آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
صفحه آخر
۲۰

مرور و عبور

ترور پوتین ناکام ماند

رئیس سرویس امنیتی اکراین گفت: ماموران این سرویس ماه گذشته توطئه سوء قصد به جان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را ناکام گذاشتند.

لئونید درکاچ به خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت: توطئه گران برنامه ریزی کرده بودند حمله خود علیه پوتین را در خلال اجلاس غیررسمی کشورهای مستقل مشترک المنافع در کریمه انجام دهند. پوتین هجدهم ماه آگوست برای مذاکره درخصوص مسائل امنیتی و اقتصادی با رهبران 12 عضو دیگر کشورهای مستقل مشترک المنافع وارد شبه جزیره کریمه شد اما مجبور شد همان روز برای بررسی بحران مربوط به کورسک به مسکو مراجعه کند. رئیس امنیت اکراین گفت: چهار نفر در ارتباط با این سوءقصد بازداشت شده اند. (صفحه 13)

شیر شتر جایگزین شیرخشک

با مشخص شدن فواید استفاده از شیر شتر، صادرات این فرآورده ارزشمند غذایی افزایش یافته است.

به گزارش سی ان ان، شیر شتر که مزه آن همانند مزه شیر گاو و میزان پروتئین آن با پروتئین موجود در شیر گاو برابری می کند 40درصد کمتر از شیر گاو کلسترول دارد و مصرف آن برای بیماران قلبی به مراتب بهتر از مصرف شیر گاو است. با توجه به این حقایق در کشورهای آفریقایی به ویژه موریتانی باعث شده سرمایه گذاری در صنعت تولید شیر سالم و بسته بندی شده افزایش یابد و علاوه بر کاهش واردات شیرخشک منبعی جدید از درآمد برای این کشور ایجاد شود. شتر که همیشه به عنوان وسیله حمل ونقل در کشورهای خشک و کویری مطرح بوده اینک به عنوان منبع پروتئین نظر کارشناسان علوم تغذیه را به خود جلب کرده است. (صفحه 12)

اولین امتحان حجازی در رشت

ناصر حجازی، یکی از جنجالی ترین مربیان فوتبال ایران از روز گذشته رسما با استقلال رشت آغاز به کار کرد.

اولین جلسه تمرین این تیم در زیر باران شدید در حالی برگزار شد که جمع بسیاری از علاقه مندان با حضور در محل تمرین این تیم به تشویق تیم محبوب خود که پس از سال ها دوباره به جمع لیگ یکی ها پیوسته، پرداختند. از سوی دیگر حجازی که سال گذشته با ذوب آهن جایی بهتر از ششمی لیگ کشور عایدش نشد دیروز و در اولین جلسه تمرین شخصا تیم را تمرین داد تا حضور خود را به طور رسمی به سایر مربیان اعلام کند. حجازی در اولین گام فردا باید در برابر سپاهان قرار گیرد. (صفحه 15)

قطار تهران - دمشق به راه افتاد

هفته نامه سوری البعث الاقتصاد در گزارشی نوشت: ایران و سوریه اخیرا با راه اندازی قطار مسافربری تهران- دمشق -تهران از طریق خاک ترکیه به توافق رسیدند. این قطار هفته ای یک بار از تهران به دمشق و بالعکس حرکت خواهد کرد.

این توافق نامه در سفر اخیر یک هیات راه آهن سوریه به تهران به دست آمده است که بر اساس آن دو کشور در زمینه خدمت رسانی به مسافران، حمل ونقل، ترانزیت، ساخت تجهیزات راه آهن، مبادله کارشناس و... همکاری خواهند کرد. ایران و سوریه با دعوت از طرف ترک و برگزاری نشستی در شهر حلب تسهیلات لازم برای راه اندازی قطار تهران- دمشق را فراهم خواهند کرد. (صفحه 4)

هشدار رخشان بنی اعتماد درباره ابتذال در سینما

رخشان بنی اعتماد به مناسبت صدسالگی سینما در موزه هنرهای معاصر سخنرانی کرد. این فیلمساز در بخشی از سخنانش گفت: «فیلمفارسی» به معنای ابتذال در فیلم های گذشته نیست بلکه ابتذال در بسیاری از فیلم های امروز است که رنگ و لعاب فرهنگی دارند اما بسیار مخرب تر از فیلم هایی هستند که نام فیلمفارسی بر آنها گذاشته شده است. (صفحه 3)