آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
شرکت ها
۲۸
صنایع شیمیایی

گفت و گو با مدیرعامل «علمی سازان پاسارگاد»

تلاش برای توسعه زنجیره تامین مواد شیمیایی و پلیمری

حسن شعبانی

صنایع شیمیایی و پلیمر به عنوان تغذیه کننده بخش های مهم صنعت، نقش مهمی در موتور حرکتی اقتصاد کشور دارند. شرکت های توانمندی در این حوزه فعال هستند که می توانند نقش مهمی را در بازار داخلی و بین المللی ایفا کنند و درصورت فعالیت حساب شده، این شرکت ها با فرآوری باکیفیت محصولات، می توانند ارزآوری بالایی برای کشور به همراه بیاورند.

شرکت تولیدی صنعتی علمی سازان پاسارگاد، با برند «کانگورو»یکی از این شرکت هاست که در سال 2014 میلادی با اخذ نمایندگی رسمی از شرکت الساپا استرالیا، فعالیت خود را به صورت تخصصی در حوزه واردات، تامین مواد شیمیایی و پلیمری خاص متمرکز کرده و همزمان با راه اندازی پایگاه فروش مواد شیمیایی و پلیمری برای نخستین بار در کشور، توانسته گام مهمی در ارتقای مدیریت زنجیره تامین مواد اولیه، توزیع و تغذیه خطوط تولید بردارد. در همین راستا، مدیرعامل شرکت علمی سازان پاسارگاد در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد: کارخانه تولیدی علمی سازان پاسارگاد در اصفهان واقع شده و در حال حاضر پنج نوع محصول را تولید می کند که بیشتر آنها محصولات پتروشیمی بوده و برخی محصولات نیز کاربردهای دیگری در صنایع پایین دستی دارند. به صورت کلی دسته بندی آنها مربوط به آنتی اکسیدانت، امولسیفایر و افزودنی های صنعت پلیمر می شود.  

مهیار کارگر در ادامه خاطرنشان کرد: در این مجموعه، برخی مخازن اصلی، رآکتور صنعتی و نیمه صنعتی و بویلر وجود دارد؛ از این رو تمام تجهیزات  زیرساختی موردنیاز برای تولید موادشیمیایی خاص، در مجموعه ایجاد شده است. در مجموعه کانگورو یک تیم متخصص شیمیایی حضور دارد که ابتدا محصولات را به صورت نیمه صنعتی تولید کرده و پس از آن در اشل صنعتی به تولید می رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که مواد اولیه چگونه تامین شده و اینکه آیا خود مجموعه توان تولید این مواد را دارد یا خیر گفت: پیش از این، برخی مواد اولیه مثل ماده اکسیدانت موردنیاز از خارج کشور برای پتروشیمی ها وارد می شد، اما با تلاش متخصصان مجموعه این ماده بومی سازی شده و در حال حاضر سفارش های جاری پتروشیمی ها توسط این شرکت تامین می شود. مدیرعامل شرکت علمی سازان پاسارگاد با اشاره به تنوع محصولات و برنامه های آتی شرکت گفت: حضور یک تیم کارشناسی در مجموعه برای شناسایی فرصت های جدید و همچنین بررسی موادی که قابلیت تولید در داخل را دارند یکی از نقاط قوت مجموعه است. از این رو با توجه به فرصت های موجود بازار، محصول مورد نیاز مشخص شده و نمونه اولیه محصولات، بومی سازی و به مشتری ارائه شده و در صورت تایید مشتری به تولید انبوه می رسد.

