائم شهر- خبرنگار کیهان: هنرجویان هنرستان مرحوم رنجبر قائم شهر در مقابله با بیماری کرونا اقدام به ساخت دستگاه تمام الکترونیک ضد عفونی کردند.

قاسم عیسی زاده استادکار و مسئول واحد مکاترونیک این هنرستان درباره این دستگاه که در آیین بازگشایی مدارس در قائم شهر رونمایی شد گفت: تمام تجهیزات این دستگاه بومی و قابل دسترس هنرآموزان می باشد. او افزود: این دستگاه ضد عفونی که در طول چهار روز تولید شد در شرایط فعلی با امکانات و نیروهای بیشتر هر چهار ساعت یک گیت ضد عفونی الکترونیک با قیمت 750 تا 850 هزار تومان تولید می کند. وی افزود: با اتمام کارهای طراحی به زودی ساخت دستگاه تونل مه پاش در این مجموعه آغاز خواهد شد. 

74 نفر از کارکنان نیروی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد به کرونا مبتلا شدند

فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 74 نفر از کارکنان نیروی انتظامی این استان به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد 62 نفر کادر و 12 وظیفه بودند.

سرتیپ انصاری اظهار داشت: سه نفر از این نیروها در استان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

وی افزود: 52 نفر دیگر از این بیماران بهبود پیدا کردند و 18 نفر هم در قرنطینه خانگی به سر می برند.

فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به فوت شدن پلیس راهور شهرستان کهگیلویه، تصریح کرد: امکانات لازم در شهرستان کهگیلویه وجود ندارد و این شهرستان وضعیت مطلوبی ندارد.

سردار انصاری ابراز داشت: هم اینک 35 درصد مبتلایان کرونا در استان مربوط به بویراحمد، 31 درصد کهگیلویه، 13 درصد دنا و مابقی مربوط به دیگر شهرستان هاست که آمار کهگیلویه نسبت به جمعیت آن قابل تامل است. 

اهدای 160 سری جهیزیه به مددجویان کمیته امداد

اهواز- خبرنگار کیهان: معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان خوزستان گفت: 160 سری جهیزیه با همکاری مجمع فرهنگ ایثار و آثار دفاع مقدس و موسسه خیریه خدام الرضا(ع) به مددجویان در شرف ازدواج تحت حمایت کمیته امداد مناطق محروم خوزستان اهدا شد.

محمدرضا علیپور با بیان اینکه برای تهیه این تعداد جهیزیه، اعتباری بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان هزینه شده است افزود: این جهیزیه ها با همکاری مجمع فرهنگ ایثار و آثار دفاع مقدس خوزستان و موسسه خیریه خدام الرضا(ع) و همچنین اعتبارات کمیته امداد تامین شده است.

علیپور افزود: دیگر نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد خوزستان طی روزهای آتی در قالب مرحله دوم رزمایش همدلی، مواسات و کمک مومنانه به نیازمندان به خانه بخت می روند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان خوزستان افزود: خیران و نیکوکاران به منظور تامین جهیزیه نوعروسان و هدیه ازدواج زوج های جوان می توانند کمک های نقدی و غیرنقدی خود را به مراکز کمیته امداد تحویل دهند. 

تجهیز و نوسازی 960 هکتار از شالیزارهای مازندران

ساری - خبرنگار کیهان: با اعتباری بالغ بر 250 میلیارد ریال برای تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان هزینه شد.

فرهادی مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با هدف عبور از کشت سنتی به کشت نوین، بهره برداری بهینه از زمین های کشاورزی، امکان انجام کشت دوباره و نیز توسعه مکانیزاسیون، امسال حدود 965 هکتار از شالیزارهای مازندران در 17 قطعه جداگانه با بیش از 250 میلیارد ریال هزینه، تجهیز و نوسازی شد.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: پارسال حدود 43 قطعه آببندان به مساحت هزار و 12 هکتار با اعتبار بیش از 390 میلیارد ریال، مرمت و بهسازی شده و یا در دست اجرا قرار دارد که با پایان یافتن و بهره بردرای آنها، امکان ذخیره سازی آب کشاورزی، استفاده از هرزآب ها و زهکش های زمستانه برای کشاورزان فراهم می شود.

فرهادی، بتنی کردن کانال ها و پوشش نهرهای کشاورزی، انتقال آب با لوله و ایستگاه های پمپاژ آب و نیز طرح سامانه های نوین آبیاری یا آبیاری تحت فشار را از دیگر برنامه های زیرساختی بخش کشاورزی برشمرد. 

خط نخست پروژه انتقال آب از خلیج فارس مهرماه امسال افتتاح می شود

مدیرعامل شرکت تامین آب خلیج فارس گفت: مرحله نخست پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان، یزد و هرمزگان در مهرماه امسال با تلاش چندین ساله بخش خصوصی و دولتی به بهره برداری می رسد.

