آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

تحریم های آمریکا در 2 دهه گذشته جان 800 هزار نفر را گرفته است

وزارت دفاع چین ضمن محکوم کردن گزارش انتقادی آمریکا درباره فعالیت های نظامی این کشور، گفت که تحریم های آمریکا در 2 دهه اخیر باعث مرگ بیش از 800 هزار نفر و بی خانمانی میلیون ها تن دیگر شده و این کشور خود، بزرگ ترین تهدید برای نظم بین الملل و صلح جهانی است.

وزارت دفاع آمریکا چندی پیش گزارشی از فعالیت های نظامی چین منتشر کرد که رو به گسترش بودن این فعالیت ها را نشان می داد. سخنگوی وزارت دفاع چین اما این گزارش را «تحریف شده» خواند. او در بخش دیگری از اظهارات خود به تحریم های این کشور علیه ملت های دنیا اشاره کرد و افزود:

تحریم های آمریکا علیه عراق، سوریه، لیبی و سایر کشورها در دو دهه گذشته باعث مرگ بیش از 800 هزار تن و بی خانمانی میلیون ها نفر دیگر شده است.

سخنگوی وزارت دفاع چین ادامه داد: «چندین سال شواهد و مدارک نشان می دهد که این آمریکاست که بر ناآرامی منطقه ای دامن می زند، ناقض نظم بین الملل و نابودکننده صلح جهانی است.»

به گزارش ایسنا، او این را هم گفت که «آمریکا به جای تمرکز بر خودش، گزارشی را منتشر کرده که اظهاراتی غلط و نادرست درباره ساخت و ساز دفاعی و نظامی عادی چین است. ما از آمریکا می خواهیم تا ساخت و ساز دفاعی و نظامی ما را منطقی بداند، دست از گزارش های نادرست بردارد».

در گزارش 150 صفحه ای وزارت دفاع آمریکا، ظرفیت های فنی ارتش آزادی بخش خلق چین، دکترین ها و اهداف نهایی نظامی این کشور ذکر شده است که شامل تبدیل شدن به ابزاری عملی برای سیاست چین با نقشی فعال در پیشبرد سیاست خارجی پکن و با هدف بازنگری در جنبه های نظم بین المللی می شود. اکثر این گزارش به استراتژی چین در قبال تایوان پرداخته که دولت پکن، این جزیره را یک استان شورشی می داند.

گفتنی است، این گزارش پنتاگون و پاسخ وزارت دفاع چین در حالی است که روابط بین پکن و واشنگتن در پایین ترین سطح خود قرار دارد. البته تنش ها بیش از این حرف هاست، چنان که کارشناسان بارها یادآوری کرده اند، چین و آمریکا قطعا در یک رویارویی تند «اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی» هستند. اما چیزی که در پاسخ اخیر وزارت دفاع چین می تواند برای بسیاری از مردم جهان حائز اهمیت باشد، چراکه فراتر از روابط این دو کشور است، اشاره به رژیم های تحریمی آمریکا بسیاری از مردم جهان را یا کشته یا گرفتار کرده است. پس از جنگ جهانی اول با سیاست های «وودرو ویلسون» رئیس جمهور وقت آمریکا، «تحریم پشت تحریم» علیه کشورهای مخالف آمریکا، به بهانه برقراری صلح، بخش جدایی ناپذیر از سیاست خارجی سلطه جویانه این کشور شده است، تحریم های که نه فقط شامل تسلیحات نظامی بلکه شامل اولین نیازهای اقتصادی و بهداشتی مردم کشورهای به اصطلاح متخاصم نیز می شود.