 مشکلاتی در مسیر تولید

کارگر در ادامه با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه تولید وجود دارد، یادآور شد: صنعت شیمیایی همواره دچار مشکلات بسیار بوده است. یکی از مسائلی که تولیدکنندگان را با گرفتاری روبه رو می کند، موضوع تامین نشدن به موقع مواد اولیه است. از آنجاکه کشور طی سال های گذشته دچار مشکلات ارزی بوده و از سوی دیگر، تامین ارز و فرآیند ثبت سفارشات بسیار زمان بر شده، این موضوع سبب شده که سفارش های خارجی به موقع انجام نگیرد و به دنبال آن نیز کالا به موقع به دست تولیدکننده نرسد. وی با اشاره به موضوع نوسان نرخ ارز گفت: طی یکی دو سال گذشته علاوه بر محدودیت تحریم ها، همواره با نوسان نرخ ارز نیز روبه رو بوده ایم. تاثیر مستقیم این نوسانات در خرید  مواد اولیه از شرکت های خارجی و قیمت تمام شده را محاسبه کرده ایم، اما زمانی که به انبار تولیدکننده می رسد، قیمت ارز به شدت روند صعودی به خود گرفته و قیمت تمام شده را  هم افزایش می دهد. این موضوع گاهی روند قرارداد با تولیدکننده داخلی را دچار مشکل می کند، یا اینکه ممکن است تولیدکننده این افزایش قیمت را نپذیرد که این امر یکی از دلایل اصلی اختلال در روند بازار است. کارگر افزود: برای از بین رفتن مشکل نوسان نرخ ارز و کاهش اثرات منفی آن بر قراردادها، سعی داریم قراردادها را به صورت ارزی ببندیم که از این بابت نه شرکت علمی سازان پاسارگاد متضرر شود و نه کارفرما که به نظر این بهترین راهکار برای عبور از این شرایط است.

وی به مشکلات تهیه مواد اولیه از خارج از کشور اشاره کرد وگفت: مسائل بسیار پیچیده شده و برخی از سفارشات وارداتی را کنسل کرده ایم. برای نمونه، در زمینه رنگ و رزین و برای واردات تیتان با مشکلات زیادی روبه رو شده ایم، زیرا برای گرفتن «تیتان»، تاییدیه بانک مرکزی برای دریافت ارز مورد نظر، نیاز است که پس از یک ماه و نیم در صف انتظار بودن، اعلام شد که به تامین این ماده، ارز تعلق نمی گیرد و همین موضوع سبب کنسل شدن قرارداد با مشتری می شود. کارگر، حجم مواد شیمیایی مورد استفاده در ایران را بسیار بالا دانست و خاطرنشان کرد: می توان ادعا کرد که حدود 3 درصد بازار رنگ و رزین، پلیمر، آب و فاضلاب و کامودیتی این مواد را به محصولات خود اختصاص داده ایم. کارگر در ادامه با اشاره به شرایط توزیع مواد شیمیایی عنوان کرد: برخی انبارهای این مجموعه در تهران و منطقه شورآب و برخی نیز در اصفهان هستند. در حقیقت، از این انبارها کمک گرفته ایم که سریع تر کالا را به دست مشتری برسانیم. هرچند مسائل حمل و نقل مشکلات خاصی دارد و به تازگی نیز با افزایش هزینه بالای حمل و نقل روبه رو شده ایم و این موضوع روی قیمت تمام شده ما تاثیرگذار شده است. البته تلاش کرده ایم که نرخ حمل ونقل را تعدیل کنیم، اما همواره بحث بسته بندی و کیفیت کالای ارسالی، جزو اولویت های شرکت است، به گونه ای که در مجموعه ،کارشناس  بسته بندی داریم تا به لحاظ برچسب، وزن و مشخصات مواد شیمیایی و موارد ایمنی مواد شیمیایی کنترل و تایید کرده و پس از آن برای کارفرما ارسال کند.

وی در رابطه با نحوه توزیع محصولات تاکید کرد: از آنجا که مواد شیمیایی در حجم عمده عرضه می شود، به شکل مویرگی قابلیت توزیع وجود نداشته و با توجه به نوع کالای شیمیایی نحوه حمل آن نیز متفاوت است. بسیاری از محصولات مجموعه به صورت حجم بالا بوده و مایع و تانکری حمل می شوند. مدیرعامل شرکت «کانگورو» در پایان خاطرنشان کرد: در صنعت شیمیایی فرصت های بسیاری برای توسعه فعالیت ها وجود دارد. کاربرد این محصولات نه فقط برای بازار داخلی ایران، بلکه برای بازارهای صادراتی نیز شرایط مناسبی فراهم است؛ اما موضوع این است که باید شرایط سیاسی کشور برای ارتباطات شرکت ها با کشورهای همسایه بهتر شده تا زمینه و بستر صادرات بیشتر فراهم شود.