آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

آمریکا: هشدار فاجعه انسانی در پی آتش سوزی های گسترده

آتش سوزی همچنان در سواحل غربی آمریکا از جمله در «اورگان» درحال گسترش است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بیزینس اینسایدر به نقل از مقامات ایالت اورگان اعلام کرد از آنجا که آتش سوزی همچنان درحال گسترش است و تعداد زیادی از مردم هنوز موفق به تخلیه منطقه نشده اند، باید برای وقوع یک فاجعه مرگبار گسترده آماده بود.

این پایگاه اینترنتی آمریکایی در گزارشی نوشت: «آتش سوزی همچنان در سواحل غربی از جمله در اورگان درحال گسترش است، منطقه ای که مقامات تاکنون 40 هزار نفر از ساکنان آن را از شعله های آتشی که میلیون ها هکتار را نابود و هزاران ساختمان را تخریب کرده است، دور کرده اند.»

به گزارش سی بی اس پورتلند، روز جمعه رئیس دفتر مدیریت بحران اورگان، گفت: این ایالت برای وقوع یک فاجعه مرگبار گسترده آماده می شود، زیرا آتش همچنان درحال گسترش در سراسر این ایالت است.

اندرو فلپس افزود: عملیات باز سازی طولانی در پیش داریم،عملیاتی که به سال ها زمان نیاز خواهد داشت.

اورگان یکی از ایالت هایی بود که از آتش سوزی های اخیر به شدت آسیب دید. براساس گزارش ها فقط در این ایالت تاکنون 6 نفر ازجمله یک پسر 12 ساله و مادربزرگش، جان خود را از دست داده اند.

کیت براون، فرماندار اورگان، روز جمعه گفت: مقامات 40 هزار نفر از ساکنان اورگان را تخلیه کرده اند، اما 500 هزار نفر دیگر درحال حاضر در مناطق تخلیه حضور دارند.

به گزارش روزنامه یو اس ای تودی، مرکز ملی آتش نشانی روز شنبه اعلام کرد، برای دیگر ایالت های منطقه ازجمله کلرادو، کالیفرنیا و یوتا نیز دستور تخلیه صادر شده است. در ایالت کالیفرنیا تاکنون 19 نفر براثر آتش سوزی جان خود را از دست داده اند.

در همین حال آتش در سراسر مناطق غرب آمریکا همچنان زبانه می کشد و ده ها هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست نیز در همین زمینه نوشت؛ بنا بر اعلام مقامات اورگان، احتمال می رود شمار قربانیان افزایش یابد. شعله های آتش در کالیفرنیا بیش از سه میلیون هکتار زمین را به ویرانه تبدیل کرد و شمار قربانیان به دست کم 22 نفر رسید.

فرماندار واشنگتن نیز روز شنبه از ساکنان این ایالت خواست با توجه به اینکه دود آسمان بیشتر مناطق را فراگرفته است، با بستن درها و پنجره ها مانع از ورود دود به خانه ها شوند.

 

آمریکا: قایقی با 3 تن کوکائین

سه مظنون مکزیکی که در دریای کارائیب سوار بر یک کشتی عازم نیویورک دستگیر شدند به جرم برنامه ریزی برای وارد کردن تقریبا سه تن کوکائین به ایالات متحده متهم شده اند.

به گزارش ایسنا، دوم سپتامبر، نیروی دریایی مکزیک از توقیف یک قایق Go-Fast خبر داد که در کاوش های بعدی معلوم شد حامل 74 بسته کوکائین به وزن تقریبی سه تن بوده است. این قایق در دریای کارائیب در سواحل ایالت «کینتانا رو» مکزیک و در حالی که عازم شهر نیویورک بود، توقیف و سه فرد مظنون در داخل کشتی دستگیر شدند.

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد: اداره پلیس نیویورک (NYPD) به همراه دفتر تحقیقات امنیت ملی نیویورک (HSI)، نیروی دریایی مکزیک و اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده DEA در توقیف محموله کوکائین کمک کرده اند.

این عملیات اجرایی بین المللی با رهگیری بیش از سه تن کوکائین که به سمت شهرهای آمریکا می رفت، نقشه های کارتل را برای اشباع بازار مواد مخدر آمریکا با کوکائین شناسایی کرد.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، در صورت محکومیت متهمان، حداقل 10 سال زندان و حداکثر مجازات حبس ابد برای آنها در نظر گرفته می شود.