آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
جامعه
۱۰

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: افزایش جمعیت نیازمند مشوق های دائمی و ملموس در زندگی خانواده ها است

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: اختصاص مشوق های مقطعی در زمینه ازدواج و فرزندآوری پاسخگو نیست و مشوق هایی باید به صورت مادام العمر و بدون وابستگی به متغیرهای دیگر باشد.

محمد مهدی تندگویان در گفت وگو با ایسنا، اظهارداشت: به نظر می رسد، اختصاص مشوق های مقطعی در تمام زمینه ها از قبیل ازدواج و فرزندآوری پاسخگو نیست و مشوق های ما باید به صورت مادام العمر و بدون وابستگی به متغیرهای دیگر باشد.

تندگویان با اشاره به بلاتکلیفی مردم در بحث هایی مثل سهام عدالت، افزود: منظور از مشوق های دائمی، مشوق هایی است که به صورت ملموس در زندگی خانواده ها لحاظ شود مانند معاف شدن از مالیات به صورت پلکانی و به تعداد فرزندان، معاف شدن از پرداخت های درمان و بیمه به صورت پلکانی و یا افزایش حقوق به صورت کاملا مشخص و مشهود و نه به عنوان یک کمک عائله مندی که تاثیر چندانی هم نخواهد داشت. این مشوق ها باید بر مبنای تعداد فرزندان به طور دقیق و مادام العمر بر میزان افزایش حقوق و یا تاثیر آن برای بازنشستگی را مشخص کند.

وی با بیان اینکه ارائه مشوق هایی مانند وام نمی تواند در مباحث افزایش جمعیت و ازدواج کمکی کند، ادامه داد: باید یک بررسی اساسی در زمینه رسیدن به جمعیت جایگزین انجام شود تا جمعیت جانشین کشور به سمت جلوگیری از کاهش رشد جمعیت و کاهش رشد منفی جمعیت برود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: باید تعداد فرزندان را به عنوان هدف؛ مشخص، خانواده ایده آل را طبق آن شناسایی و سپس بر مبنای آن مشوق های دائمی برای خانواده ها لحاظ کنیم، در غیر این صورت با مشوق های کوتاه مدت، مقطعی و وابسته نمی توان به افزایش زاد و ولد دست یافت.

تندگویان اظهارداشت: باید جایگاه خانواده را در دریافت های پرداختی دولت نظیر وام هایی که در مباحث تولید، اشتغال، مسکن و تمام امکانات رفاهی نظیر مسکن مهر و... مشخص کنیم و به گونه ای نباشد که افراد مجرد بتوانند از تمامی تسهیلات استفاده کنند و دیگر انگیزه ای برای تشکیل خانواده نداشته باشند.

وی افزود: علاوه بر بحث ازدواج باید به صورت هدفمند تعداد موالید خانواده ایرانی مشخص شود و بر مبنای آن مشوق های ثابت، دائمی و همیشگی را لحاظ کنیم همچنین خانواده نمونه ایرانی مد نظر باید در دریافت سایر تسهیلات و مشوق هایی که از سوی دولت پرداخت می شود در اولویت قرار بگیرند.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، مشوق های موجود در زمینه زنان باردار و ناباروری را ناکافی و بی تاثیر دانست و اختصاص مشوق های مناسب برای زنان باردار، رایگان کردن خدمات درمانی برای نازایی در کشور و... را گامی موثر برای افزایش زاد و ولد عنوان کرد.