علیار یاری افزود: بخش نخست این  طرح مربوط به ایستگاه شیرین سازی است که این بخش یکی از پروژه های خاص و مهم ما قلمداد می شود و در نوع خود در کشور، خاورمیانه و منطقه تک بوده زیرا در حجم بزرگ طراحی و بخشی از آن اجرا و عملیاتی شده و با زیرساخت های بزرگ، فرآیند تولید مرحله به مرحله اجرا می شود.

وی اظهار داشت: پروژه انتقال آب از خلیج فارس در حجم گسترده با 11 ایستگاه پمپاژ و در مسیر 830 کیلومتری اجرا می شود که با این مشخصه پروژه ای در کشور وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت تامین آب خلیج فارس گفت: پروژه انتقال آب از خلیج فارس به سرعت در حال اجرا است. یاری ادامه داد: عملیات نصب و اجرا و مهندسی این طرح توسط مهندسان داخلی اجرا شده است. وی تاکید کرد: پروژه شیرین سازی 200 هزار مترمکعبی را مهرماه امسال افتتاح می کنیم و خط انتقال در ظرفیت مطلوب تا منطقه گل گهر آماده افتتاح شده و قطعه دوم و سوم نیز بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

یاری تصریح کرد: امسال با رفع مشکلات ارزی قطعه نخست را در مهرماه امسال، قطعه دوم تا مس سرچشمه را تا پایان امسال افتتاح می کنیم.

وی گفت: مسئولان سه استان دارای منافع، باید برنامه ریزی برای بهره برداری از سه طرح شیرین سازی در استان ها داشته باشند. 

بهره برداری از77 طرح راهداری استان اصفهان آغاز شد

بهره برداری از77 سامانه حمل ونقل هوشمند و طرح راهداری و حمل ونقل جاده ای اصفهان با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور آغاز شد.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان اصفهان اظهارداشت: این طرح ها شامل 67 سامانه حمل ونقل هوشمند، 2 تقاطع غیرهمسطح در مبارکه، پروژه ایمن سازی و روشنایی اتوبان ذوب آهن و باند دوم مبارکه - شهرضاست که با حضور عبدالهاشم حسن نیا رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور به بهره برداری رسید. مهدی خضری ادامه داد: این طرح ها در شهرستانهای تیران و کرون، شهرضا، فلاورجان، مبارکه و اصفهان افتتاح شد.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای اصفهان افزود: همچنین عملیات اجرایی باند دوم تیران- سامان، لکه گیری و روکش آسفالت محور شهرضا- مبارکه، تقاطع غیرهمسطح منظریه در شهرستان شهرضا، عملیات اجرایی راهدارخانه مرکزی اصفهان، عملیات نصب باکس های زیرگذر پایانه بار مبارکه و عملیات تقاطع غیر همسطح جرم افشار آغاز شد. خضری گفت: بیش از 60 طرح مهم راه سازی و روکش آسفالت بزرگراه ها و راه های شریانی در مناطق مختلف این استان در حال اجراست و طرح های بسیار زیادی با وجود محدودیت های منابع و اعتبارات مالی، در حال اجراست. استان اصفهان از نظر تعداد شرکت حمل ونقل بار، تعداد پایانه حمل بار و مسافر و آموزش کاربران حمل ونقل، رتبه اول کشور را دارد. 

توزیع هزار بسته تحصیلی بین دانش آموزان نیازمند اصفهانی

اصفهان- خبرنگار کیهان:  همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، هزار بسته مهر تحصیلی اهدایی اوقاف و امور خیریه بین دانش آموزان بی بضاعت در استان اصفهان توزیع شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، یکی از طرح های حمایتی این اداره کل تامین بخشی از نیازهای دانش آموزان برای تحصیل بیان کرد و گفت: با اجرای طرح مهر تحصیلی با همکاری مطلوب آموزش و پرورش دانش آموزان نیازمند در این استان شناسایی و در مرحله نخست هزار بسته حمایت تحصیلی بین دانش آموزان توزیع شد. حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین بلک تامین این بسته های تحصیلی شامل کیف، نوشت افزار و دفتر به ارزش دو میلیارد ریال را از محل واقفان اعلام کرد، مرحله دوم اجرای طرح مهر تحصیلی به زودی بین دانش آموزان نیازمند توزیع خواهد شد. 

انتقاد استاندار از خرید و فروش پروانه معادن در کشور

تبریز- خبرنگار کیهان: استاندار آذربایجان شرقی از خرید و فروش عادی پروانه معادن توسط برخی متقاضیان پروانه های معادن انتقاد کرد.

«محمدرضا پورمحمدی» گفت: خرید و فروش عادی پروانه های بهره برداری معادن در کشور باعث عدم بهره برداری از معادن شده و این امر موجب شده بسیاری از متقاضیان به امید فروش پروانه ها برای کسب سود، هیچ اقدامی برای بهره برداری از معادن کشور نکنند و صرفا به فکر کسب سود از محل فروش پروانه های بهره برداری معادن باشند.

