آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اخبار کشور
۹

مدیرعامل راه آهن: یک هزار کیلومتر خط دوم ریلی تا سال آینده بهره برداری می شود

مدیرعامل راه آهن کشور گفت که ساخت یک هزار کیلومتر خط دوم ریلی هم اکنون در حال اجراست که با تامین اعتبار لازم تا پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم به بهره برداری می رسد.

سعید رسولی، در گفت و گو با ایرنا افزود: طی چند سال گذشته توسعه کمی و کیفی ریلی کشور شدت بالایی گرفته و چندین استان از جمله کرمانشاه، همدان، ارومیه و گیلان به شبکه ریلی کشور متصل شدند.

وی ادامه داد: همچنین خط آهن تبریز از مسیر جدید میانه به بستان آباد و بستان آباد به تبریز بزودی با زمان سیر بسیار کمتر از مسیر قبلی تکمیل و بهره برداری می شود و پروژه اتصال یزد به اقلید هم در حال اجرا است که به زودی به اتمام می رسد. رسولی گفت: پروژه ریلی چابهار به زاهدان هم از طرح های مهم و مورد حمایت رهبری محسوب می شود که در حال انجام است. این مسیر در کریدور شمال به جنوب و مسیر ترانزیتی بسیار اهمیت دارد به خصوص اینکه راه آهن کشور را به بندر اقیانوسی متصل می کند. وی افزود: پروژه اتصال راه آهن به اردبیل نیز با سرعت در حال انجام است که بزودی به بهره برداری می رسد. رسولی با اعلام اینکه توسعه شبکه ریلی کشور با استفاده از ظرفیت های قانونی سرمایه گذاری بخش غیردولتی شدت گرفته است، گفت موفق شدیم با بسته های حمایتی و استفاده از ظرفیت های قانونی فرصت هایی را برای سرمایه گذاری اقتصادی در شبکه و ناوگان ریلی فراهم کنیم. این اقدام موجب تقاضاهای متعدد بخش غیردولتی برای سرمایه گذاری شد که بخشی در حال انجام و بخشی در حال انعقاد تفاهمنامه و قرارداد است ضمن اینکه همه اینها نویدبخش توسعه ریلی همه جانبه است.

مدیرعامل راه آهن در مورد پروژه ریلی غرب به شرق مازندران هم گفت: این پروژه در دست مطالعه است و پیگیریم تا نتایج اولیه آن به دست ما برسد.