استاندار با اشاره به روند مزایده 200 معدن آذربایجان شرقی در آینده نزدیک، خواستار خلع ید افراد فاقد صلاحیت شد و عنوان کرد: افراد صاحب پروانه که فاقد فعالیت در معدن هستند، باید ضمن شناسایی خلع ید شوند. پورمحمدی افزود: معادن کلید توسعه استان هستند و سرمایه گذاری در آنها باید افزایش یابد. استاندار با اشاره به وجود احتمالی معادن بزرگتر از سونگون در استان و ابراز تاسف نسبت به عدم استفاده مناسب از ظرفیت های معدن منطقه در سال های گذشته، از تدوین استراتژی توسعه معادن آذربایجان شرقی خبر داد و از نمایندگان استان در مجلس خواست تا پیگیر اصلاح قانون بهره برداری از معادن باشند. وی از برنامه و بودجه و صنعت، معدن و تجارت نیز خواست تا میزان حقوق دولتی و عوارض ناشی از آلایندگی وصولی معادن در سالهای اخیر را مشخص و پیگیر باشند.

روستائیان اردبیل برای بازسازی و بهسازی مسکن وام ارزان قیمت می گیرند

استاندار اردبیل با بیان اینکه روستاییان برای بهسازی و بازسازی مسکن خود وام های ارزان قیمت می گیرند، گفت: برای سال جاری سهمیه استان در این زمینه پنج هزار و 500 مورد پیش بینی شده است.

اکبر بهنامجو افزود: عملکرد بانک های عامل استان در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی نسبت به سایر استان ها مطلوب نیست و باید آنها تا سه ماه آینده سهمیه استان را جذب کنند. او تاکید کرد که بانک ها حتی در صورت نبود ضامن معتبر می بایست ضمانت نامه سفته زنجیره ای مصوبه هیئت وزیران را قبول کنند تا مردم بیش از این گرفتار بروکراسی اداری نباشند، اظهار کرد: یک هزار واحد از مسکن محرومان در استان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند و ضمانت سفته زنجیره ای با تایید دهیاری ها و بخشداران می بایست بدون معطلی پذیرفته شود.

وی با بیان اینکه اعطای این حجم وام برای ساخت مسکن روستایی علاوه بر ایجاد اشتغال در استان، از تراکم خسارات احتمالی مالی و جانی حاصل از بلایای طبیعی نیز می کاهد، اضافه کرد: اگر این اعتبار جذب نشده و بهسازی مسکن روستایی و محرومان انجام نشود ما مقصر هرگونه اتفاق و رخداد احتمالی خواهیم بود.

49 زندانی جرایم غیرعمد در کردستان آزاد شدند

مدیرکل زندان های کردستان گفت: در یک ماه گذشته، 49 زندانی جرایم غیرعمد با پیگیری های ستاد دیه و اختصاص کمک بلاعوض 14 میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان کشور از زندان آزاد و به آغوش خانواده ها بازگشتند.

مراد فتحی اظهار داشت: این زندانیان بخاطر جرایمی همچون بدهکاری مالی، مهریه، نفقه، تصادف و حوادث کارگاهی در زندان های استان تحمل حبس می کردند.

مدیرکل زندان های کردستان و نایب رئیس هیئت امنای ستاد دیه استان کل مبلغ مورد نیاز برای آزادی این 49 زندانی جرایم غیرعمد را حدود 131 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: علاوه بر مبلغ بلاعوض اعطا شده از سوی بنیاد مستضعفان کشور، ستاد دیه نیز با پرداخت بیش از چهار میلیارد و 700 میلیون ریال در این امر خداپسندانه مشارکت داشت. وی با تاکید بر این موضوع که طبق معمول شکات پرونده های قضایی زندانیان جرایم غیرعمد، خود نیز در این کار خیرخواهانه ورود پیدا کردند، یادآور شد: شاکیان پرونده های این تعداد زندانی جرایم غیرعمد با گذشت بیش از 97 میلیارد ریال از حق خود، گام های با ارزش و موثری در کمک به آزادی زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد برداشتند. فتحی با اشاره به این موضوع که از ابتدای سال جاری تاکنون ستاد دیه کردستان موجبات آزادی 84 زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده است.

استاندار کرمان: 760 روستای کرمان فاقد شبکه آب آشامیدنی است

استاندار کرمان با بیان اینکه 760 روستای استان فاقد شبکه آب آشامیدنی هستند، گفت: برای آبرسانی به 500 روستا پیوست قانون بودجه داریم، که برای اجرای آن 900 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمدجواد فدایی افزود: در این راستا مقرر شده است که وزارت نیرو امسال 150 میلیارد تومان و برای سال آینده150 میلیارد تومان دیگر در اعتباراتش پیش بینی کند.

وی بیان کرد: به دلیل اینکه بخشی از پروژه ها توسط بسیج سازندگی اجرا می شود، یکصد میلیارد تومان از بودجه را این نهاد تامین می کند و  500 میلیارد تومان دیگر نیز از طریق ماده 56 تامین خواهد شد.

استاندار کرمان تاکید کرد: در صورتی که وزیر نیرو در این راستا نامه ای به برنامه سازمان برنامه و بودجه نوشته و موافقت کند، مشکل آب این روستاهای استان را امسال و سال آینده حل خواهیم کرد.